Reklamı Kapat

Koronavirüs Aynası

Dünya bir deha arıyor. Bir bilim adamı da diyebiliriz. Koronavirüs musibetinden tüm dünyayı kurtarabilecek bir zekâ. Hâlihazırda dünya genelinde böyle bir insan çıkmadı. Tüm dünya çaresiz bir şekilde bilim adamlarının çalışmalarını bekliyor. Birçok ülkede bilim adamları, koronavirüse çare olacak aşıyı bulmak için canla başla çalışıyor. Aşı çalışmalarının iki ayda sonuçlanabileceğini söyleyenler de oldu altı aydan önce sonuçlanmayacağını söyleyenler de. Kesin sonuç alacağız deme cesaretini henüz kimse gösteremedi. Dünyada birçok devletin yöneticisi koronavirüsü yenmekten bahsediyor. Sanki bir yarış var ya da bir güç gösterisi yapılıyor da yenmek ve yenilmek söz konusuymuş gibi. Bu açıdan bakarsak kim kimi yeniyor ortada! Koronavirüsten ölenlerin sayısı her gün artıyor. Vaka sayıları adeta katlanarak gidiyor. Dünya ekranlarında seçim sonuçları açıklanıyormuş gibi her gün koronavirüsten ölenlerin sayıları açıklanıyor. Çin rakamı önde götürürken İtalya’ya kaptırdı, İtalya’dan ise İspanya kaptı, sonra ABD süper güç olarak şuan ipi göğüslüyor! Fransa, Almanya ve İngiltere İtalya’yla yarışa girdiyse de sıralamada geride kaldı. Batı medeniyeti ve kurduğu kapitalist sistem çöktü. Koronavirüs, Batı medeniyeti filan dinlemiyor. Batı medeniyetinin doğurduğu süper güç (ABD), koronavirüs karşısında çaresiz. ABD’den sokaklara saçılmış ceset görüntüleri geliyor. Afganistan, Irak ve Suriye’de cesetler saçılmıştı değil mi, ABD’nin bombalamalarıyla. ABD’liler hatırlamaz yine de soralım; nasıl bir duygu sokaklara saçılmış cesetler görmek! Süper güç, ölülerini gömecek mezar bulamıyor. Hadi bakalım ileri teknoloji bulsun çareyi! Akıllı cep telefonlarınıza gömün ölülerinizi, uçak gemilerinize gömün, uzun menzilli balistik füzelerinize gömün!

Ülkemize gelirsek, Türkiye koronavirüs krizini yönetmede yetersiz kalıyor. Ekrandan söylenenler gerçeği yansıtmıyor. Koronavirüsle ilgili önlemler alınmıyor. Şuana kadar ülkemizde koronavirüsle ilgili bir tane ciddi (yasal) önlem alındı o da altmış yaş üstü ile yirmi yaş altının sokağa çıkmasının yasaklanmasıdır. Diğer önlemlerin hiçbiri ciddi değil. Vatandaşa hem sokağa çıkma diye çağrı yapılıyor hem de işyerleri açık tutuluyor. Çağrıyla bu iş olur mu. Kanun olmazsa kim dinler çağrıyı. İki günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak iki saat önce açıklanıyor. Kaldı ki yasak bütün işyerlerini kapsamıyor. Bakan istifa ediyor istifa kabul edilmiyor. Maske takmadan evden çıkmayın deniliyor buna dair bir yasa yok. Başvuran herkese PTT aracılığıyla ücretsiz maske verilecek deniyor başvuranlara maske gelmiyor. Kod gelecek maske eczaneden alınacak deniyor kod gelmiyor. Ücretli satılmıyor ücretsiz de verilmiyor. Koronavirüsten dolayı yarım gün çalışanlara maaşın yüzde altmışı, işyeri kapatılıp izne gönderilmiş çalışanların maaşının yüzde yüzü ödenecek deniyor başvuru yapılıyor ama para ödenmiyor. Bakan bütün sağlık çalışanlarının maaşları tavandan ödenecek diyor sonra doktorlar arasında ayrım yapıyor. Önce neden bütün sağlık çalışanları diyor sonra neden ayrım yapıyor. Sağlık bakanı istatistik memurluğu yapıyor, her gün rakam açıklıyor daha ötesi olmuyor. Konu sağlık fakat o kadar sağlıksız uygulama var ki saymakla bitmez. Okullar tatil deniliyor sonra uzaktan eğitim deniliyor sonra uzaktan eğitimden soru çıkmayacak deniliyor. Uzaktan eğitim hobi olarak veriliyorsa bu açıklanmalıdır. Koronavirüsten dolayı her şeyin fiyatı artıyor, fiyatları artıranlar denetleniyor cezalandırılacak deniyor, fiyatlar artmaya devam ediyor. Hastanelerimiz yeterli deniliyor, kısa zamanda yapımı bitirilmek üzere hastane yapılmaya başlanıyor, yeterliyse neden alelacele hastane yapılıyor. Kısaca Türkiye’de devlet salgın bir hastalıkta ne yapılır sorusunu hiç sormamış, bu soruyu sormayınca cevabını da hiç merak etmemiştir. Ülkemizin salgınla mücadelesi kör gidiyor yol gidiyor şeklinde. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir anlayışında. Böylece ülke yöneticileri, bizden bir şey beklemeyin herkes başının çaresine baksın diyor.

Herkes başının çaresine baksın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?