Reklamı Kapat

Bağlandı kollarım kaldım maskesiz!

Koronavirüs günleri devam ediyor…

* Maske takmadan dışarı çıkmayalım, tamam!

* Maske takmadan alış veriş mekânlarına girmeyelim, tamam!

* Maske takmadan metroya, metrobüse, otobüse (vb.) binmeyelim, tamam!

Kısacası, maske takmak zorunlu! Buraya kadar her şey tamam! Elbette vatandaş olarak resmi makamların uyarılarına kulak vereceğiz, kurallara uyacağız.

Buraya kadar tamam da maske nerede?

* Önce PTT aracılığıyla her bir kişiye haftada 5 tane maske verileceği ifade edildi. Sistem tıkandı!

* Sonra e-devlet üzerinden müracaat edin dendi. O da tamam. Ama gelin görün ki, e-devlet üzerinden müracaat eden vatandaşlara da şu ana kadar maske yollanmadı.

* Daha sonra denildi ki, cep telefonunuza bir kod gelecek. O kodla en yakın eczaneye gideceksiniz, maskeniz hazır. Bekle bekle gelmez, gelmedi öyle bir kod!

* Sonra denildi ki, yahu buna ne gerek var, vatandaş TC Kimlik Numarası ile gitsin eczaneden maskesini alsın! Güzel fikir ama şu ana kadar uygulaması var mı, yok!

* Sonra bir ara Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maskelerin halkın daha kolay ulaşabileceği noktalarda satışı için çalışma yaptıklarını bildirdi; “Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek” cümlesi Bakan Pekcan’a ait.

* Hemen sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eczaneler dâhil maske satışının yasak olduğunu, maskenin vatandaşa ücretsiz verileceğini açıkladı.

***

Maske takmak zorunlu, evlere maske lazım!

Devlet şu ana kadar evlere maske ulaştıramadı.

Parayla satışı yasak!

Bağlandı kollarım, kaldım maskesiz!

İşin içinden ben çıkamadım!

Peki, ya siz!

                                                               

O RAPORDA TALEP EDİLENLER NEYDİ?

İstanbul ve Türkiye genelindeki ‘evsizler’…

Hele hele de bu koronavirüs günlerinde Allah (c.c.) evsizlerin yardımcısı olsun!

Bundan bir süre önce, Saadet Partisi Fatih İlçe Teşkilatı’nın evsizlere yönelik yardım programına iştirak ettim, burada da izlenim ve notlarımı paylaştım…

Peki, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı Sosyal İşler Başkanlığı tarafından hazırlanan İstanbul’da Evsiz İnsanlar Raporu’ndan haberdar mısınız?

Şu kadarını söyleyeyim, İstanbul’da Evsiz İnsanlar için üzerinde titiz bir şekilde çalışılan dört dörtlük bir rapor bu.

Raporda neler var? Bakalım mı;

* Evsizlik olgusu kanunlarla tanımlanmalı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde özel olarak kurulacak Evsizler birimi ile konumlandırılmalıdır.

* Belediyelerin Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Evsizler Masası kurulmalıdır.

* Evsizlikle ilgili çalışma grupları oluşturularak kapsamlı bilimsel araştırmalar yapılmalı ve bu çalışmalardan elde edilen veriler yol haritası oluşturulurken kaynak alınmalıdır.

* Saha çalışmaları yapılarak evsizler kayıt altına alınmalı ve TÜİK bünyesinde evsizlere yönelik veri tabanı oluşturulmalı ve her yıl düzenli olarak takip edilmelidir.

* Evsizlerin içinde bulundukları psikolojik durum sebebiyle birçoğu kendini toplumdan soyutlamış halde yaşamaktadır. Bu sebeple durum tespit çalışmaları duyuru yoluyla değil bizzat giderek ve bularak yerinde tespit yoluyla yapılmalıdır.

* Evsizliğin önlenmesine yönelik 5 ve 10 yıllık eylem planlarının haricinde mevcut evsizlerin yaşam şartlarını iyileştirmeye yönelik kısa vadeli eylem planının hazırlanması gerekmektedir.

* Evsiz vatandaşlarımız için acilen ‘geçici barınma evleri’nin kurulması gerekmektedir.

* Gerek bulaşıcı hastalıkların artmaması, gerek kuşak çatışmasının yaşanmaması sebepleriyle açılacak barınma evlerinin engelli, yaşlı ve hastalara ayrı ve özel hizmet vermesi gerekmektedir.

* Kronik hastalığı olan evsizler hastanelere yönlendirilmelidir.

* Kamu kuruluşları tarafından evsizlere yönelik sosyal yardım çalışmaları organize edilmelidir.

* Sivil toplum kuruluşlarının evsizlere yönelik geliştirecekleri projeler desteklenmeli ve teşvik edilmelidir.

EVSİZLER BİRİMİ KURULMALIDIR

* Kurulacak olan evsizler birimi ve evsizler masası bünyesinde “psikolojik destek, barınma hizmetleri, gıda ve giyim hizmetleri, aile ilişkileri, bağımlılıkla mücadele ve sağlık hizmetleri” alt destek birimleri oluşturularak bu hizmetlerde uzmanlaşma sağlanmalıdır.

* Kurulacak barınma evleri kişiyi toplumdan tecrit etmemelidir.

* Mesele kesinlikle iş imkânı sunmak ile çözülebilecek bir mesele değildir. Evsizlerin sosyal yaşama tekrardan uyum sağlaması için gerek psikolojik destek sağlanmalı gerekse ailevi meselesi olanların sorunlarına birebir destek olunmalıdır.

* Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarına hizmet veren rehabilitasyon kurumlarının sayısı yetersiz kalmaktadır ve sayısı acilen artırılmalıdır.

* Esirgeme kurumlarında 18 yaşını dolduran gençler kendi hallerine bırakılmamalıdır.

* Başlangıçta evi olmayan yoksul ailelere düşük taksitlerle ve faiz yükü altında ezilmeden konut imkânı sağlayan TOKİ ve İstanbul özelinde KİPTAŞ kurumlarımız, yoksul ve evi olmayan ailelere konut sağlama görevine dönmelidir.

* Boşanma davalarındaki artış evsizliğin en önemli nedenlerinden biridir. Aile yapısı güçlendirilmelidir.

* Madde bağımlılığı ile mücadelenin etkinleştirilmesi evsizliği doğrudan önleyici etki oluşturacaktır.

* Evsizler konusunda eylem planları hazırlanırken başka ülkelerin planları taklit edilmemelidir.

* Eylem planlarını hayata geçirilmesi için gerekli bütçe hazırlık çalışmaları yapılmalı, bu bütçe verimli kullanılmalı, seçim yatırımı olarak görülmemelidir.

* Eylem planı oluşturulurken bu alanda çalışma yapan bilim insanları ve sivil toplum kuruluşları plan hazırlama sürecine dâhil edilmelidir.

* Sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından hazırlanan ve eylem planına hizmet edecek tüm projeler bütçeden fon sağlanarak desteklenmelidir.

* Evsizler masasında sivil toplum kuruluşları ile koordinasyonu sağlayacak bir komisyon da olmalıdır.

***

Merak ettim, bu rapor Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendinin masasında var mıdır, yok mudur?

 (‘Bu köşede yazdım ya, işte ilk semeresi!’… Gelecek yazıda…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ibrahim EMİROĞLU - Evsizler dikkat çekmiş olmanız önemli . Kalemine sağlık Öksüz kardeşim.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 17 Nisan 11:42


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?