Reklamı Kapat

Kur’an ve ticaret

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Kur’an, kıyamete kadar her ülke ve ortamda uygulanması zorunlu temel hükümleri içeren evrensel bir hayat kitabı olarak, insanı ilgilendiren önemli meselelere, dolayısıyla temel ekonomi konularına da yer verir. Borç hukuku, ticari yazışmalar ve faiz yasağından bahsettiği gibi, ticaretle ilgili hususlardan da bahseder. Bu konularda ilkeler koyarak, dikkat edilmesi gereken hususları belirler. Kur’an, ticaret kavramını, bildiğimiz alışveriş anlamında kullandığı gibi, aynı zamanda Allah’la yapılacak manevi ticaret için de kullanır. Allah, zaten kendisinin verdiği, dilediği zaman dilediği şekilde alabileceği emaneti olan malı ve canı, cennet karşılığında müminlerden satın almıştır. Bu ticaret, hem insanın Allah’la ilişkisi yönüyle çok büyük şeref, hem de büyük bir ihsandır, çok kârlı bir ticarettir. Kur’an; münafıkların hidayeti; adil düzeni verip dalaleti; faizci kapitalist düzeni satın almalarını kazançlı olmayan zararlı bir ticaret olarak vurgular. Beşer ile beşer arasındaki ticaret, Kur’an ve sünnete uygun yapılırsa meşrudur, insanın hayrına ve faydasınadır, ama asıl kazançlı ticaret, ahirete yatırım yapmaktır. İnsanı acı bir azaptan kurtaracak ticaret, çok daha önemli ve hayırlıdır. Bu ticaretin temel şartı, güçlü bir iman, malla ve canla Allah yolunda cihat etmektir. Bu sermayeler hazırlanınca günahlar bağışlanacak, büyük kurtuluş gerçekleşecek ve ebedi saadete erilecektir.


Haram ticaret
Ticaretin haram olanı kınanmıştır. Haram kazanç yolları ise şunlardır. a. Haram olan şeyleri satmak: Hadis: “Allah bir şeyi haram kılınca onun bedelini de haram kılar” (Ebu Davud). İçki, zina, kumar ve domuz ticareti gibi haram olan şeylerden kazanç temin etmek haramdır. b. Bir yanı meçhul satış: Alışverişte; sürüden bir koyun, denizdeki balık gibi kapalı ifadeler ile yapılan ticaret yasaklanmıştır. c. Karaborsacılık: İhtikâr, bir malı fiyatı artınca satmak üzere piyasadan çekmek, stok etmek veya piyasaya sürmemektir. Böyle bir kazanç yolu da haramdır. d. Hileli arttırma: Malı almak niyeti olmadığı halde üçüncü şahısları aldatmak için değerinden fazla fiyat vermek, açık ve kapalı ihalelerde yapılan hile ve danışıklı pazarlıklar da haramdır. e. Hile ve aldatma: Peygamberimiz, “Bizi aldatan bizden değildir” (Müslim) buyuruyor. f. Yemin: Peygamberimiz tüccarı, genel olarak çok yeminden ve özel olarak da yalan yere yeminden men etmiştir. g. Eksik ölçmek ve tartmak: Bu şekilde elde edilen kazanç da haramdır. ğ. Çalınan ve gasp edilen şeyi satın almak: Çalınan veya haksızlıkla sahibinden alınan bir şeyi bilerek satın almak bu haksız fiile yardımdır. Peygamberimiz buyuruyor: “Kim, bildiği halde çalınmış eşyayı satın alırsa onun günahına ve şerefsizliğine katılmış olur” (Beyhaki). i- Fâiz: Faizin azı da çoğu da haramdır. Bakara 275: “Faiz yiyen kimseler kabirlerinden, tıpkı şeytan çarpmış kimseler gibi çarpılmış olarak kalkarlar. Onların bu hali, alışveriş; ticaret de faiz gibidir demelerindendir. Oysaki Allah, ticareti helal, faizi haram kılmıştır...” İslâm, bütün çeşitleri ve miktarlarıyla faizi haram kılmıştır. Devletin görevi vatandaşlarını faizle sömürmek değil, onlar için kerim devlet olmaktır. Faiz fetvalar ile helal olmaz. ı. Tahvil: Tahvil, alınıp satılabilen faizli borç senedi mahiyetindedir. Tahvili ister devlet çıkarsın, ister özel şahıs ve şirketler çıkarsın, esası faiz karşılığında borç almaktır. İslam faiz alıp vermeyi haram kıldığına göre tahvil alıp satmak, bu yoldan kazanç elde etmek de helal değildir. k. Rüşvet: Peygamberimiz, “Rüşvet alana, verene ve aracı olana Allah lanet etsin” buyurmuştur. m. Emeği sömürmek: Bu da haramdır. n. Aslında helal olan, fakat içki, kumar, fuhuş ve faiz parası gibi haram yollarla kazanılmış olan paralarla alınan gıda maddelerini yemek de haramdır. Böyle haram parayla elde edilen yiyecekler, farkında olmasak bile beden ve ruh sağlığımız açısından sakıncalı, ahiret gıdalarına ulaşma açısından engelleyici özelliktedir.


Müslüman'a yakışan
Kur’an, helal ve temiz gıdalardan yememizi emretmiş, maddi bakımdan temiz olsa da, haram olan gıdalar, manevi yönden temiz değildir. Mümin; kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu +kimselerin ihtiyaçlarını karşılamak ve gücü yetiyorsa toplumdaki ihtiyaçları gidermek için Allah’ın meşru kıldığı, helal yollardan geçimini temin etmeye çalışacaktır. Geçim zorluğunu bahane ederek faiz, kumar ve hırsızlık gibi haram yollardan para kazanmaya çalışmak, dünyada zulme ve sömürüye sebep olmak, ahirette ilahi azaba uğramak demektir. Peygamberimiz buyuruyor: “Haramla beslenen vücut cennete girmez; ona ancak ateş yaraşır.” Haramla beslenen kimse, Allah'tan uzaklaşacağı için, duası da Allah tarafından kabul edilmeyecektir. “...Bir kimse ellerini semaya kaldırarak: Ya Rabbi, ya Rabbi, diye dua eder. Hâlbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, kendisi haramla beslenmiş olursa, duası nasıl kabul edilir?” (Müslim). Müslüman’ın yiyeceğine, içeceğine, giyeceğine ve diğer ihtiyaçlarına dikkat edip, bu konuda haramlardan tüm gücüyle uzak durması gerekmektedir. Helal lokmanın getireceği nimet de büyük olacaktır: “Kim helal lokma yer, sünnet gereğince amel eder ve insanlar da, onun kötülüklerinden emin olurlarsa, o kişi muhakkak cennete girer” (Tirmizi). Allah'a hakkıyla kulluk yapan, temiz ve helal rızklardan başkasını istemeyip nimetlere şükreden salih kullara, Allah dünyada da ahirette de güzellikler ihsan eder. Nankörlük edenleri ise dünyada rezil, ahirette ise zelil eder. Mümin; bütün bunlara devlet Milli Görüş ile yönetilir, adil düzen olursa kavuşabilir. Bu kapıyı ise Saadet Partisi tutmuştur. Bu kapı, helal kazanç isteyenlerin kapısıdır. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?