"Korona"yı doğru "oku"mak

O (C.C.) zatında olduğu gibi sıfatlarında, isimlerinde, hükümlerinde, fiillerinde de tek, eşsiz, ortaksız, benzersiz olup, tüm kemal sıfatlarla muttasıf, eksik sıfatlardan da yüce Rabbülalemin'dir. Yardım da şifa da O'ndan istenir. (Fatiha)

Nerdeyse tüm insanlığı kuşatan, tüm hayatımızı her yönüyle olumsuz etkileyen "korona" olayını nasıl okumalıyız ki, okumamız doğru olsun? Her konuda olduğu gibi; bilen bilmeyen, ilgili ilgisiz herkes farklı, hatta zıt okumalar, değerlendirmeler yapabiliyor. Zıt, çelişik değerlendirmelerin hepsinin doğru olması mümkün değil. Herkesin kendine göre bir doğrusu yok mu? Doğru ise birden çok olamaz. . . O halde doğruyu nasıl bulabileceğiz? Bu sorunun cevabını da doğru bilmemiz gerekir ki, görüşümüz, kararlarımız, uygulamalarımız kısaca sonuç doğru, yararlı olabilsin.

Her şeyi yoktan yaratıp yönetmekte, yaşatmakta, her şeye her an tasarrufta bulunan tüm yüce sıfatlarla vasıfla noksan sıfatlardan yüce zat Rabbülalemin, din-i İslam'ı biz insanların dünyada ve ahirette mutlu olabilmemiz için kitaplarını ve peygamberlerini adalet için göndermiş, her şeyi de ölçü ile yaratıp, her şeye bir ölçü/mizan koymuştur.

Her şeyin bir ölçüsü, bir mizanı vardır. Adalet ile zulmün, Hak ile batılın, hayır ile şerrin, iyi ile kötünün,  güzel ile çirkinin, yararlı ile zararlının ve doğru ile yanlışın da ölçülerini koymuştur. Kur'an-ı Kerim'in bir adı da "Furkan"dır.

Hayat Kitabımızda ihtiyacımız olan her şey (hüküm, bilgi, inanç, ahlak, ilim, haber, hukuk. . . ) vardır.  (Nisa/89) "Din (İslam) nimetinin de ekmel/tamamlanmış ve geçerli tek din" olduğu da bildirilmiş.  (Maide/3)   

Biz Müslümanlar da yaşadığımız tüm sorunlarda, muhtaç olduğumuz her şeyde Hayat Kitabımıza başvurmak durumundayız. O Kitap ilahi, eşsiz, benzersiz, eksiksiz, yanlışsız, fazlasız, çelişkisiz, zamanın eskitemeyeceği, evrensel, hikmetlidir. Tüm zaman ve toplumlar içindir.

Hükümleri biz insanlar için; rahmet, maslahat, adalet, hikmet, hidayettir. Bir konuda Allah-u Teala ve Resulü bir söz buyurmuşsa bizim o konuda seçeneğimiz/kendi görüşümüz de olamaz. Olmamalıdır.  "İşittik, itaat ettik. " "Lebbeyk/buyur" "Şehidna" "belâ/evet" demişiz. Doğru, bize vahiyle bildirilenlerdir. Olayları Kitabımızın ilk emri "oku", "Yaratan Rabbinin adıyla" okumak, değerlendirmek durumundayız.  Vahiy penceresinden/vahyin aydınlığıyla okumak en doğru okumaktır. Buna aykırı, vahyi olmayan okumalar/görüşler bizi yanlışlara götürür. Doğru tek, yanlışlarsa çoktur. Doğru okuma da vahiyden/ vahiyle okumadır.  

"Allah (C.C.) müttakilere furkan verir. " "Başımıza gelen musibetler, günahlarımız yüzündendir. " (Şura/30) "İsyanlarımız nedeniyle karada ve denizde fesad (düzen bozulur) " (Rum/41)  "De ki: Allah altınızdan üstünüzden size belalar vermeye sıkıştırmaya kadirdir. " (En'am/)

Baştabibimiz (S.A.V.): "Fuhuş yaygınlaşırsa her türlü hastalıklar yayılır. Buyurmuş.

Geçmişte helak edilen tüm kavimler azgınlıkları nedeniyle helak edilmişlerdir. (Nuh, Lut, Hud,  Şuayb,  Salih . . . . . . . . (A.S.) Zamanımızda tüm bu azgınlıklar fazlasıyla var.

Zulüm de tüm dünyada olunca, musibetler de hepinizi kuşatıyor. (Enfal/25)

Haramlara karşı karantinaya girelim.

Hilafet görev, yetki ve vekâletine aykırılıktan emanetlere hıyanet ediyoruz. Kulluk sınırlarını aşıyoruz.  Adalet ve imar görevlerimizin tersini yapıyoruz. İnsan, hayvan, bitkilerin fıtratı ile oynuyoruz.  Genlerini ifsad ediyoruz. Havayı, suyu, toprağı kirletiyoruz; ormanları yakıyoruz, tahrif ediyoruz. Özetle tüm nimet ve emanetlere hıyanet ediyoruz. Cinsiyetlere, fıtrata müdahale ediyoruz. Her türlü ahlaksızlık ve suçu işleyebiliyoruz. Zulümde yarışıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?