Reklamı Kapat

Toplumsal yozlaşma ve Anadolu irfanı

Anadolu irfanından bahsedilir her olağanüstü durumla karşılaşıldığında. 15 Temmuz sonrası bu tabir daha sık kullanılır oldu. Allah-u Teâlâ’nın insanı “ahsen-i takvim” olarak yarattığını, şerefinin korunması için de “Hayat, din, akıl, mal ve neslin” korunmasını teminat altına aldığını, bu beş temel hakkın insanlık için olmazsa olmaz olduğundan bahisle ülkemizdeki toplumsal yozlaşmanın geldiği noktayı irdelemeye çalışırsanız hep “Anadolu irfanından” bahsedilir ve “bu toplum birçok kötülüğü yapar ama…” diye başlayan ve insanımızı yücelten cümleler duyarsınız.

Toplumumuzdaki yozlaşmayı, adaletsizliği, adam kayırmacılığını, birbirinin kuyusunu kazmayı, iftira atmayı, itibar suikastını, başkasının malına tasallut etmeyi, cana kıymayı, pedofiliyi, her türlü cinsel sapkınlığı, hırsızlığı, kısacası insanı insan yapan değerlere mugayir hasletlerin kuralsızlıkla birlikte artarak devam ettiğini, toplumun reflekslerinin artık değiştiğini ve Anadolu irfanının kalmadığını anlatmaya çalışırsınız ama nafile. Belki bu eleştirinin dozunu biraz kaçırırsanız “hain” bile ilan edilirsiniz.

Size, Anadolu irfanından bahseden şahıs kim bilir kaç defa komşusunun gürültüsünden ızdırap duymuştur. Yağmurlu bir günde sırf kısa mesafe olduğu için taksici tarafından yolda bırakılmıştır. İşyerinde çalışma arkadaşının sinsi planlarıyla itibarı yerle bir edilmiştir. Esnafın azarına, kusurlu malına defalarca şahit olmuştur. Evine, arabasına hırsız girmiş ve devletin olmadığını anlamıştır. Bankaların “kart aidatı yok” vaadiyle verdiği kartlara her yıl kart aidatı ödemiştir. Kiracıyken “Almanya’dan oğlum gelecek” denilerek evden çıkartılmıştır. Aldığı beyaz eşyanın kusurlu çıkması üzerine iade talebi “kullanıcı hatası” gerekçesiyle reddedilmiştir. Aynı muameleyi “su geçirmez” taahhüdüyle aldığı ayakkabıda da yaşamıştır.

Sadece kendi başına gelmemiştir bu tür ahlaksızlıklar. Küçük çocuklara tecavüz edenlerin, devlet malına musallat olanların, yetim hakkı yiyenlerin, yalan haber yapanların, her türlü ahlaksızlığı umarsızca işleyenlerin “adalet divanında” hak ettiği cezayı almadığını da izlemiştir, duymuştur muhtemelen. Eşinin ve çocuklarının gözünün önünde iki kardeşin denize atıldığını, testereyle bir kızcağızın başının kesildiğini de okumuştur gazetelerden.

Bütün bunlara şahitlik eden adam hâlâ “Anadolu irfanından” bahsedebiliyorsa, bu adam irfandan, ahlaktan, adaletten ve insan hakkından behresiz demektir.

Hangi Anadolu irfanından bahsediyorsunuz? Ülke, koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, yurtdışından gelen ve karantinada beklemeyen işadamında, sokaklarda umursuzca gezen, balık tutma keyfinden vazgeçmeyen, toplulukla asker uğurlaması yapan, kıtlık varmış gibi marketlere koşan, cemaatle namaz kılmak bir süreliğine yasak olduğu halde -çok dindarmış gibi- namaz kılmaya çabalayan mı irfanlı? Salgın hastalık bu kadar ciddiyken, otobüs durağında, bankamatik kuyruğunda, yolda insanların üzerine sigara üfleyen magandalarda mı var irfan? Ayıplı malı, sağlam gibi pazarlayan esnafta, yolcu seçen taksicide, komşusuna eziyet edende, arkadaşının kuyusun kazan, dolap çeviren çalışanda, liyakatsiz amirde, adaletsiz hâkimde, toplumdan habersiz siyasetçide, Karunlaşmış ve kudurmuş zenginde, mankurtlaşmış fakirde mi var Anadolu irfanı? Yaptığı filmde “kötü baba”, “aldatan anne”, “flört” ve “ensest ilişki” dörtlüsünü sürekli tekrar eden yapımcı ve yönetmen mi irfanlı? Güldürü şovunda “eşcinselliği” matah bir şeymiş gibi pazarlayan şovmen mi ahlaklı?

Ömer Seyfettin “Anadolu insanında ilim yok ama irfan var” dermiş. Bu sözün üzerinden yıllar geçti. Bizi biz yapan değerlerden her geçen gün uzaklaştık. Savaşla başaramadıklarını emperyalist kültürle başardılar. Dini ve milli değerlerimiz altüst oldu. İçimizdeki en ahlaklısı “elinde imkânı olmayan” ise bizi biz yapan değerlerimiz dumura uğramış demektir. Ne yapmak ve neyi değiştirmek gerektiğine devam edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?