İnsanı yaşat ki devlet yaşasın

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

İnsan ne ile yaşatılır? İnsan; fıtratı koruyarak yaşatılır. Her insan, temiz İslam fıtratı üzere doğar. Batılılara yani Hıristiyanlara ve Yahudilere göre, insan doğarken günahkâr olarak doğar. İnsanın fıtratı, hak ve adalet ile korunur. Allah’ın doğuştan insana verdiği haklar vardır. Bu haklar; a. Yaşama hakkı, b. Mülkiyet hakkı, c. Dört unsuru ile birlikte inanç hürriyeti; ifade hürriyeti, öğrenim hürriyeti, örgütlenme hürriyeti, inandığı gibi yaşayabilme ve ibadet hürriyeti, d. Neslin muhafazası hakkı, e. Aklın muhafazası hakkı, f. Seyahat, iş tutabilme, meslek seçebilme gibi bilinen diğer temel insan haklarıdır. İnsan akıl sahibi şuurlu bir varlıktır. Yani kendi yaratılışını, kâinatın niteliğini, kendisi ile kâinat arasındaki ilişkinin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiğinin bilincine sahiptir. İnsan seçme yeteneğine sahip tek varlıktır. Meleklerden üstün olabileceği gibi, hayvanlardan daha aşağı da olabilir. İnsan üretim yapar, icat eder. En küçük şeylerden dev sanayi ürünlerine, güzel sanatlardan mimariye kadar pek çok alanda üretim yapar.

İNSAN

İnsan, yeryüzünde halifedir. Ona bütün ilimleri öğreten Allah’tır. Melek ve diğer varlıklar, insana öğretilen ilimde, yani eşyanın mahiyetini bilmekte ona erişemezler. İnsan, Allah’ı tanıma kabiliyetini fıtratında taşır. İnkâr, şirk, nifak ve ırkçılık insanın fıtri tabiatından bir sapmadır. İnsan, Allah’ın emanetini taşır ve yeryüzünü O’nun emriyle imar etmekten sorumludur. İyiliği ve kötülüğü seçme kabiliyetine sahip iradeli bir varlıktır. Allah, onu diğer varlıklara nazaran daha üstün yaratmıştır. İnsana yaratılış gayesi öğretilmiştir. Fakat kendi üstünlük ve şerefini sezmezse, aşağılığa ve esarete düşer. Allah’ı unutursa, kendisini de unutmuş olur. Allah’ı unutan insan, yeryüzünde şaşırmış bir varlık haline gelir. İnsan, Allah’ın rızasını gözetirse dünya ve ahiret saadetine erer.

ZALİM İNSAN

İnsan, kendi yaratılışını ve sorumluluğunu bilmezse zalim ve cahil olur. Allah’ın nimetlerini görmezlikten gelirse nankörlerden sayılır. İnsan, kendi yaratılışını, birikimini kendisi için yeterli görür, artık Allah’a ihtiyacı olmadığını zannederse azgınlaşır taşkınlık yapar, ilahi gazaba müstahak olur. Zorluklara ve belalara uğrayınca Allah’ı hatırlayan insan, zorluklardan ve belalardan kurtulunca da, sanki hiçbir şey olmamış gibi Allah’ı unutuverir. İnsanın hayır ve şer tarafı vardır. İnsan hayra yönelirse mutlu olur. Şerre tabi olursa, zelil ve perişan olur. İnsan selim fıtratını bozarsa, inkâra, şirke, münafıklığa ve ırkçılığa saparsa, içki içer, kumar oynar, zina eder, hırsızlık, gasp ve başka yollar ile başkasının ve kamunun malını haksız olarak yerse, İslam’ı itikat ve düzen olarak yaşamaz ise, Allah onları bela ve musibetler ile ikaz eder. Tövbe eden kurtulur, haram olan şeyleri yapmakta ısrar edenler ise yok olup gider.

YAŞAMA HAKKI

Haksız yere bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir. Bir insanı da ihya etmek, hayata döndürmek, bütün insanları ihya etmek ve hayata döndürmek gibidir. Yaşama hakkı “Silm” yani barış düzeni ile korunur. Bu hakka yönelik her türlü tecavüz ve terör ile mücadele etmek herkes için temel görevdir.

MÜLKİYEN HAKKI

Mülkiyet hakkı en temel insan hakkıdır. “Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir. Kim zulüm ve tecavüz yolu ile bu yasakları işlerse, onun için cehennem vardır” ayeti mülkiyet hakkının dokunulmazlığını belirten delillerdendir. Kul hakkı, mülkiyet hakkıdır.

İNANÇ HÜRRİYETİ

İnsanlar, imtihan dünyasında din ve düzen tercihlerinde zorlanmazlar. İnsan için emredilen şey itikat ve düzen olarak İslam’a tabi olmaktır. Bu iş ikrah ile değil, ikna iledir. “Dinde zorlama yoktur” esası bunun en önemli dayanağıdır. İnanç hürriyeti; ifade hürriyeti, öğrenim hürriyeti, örgütlenme hürriyeti, inandığı gibi yaşayabilme ve ibadet hürriyeti olarak tanımlanır.

NESİL EMNİYETİ

İnsanlığın devamı için nesil emniyeti, önemli insan haklarından birisidir. Aile kurumu, nesil emniyetinin teminatıdır. Bunun için kadının “eşlik ve annelik” vasfının korunması gerekir. Toplumların fesadı ve helak olması genellikle kadının ifsadı ile olur. Nesil emniyetini ortadan kaldıran şeyler ise; zina ve eşcinsellik gibi fuhuşlardır. Nesil emniyeti için evlenmenin kolaylaştırılması, boşanmaların ve zina ve eşcinsellik gibi fuhuşların zorlaştırılması ve engellenmesi gerekir.

AKLIN KORUNMASI

Akıl; hak ile batılı birbirinden ayıran kalp içinde bir nurdur. İnsan, akıl ile sorumludur. Akıl, insanı hayvandan ayıran şeydir. Akıl; Kur’an ve sünnet ile çalıştığı zaman insanı saadete, nefsin arzularına teslim olup nefsin emrinde olursa insanı felakete götürür. Aklın korunması, insanlığın korunmasıdır. Aklı korumak, onu yanlış çalıştıracak inkâr, şirk, nifak ve ırkçılık gibi hastalıklardan korumak, onu çalışmaz hale getiren içki ve uyuşturuculardan uzak tutmakla olur. Aklı olmayanın saadeti ve medeniyeti olmaz.

YAŞATMAK

İnsanı yaşatmak bu beş şeyi korumak ile olur. Bu beş şey; materyalizm ve kapitalizm ile korunamaz, Milli Görüş ve Adil Düzen ile korunur. Milli Görüş ve Adil Düzen ortamında aklı iptal eden kötülükler, mikroplar ve virüsler barınamaz. Toplumun din ve ahlakta, ilimde, talim ve terbiyede, iktisat ve ekonomide, siyaset, idare ve hukukta saadet bulabilmesi ancak Milli Görüş ile mümkündür. Emek, ikili anlaşmalardan doğan haklar ve adalet ancak Milli Görüş ile korunur. Milli Görüş ve Adil Düzen’in dayanağı ise, itikat ve düzen olarak İslam’dır. İslamsız saadet olmaz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?