Reklamı Kapat

Ramazanname

20- Çocuk ve Ramazan

-Baba, Ramazan bizim eve gelecek mi?

+Evet, Yavrum!

-Onunla oynayabilir miyim? (Selim)

Ramazan en çok da çocukların dünyasını güzelleştiriyor. Onlar için her şeyin daha masum, daha masalsı ve daha soyut olduğu bir dönemde hayatlarına gelen bu çok özel zaman dilimini onlar adına kalıcı kılacak davranışlar onların o eşsiz zihinlerinde ve de gönüllerinde yer edecektir. Sadece kendi çocukluğumuzun hatıralarına dalıp nerede o eski ramazanlar söyleminin yapay zeminine kendimizi mahkûm edişimiz hem kendimize haksızlık hem de bugünden yarına güzel izler taşıyacak çocuklar için büyük bir haksızlık olmaktadır. Bu aynı zamanda Ramazan’ın dinamikliğine uymayan bir düşünme biçimidir.

Çocuklar için baştan sona içi güzelce doldurulmuş ritüellerin neşesi, insanların her zamankinden daha çok kendinden soyutlanarak bir diğerine doğru adım attığı hem iç ahengi sağladığı hem de bunu dışına yansıttığı bir zaman dilimi olarak göstermek bizim eylemlerimizin güzelliğinden geçer. Ramazan da sadece iftarı beklemekten ziyade bu ayda hem kendimizde hem hanemizde hem de muhitimizde ortaya çıkacak iyilikleri gözetmek ve bunlara çocukları dâhil etmek en büyük kazanç olacaktır. Neler yapılabilir? Kendi mizacımızı ve çocuklarımızın mizacını göz önünde bulundurarak kendi çözümlerimizi bulabiliriz. Bu sene Ramazan bizim evimizde oyuncaklarımızla oynayacak ve kitaplarımızın içerisinden geçip dualarımıza ve oyunlarımıza eşlik edecek.

Oturduğu evden ezan sesini duyamadığı için hayıflananlar bir de şuradan bakabilirler hiç ezan okunmayan bir yerde telefondan dinlediği ezanla iftar sevincini katlayan bir çocuğun penceresinden bakabilir ve hallerine şükredip Ramazan’ı bir çocuk coşkusuyla eda edebilirler. Olmayacak nasihatlerle kadını-çocuğu bir kalıba sokmaya çalışanlara da itibar etmeden sadece Ramazan’ı gerektiği gibi ifa edip, kıymetlenelim ki hanemiz kıymetlensin ve bereketlensin. Ramazan ve çocuk neşesi hanenin ömürlük bereketidir.  

** Yusuf İslam, Çocuklar için “Yusuf İslam, Friends & Children - I look, I see 2” isimli çok güzel bir albüm hazırlamış ve güzel animasyonlarla süslenmiş klipleri de unutmamış. Bu albüm hem söz hem de müzikleri ile fevkalade olmuş. Dileyen çocukları ile beraber dinleyebilir. “Ramadan Moon” ise bizim favorimiz.

**Ahmet Mercan’ın, “Zeynep Ramazan’ı Çok Sevdi” isimli kitabı da çok güzel bir ramazan anlatısı içeriyor.

21-Ramazan İdrak ve İnşadır

Ramazan neşesi denince sanki benim içimden bir takım hatlar kesiliyor. Yanlış anlaşılmasın neşeye hele Ramazan’ın saldığı neşeye hiç karşı değilim. Burada mevzu bahis olan bir pazarlama aracına dönen şehirlerin orta yerlerine kurulan panayırların, cıvık cıvık birbirinden kötü organizasyonlarla hemen hemen bütün şehirleri saran panayır görüntülerine verilen ad olan Ramazan neşesinden bahsediyorum. Bunu televizyon televizyon dolaşan ekran neşesi isimlendirmelerine ve hiçbir faydası olmayan televizyon programlarına da teşmil edebiliriz. Belki en çok da onlara etmeliyiz. Bizi, soframızı ve duaya en yakın anlarımızı bizden alan bu durumdan sıyrılmak gerekir ki, Ramazan’ın bize sunduğu kendi yolculuğumuza çıkabilelim.

Neden bu kadar önemli bu konu? Çünkü Ramazan’ın gerçek ikliminden bizi alan ve bizi boşluğa salan bir işleve sahip, onun için bizim daha çok kendimizi maddi ve manevi tazeleyip kendimizle en güzel şekilde hem hal olacağımız bu kıymetli zamanı kaçırmamalıyız. Hem de hiçbir anını…

Ramazan dinamik bir aydır. Ramazan’ı sadece durgun ve dingin bir şekilde algılamak da yanlışa götürür. Ramazan aktif bir aydır ve özel bir zamandır. Muhatabından bunun kıymetinin bilinmesini ister. Eskilerin büyük bir coşku ile karşılayıp ve büyük bir hüzünle veda ettikleri bu ayı bizlerin kaçırma, ihmal etme lüksü yok. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ise azaptan kurtuluş olan bu müstesna zamanı kendi alışkanlıklarımıza meze etmeyelim ki bir idrak ve inşaya doğru yol alabilelim. Hoşça bakın zatınıza…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Biten - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?