Şeytanın İslam ve insanla savaşı

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Şeytan; kibirlendi, hayırlı olan benim, insanın benden daha şerefli olduğunu kabul edemem dedi ve secde edenler ile birlikte secde etmedi. Yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kâfirlerin, müşrik ve münafıkların reisi oldu. Allah: “Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” diye sordu, İblis: “Ben O’ndan üstünüm; çünkü beni ateşten, O’nu ise balçıktan yarattın” diye cevap verdi. Allah, İblis’i lanetledi, gazap edip huzurundan kovdu. İblis; insanları saptırmak, iyiliğe karşı kötülüğün mücadelesini vermek için Allah’tan mühlet istedi ve kendisine Allah, bu mühleti verdi. O günden itibaren İblis, kovulmuş ve lanetlenmiş şeytan olarak insanları İslam yolundan uzaklaştırmak için insanlardan ve cinlerden oluşan büyük bir ordu kurdu ve hep İslam ve insanla savaştı. Bu şeytan ve adamları insanın baş düşmanıdır. Ve Allah, biz inananları insan ve cin şeytanlarına karşı daima uyarmıştır. Şeytan ve ordusuna karşı uyanık olmak ve bu kötülük ordusuna karşı savaşmak bir Müslümanlık görevidir.

ŞEYTANIN HEDEFİ

Şeytan, ilahi huzurdan kovulmasının sebebi olarak insanı görmüş ve insanın baş düşmanı olmuştur. Şeytan; bütün güç ve imkânları ile insanı azdırmaya, isyana sürüklemeye ve kendine bağlamaya gayret etmekte, sülalesini, yandaşlarını, cinlerden ve insanlardan oluşan askerlerini bu iş için kullanmaktadır. Şeytan; insanın kötülüğe olan arzusu sebebiyle ona sürekli kötülükleri telkin eder. İsra 64: “Ey şeytan; insanlardan güç yetirdiklerini sesinle sarsıntıya uğrat, ayart ve aldat. Onlara karşı atlıların ve yayalarınla, bütün kuvvetini toplayarak yürü ve saldır. Mallarda ve çocuklarda onlara ortak ol ve onlara vaatlerde bulun. Şeytan, onlara aldatmadan başka bir şey vaat etmez.” Bu ayette Allah, şeytanın karakterini göstermekte ve ona hadi yapabilirsen yap bakalım demektedir. İnsandan ibadet, hilafet, emanet ve yeryüzünü imar etme sözünü alan Allah’tır. Bu sorumluluk alanlarında, nefsanî tavırlar takınıp yanlış yönlere yelken açanlar şeytanın arkadaşı, dostu ve askeri olurlar. Şeytanın hedefi insanları haktan batıla çevirmektir. Ancak, şeytanın Allah’ın şuurlu mümin kulları üzerinde hiçbir etkisi olmaz. 

ALDATMA YÖNTEMLERİ

Şeytanın insanları kandırmak için kullandığı birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: 1. Vesvese verir. Şeytan insana sokulur ve ona sinsi bir şekilde vesvese verir, onu batıl telkinlerde bulunarak kandırır. 2. Allah’ın rahmetinin ve affının geniş olması ile aldatır ve onları günah işlemeye teşvik eder. Onlara; “Faiz yiyin, içki için, kumar oynayın, hırsızlık yapın, yalan konuşun, zina edin, eşcinsel ilişkiye girin, zalim olun, zevklenin, hayatınızı yaşayın, sonra tövbe eder İslam’ca hayata dönersiniz, Allah nasıl olsa affedicidir, sizi de affeder” der. Rabbimiz bizi “…Düzenbaz şeytan, sizi Allah’ın affına ve yumuşak davranmasına karşı, güvendirip aldatmasın” diye uyarmaktadır. 3. Şeytan insanlara Allah’ın adını ve O’nu hatırlamayı unutturur. Allah’ı unutanlar; O’nu ve hükümlerini yok sayarlar, emir ve yasaklarını umursamazlar, nefislerini ilah edinip isteklerine boyun eğerler. Ahiret azabını hatırlamazlar, cennetteki nimetleri akıllarına getirmezler. Ne Allah›ın azabından korkarlar, ne de O›nun vereceği mükâfatları beklerler. 4. İnsanları fakirlik korkusuna düşürür. İnsanların dünyalıklara hırslarının artması için fakirliği silâh olarak kullanır, cimriliği ve aç gözlülüğü teşvik eder. Maldan ve dünyalıklardan başka bir kutsal tanımayan insanlar, elbette şeytanın istediği noktaya gelirler. 5. Düşmanlığı telkin eder. Sürekli kavga, savaş, anlaşmazlık, fitne, güvensizlik, kötü düşünme şeytanın arzu ettiği şeydir. O, insanlar arasında fitne çıkarmaktan asla vazgeçmez. 6. Kötülükleri güzel gösterir. İnsanların yanlış ve sapık işlerini allayıp pullar. Böylece onların bu kötülüklere devam etmelerini sağlar. 7. Yalan konuşur ve yalana yemin eder. Şeytan ve adamları, aldatmak için süslü ve yaldızlı yalan söz söylerler. İddialarını ispatlamak için yalana yemin ederler, her türlü hileye başvururlar. 8. Batıl şeyleri araç olarak kullanır. Bu araçların başında inkârcılık, şirk ve münafıklık gelir. Batı ahlakı, faizci kapitalist düzen, hile rejimi, materyalist eğitim, içki, kumar, şans oyunları şeytanın pislik işlerindendir. Bunlardan sakınmak, şeytanın aldatmasından kurtulmak anlamına gelir. 9. Büyüklenmeyi, kendini üstün görmeyi, Allah’ a başkaldırmayı teşvik eder. Büyüklenmek, kendini diğerlerinden üstün görmek, Allah’a başkaldırmak şeytanın ahlakıdır. O, bu duygu ile insanları Allah’a boyun eğmekten, O’nun emirlerine uymaktan uzaklaştırır. Aldatan şeytanın peşinden, sadece aldanmayı alışkanlık haline getirenler gider.

HESAPLAŞMA

Dünya hayatı insanlar ve cinler için bir imtihandır. Bu imtihanın sonucunun görüleceği yer ise ahirettir. Hesap gününde; şeytan ve peşinden gidenler arasında ciddi hesaplaşmalar olacaktır. Allah, o gün aldanmış insanlara: “...Ey insanlar, ben size, şeytana tapmayın, o sizin için apaçık bir düşmandır, bana kulluk edin, bu doğru yoldur, diye bildirmedim mi? İşte bu, size söz verilen cehennemdir. Bu gün, inkârcılığınıza karşılık oraya girin” diyecektir. Şeytan ise kendisine uyanları kınayacak ve: “…Doğrusu Allah size gerçeği söz vermişti. Ben de size söz verdim ama sonra caydım; esasen sizi zorlayacak bir nüfuzum da yoktu; sadece çağırdım, siz de geldiniz. O halde, beni değil; kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Beni Allah’a ortak koşmanızı daha önce kabul etmemiştim; doğrusu zalimlere can yakan bir azap vardır” diyecektir. Bu Ramazan ayında bu gerçeğin idrakine varalım, ılımlı, ABD ve Vatikan İslam’ından, Allah’ın dini olan gerçek İslam’a dönelim. Şuurlu İslam’ı ülkemizde Milli Görüş’ün temsil ettiği bilinmelidir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?