Reklamı Kapat

İstanbul’un fethi ve İstanbul’daki sahabe kabirleri

“İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” (1)
Bu nebevi müjde tarih boyunca bütün Müslüman devlet adamlarının ve komutanlarının ulaşmak istedikleri en yüksek şeref olmuştur. İslam orduları Raşid halifeler döneminde çok hızlı hareket etmiş ve doğuda Hazar Denizi, batıda ise Atlas Okyanusu’na ulaşmışlardı. Ancak müjdelenen şehir Konstantiniyye’nin fethi bu Nebevi müjdeye nail olma arzusuyla tarih boyunca bütün emir ve komutanların gönlünü kaplamıştır.
Kostantiniyye’nin İslam orduları tarafından ilk kuşatması Hazreti Osman (R.A.)’ın hilafeti zamanında Şam valisi bulunan Hazret-i Muaviye (R.A.) tarafından 32’nci hicri senede muhasara edilmiştir. Hazreti Muaviye’nin gönderdiği bu ilk muhasara ordusu, İstanbul havalisinde Rumlar ile muharebe yapmış ama netice alamadan geri dönmüştür.
Konstantiniyye’nin ikinci kuşatması ise Hazreti Muaviye’nin hilafeti zamanında da Sufyan İbni Avf kumandasında bulunan bir İslam ordusu tarafından yapılmıştır. Bu orduya daha sonra Yezid de 4000 kişilik bir kuvvetle katılmıştır. Bu kuvvet arasında Ashab-ı Kiram’ın büyüklerinden Halid İbni Zeyd / Ebu Eyyub el-Ensâri (R.A.) de bulunuyordu.
Bu muhasara hem deniz ve hem de kara tarafından yapılmış ve bu esnada birçok İslam mücahitleri şehit düşmüştür. O zaman kaleleri tahrip edecek mükemmel toplar mevcut olmadığından şehrin kolaylıkla ve az bir zaman zarfında elde edilebileceği umulamazdı. Binaenaleyh İslam ordusu, bu harbin fazla devam edeceğini nazara alarak geri dönmüşlerdir.
İstanbul’un bu ikinci muhasarası 49 hicri ve 675 miladi tarihinde olmuştur. Tabii bu kadar erken bir zamanda olduğu için bu kuşatmaya Ashab-ı Kiram’dan birçok kişi de katılmıştır. Asbab-ı Kiram’dan Abdullah İbn-i Abbas ve Abdullah İbn-i Zübeyr de bunlar arasında idi.
Buradan sonrasını Ömer Nasuhi Bilmen hazretlerinin “Fetih Surei Tefsiri ve İstanbul’un Fethi” isimli eserinden okuyalım:
“Rivâyete göre bu muhasara esnasında Ashab-ı Kiram’dan yirmiyedi veya onyedi zat şehit düşmüştür. Bu zatlara izafe edilen bir kısım merkadlar bu gün mevcuttur.
Halid İbni Zeyd (Ebu Eyyüb el-Ensari) Hazretleri de bu muhasara sırasında vefat edip vasiyetine mebni İstanbul surları dışında bulunan yere tevdi olunmuştur. Burası o tarihten itibaren Müslümanların bir mübarek ziyaretgahıdır. Bir rivayate göre Fatih Sultan, Hazreti Halid’in bilahare meçhul kalmış olan türbesini Şeyh Akşemseddin Hazretlerinin delaletiyle bularak orasını yeniden bir ziyaretgah haline getirmiştir. Fakat büyük alim ve muhaddis Bedrüddin Mahmud Ayni’nin meşhur tarihinde yazıldığına göre Ebu Eyyüb el-Ensari’nin türbesi öteden beri İstanbul’un suru haricinde muayyen bir ziyaretgah halinde bulunuyordu. Bu tarih ise İstanbul’un fethinden evvel yazılmıştır. Muhasara esnasında Ashab-ı Kiram’dan şehit olan zevatın isimlerine ve makamlarına dair “Lugat-ı Tarihiye ve Coğrafiye” de muharrer olan bir cetvel şu şekildedir:
1- Kâ’b Radiyallahu Anh: Eyyub’de Çınar nam mahallede beylik değirmen kurbinde.
2- Ebü Dera Radiyallahu Anh: Eyyub’de Zal Mahmut Paşa Camii kurbinde.
3- Muhammed el-Ensari Radiyallahu Anh: Abdülvedud mahallesinde Babül Ensar yakınında.
4- Abdüssadık Amir: Eğrikapı haricinde makbere civarında.
5- Hafir: Eğrikapı’da kapı arasında.
6- Abdullah el-Ensari: Hace Kasım Camii yakınında.
7- Abdüllahil el-Hudri: Eğrikapı dahilinde Rum kilisesi civarında.
8- Ebu Şeybe el-Hudri: Ayvansaray kapısı dahilinde.
9- Hamdullah el-Ensari: Ayvansaray’da Toklu dede civarında kale bitişiğinde.
10- Cabir: Ayvansaray kapısı dahilinde cami içerisinde.
11-Ebu Zer el-Giffari: Çınarlı çeşmede Valide Camii dışında.
12- Şu’be: Eğrikapı dahilinde Şişehane yakınında.
13-Ebu Said el-Hudri: Sultan Hamam civarında Kariye Camii yakınında.
14- Abdullah İbn-i Hişam: Sultan Hamamı külhanı derununda.
15- Amr İbn-i As: Kurşunlu Mahzen Camii (Yeraltı Camii) içinde.
16- Vehb İbn-i Hüşeyre: Yeraltı Camii içinde.
17- Üsame İbn-i Zeyd: Eğrikapı haricinde. Allah Teala hepsinden razı olsun.”
Burada ismi geçen sabilerin bir kısmının başka yerlerde vefat ettikleri sabittir. Ancak isimlerde yanlışlık yapılsa bile İstanbul’da sadece tek bir sahabenin medfun olduğu düşünülemez.
Müslümanlar açısından böylesine önemli olan bu şehrin bugün seçim öncesi Eyüp Sultan Cemii’inde Kur’an okuyan, seçimden sonra ise lutilerin hakkını savunup İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmed Han’ın türbesini eli kıçında seyreden bir siyasi münafık tarafından yönetiliyor olması içler acısıdır.
***
1- Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 335; Buharî, et-Tarihu’l-Kebir, I, 81; et-Tarihu’s-Sağîr, I, 306; el-Bezzâr, el-Müsned, el-Müsned, c. II, s. 308; Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, II, 38; Hakim, Müstedrek, IV, 422; Heysemî, Mecmeu’z-Zevâid, VI, 219

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Islam Müdafii - üstadım resulüllahın sahabilerinibile anamdan babamdan ve evladımdan çok seviyorum . onlarla beraber haşrolmak ahiretterabbimden enbüyük arzumdur eline diline sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 17:33
02

Özay Görgün - Siz ne iseniz idare edenlerde öyledir fazla söze hacet yok.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 14:17
01

Susamış - Müslümanlar açısından böylesine önemli olan bu şehrin bugün seçim öncesi Eyüp Sultan Cemii’inde Kur’an okuyan, seçimden sonra ise lutilerin hakkını savunup İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmed Han’ın türbesini eli kıçında seyreden bir siyasi münafık tarafından yönetiliyor olması içler acısıdır.Diline sağlık.Allah(C.C) razı olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 08:33


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?