Özal kardeşlerin Erbakan hocaya muhalefeti-ıı

Milli Selamet Partisi’nin 15 Ekim 1978 tarihindeki 4. Büyük Kongresi’nde Korkut Özal, Erbakan’a karşı aday olamamış ancak ikinci bir liste çıkartmıştır. O tarihte MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olan R. Tayyip Erdoğan’ın Korkut Özal’dan yana tavır aldığı, genç olmasına rağmen aktif olduğu, hatta kongrede fiziki temasa kadar uzanan gerginliklerin yaşandığı bilgisini veren Besli&Özbay ikilisi, bu konunun detayları hakkında şunları söylemektedir: “Fazilet Partisi’nin 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan kongresinde iyice su yüzüne çıkan ‘yenilikçi, gelenekçi’ ayrışmasının kökleri, ilk defa 1978 kongresinde ortaya çıkan bu ‘ikinci liste’ olayına kadar uzanır. 1978’de muhalif listeyi destekleyen delegelerden biri olan Tayyip Erdoğan, 22 yıl sonra gerçekleşen Fazilet Partisi 1. Büyük Kongresi’nde ise ‘yenilikçi hareketin doğal lideri durumundadır” (Besli&Özbay, 2014, s.41-42).

Korkut Özal’ın Necmettin Erbakan muhalefeti ister şahsi menfaat, ister Nakşibendîler içindeki çatışma, her ne şekilde olursa olsun Milli Görüş’te ileriki yıllarda sonuçları daha fazla hissedilmiştir. 1978 yılında Erbakan Hocaya muhalefet eden Korkut Özal ve 1980’de Anavatan Partisi’ni kuran Turgut Özal’ın Milli Görüş hareketine muhalefeti ve sonraki yıllarda siyasete etkileri iyi irdelenmelidir.

Erbakan Hocanın onayıyla siyaset sahnesine giren Özal kardeşlerin, önce Korkut Özal’ın 15 Ekim 1978 kongresinde muhalefeti, daha sonra Turgut Özal’ın MSP’den istifa etmesi ve sonraki süreçte Anavatan Partisi’ni kurmasında temel etkenin Korkut Özal olduğu görülmektedir. Korkut Özal, sonraki yıllarda siyasetin doğrudan içinde olmamış fakat sürekli eli siyasetin üzerinde olmuştur. Korkut Özal’ın, bir röportajında “1983’te ANAP kurulurken Turgut Bey’in yanında siyaset planladım” (Milliyet, 21 Nisan 2003) demesi bu etkiyi göstermektedir.

Erbakan Hocanın onayıyla MSP’den 1977 yılında milletvekili adayı olan Turgut Özal, 12 Eylül 1980 darbesi sonrası, Erbakan’ın siyasi yasaklı olduğu bir dönemde Anavatan Partisi’ni kurmuştur. Milli Selamet Partisi’nde siyasete başlayan Turgut Özal, MSP’nin kapatılmasından sonra kendisine farklı bir yol çizmiş ve ANAP’ı kurmuştur. Tıpkı FP’nin kapatılması ve Erbakan Hocanın siyasi yasaklı olmasından sonra Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının AK Parti’yi kurmaları gibi. Ancak iki olay arasındaki fark, Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının FP kapatılmadan önce de muhalefet etmiş olmaları ve Abdullah Gül ile genel başkanlık yarışına girmiş olmalarıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kuran kadronun FP kapatılmadan önce yaptığı muhalefeti, Turgut Özal yerine kardeşi Korkut Özal yapmıştır.

Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ni kurmasında etkili olan Korkut Özal, 1978 yılında kendisini destekleyen MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı R.Tayyip Erdoğan’a ileride kurulacak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluş aşamasında yönlendirdiğini şöyle anlatmaktadır: “Erdoğan’ın ekibi Özal’ın kadrosundan daha kuvvetli. Ben onlara, ‘Partiyi Fazilet’in üzerine kurmayın’ dedim. O zaman ister istemez İslâmcı diye anılacaklardı” (Milliyet, 21 Nisan 2003).

Sonuç olarak Korkut Özal’ın MSP’nin 15 Ekim 1978 yılındaki kongresinde Erbakan Hocaya karşı başlattığı mücadele, o günlerde fazla etkisini göstermese de uzun vadede Milli Görüş hareketini olumsuz etkilemiştir. Korkut Özal, önce kardeşi Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ni kurmasına katkı sunmuş, ardından AK Parti’nin kuruluş aşamasında arka planda rol almıştır.

1980 darbesiyle Necmettin Erbakan’ın partisi MSP’nin kapatılması ve siyasi yasak getirilmesi, kendisine muhalif olan Korkut ve Turgut kardeşlerin önünü açmış ve ANAP bu ortamda filizlenmiştir. Benzer durum, 28 Şubat postmodern darbesiyle Refah Partisi’nin kapatılması sonrası yaşanmış ve bu süreçte de AK Parti ortaya çıkmıştır.

Her iki partinin ortaya çıkmasında askeri darbe ortamı, Necmettin Erbakan’ın her iki olayda da siyasi yasaklı oluşu ve siyaseten önünün kesilmiş olmasının etkisi büyüktür. Yani sadece iç etkenler değil, dış etkenlerin de yardımıyla bir proje uygulamaya konulmuştur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?