Reklamı Kapat

Sadece zalimlere dokunmayacak azaptan korkun

“Öyle bir fitneden sakının ki o, içinizden sadece zulmedenlere erişmekle kalmaz (umuma sirayet ve hepsini perişan eder). Biliniz ki, Allah'ın azabı şiddetlidir” (Enfal, 25).

 Bazı günahlar vardır ki, zararı herkese şamil olur. O günahın sebep olacağı fitne ve karışıklık, getireceği sıkıntı ve bela, yalnızca o günahı işleyenleri ve işi yerinden oynatanları yere sermekle kalmaz, aksine genelleşir de hepinizi içine alır ve zalimlerle birlikte o işe bulaşmamış, o günahı işlememiş olanlara da isabet eder, birçok suçsuzları da gelir bulur. Kurunun yanında yaşı da yakar. Mesela; yasakların duyurulmasında, iyiliği emir ile kötülükten menetme gibi konularda yağcılık yapmak, akide ve inanç ile cihat konusunda tembellik ve gevşeklik göstermek bu çeşit günahlardandır.

İçindeki bir grubun ne şekilde olursa olsun, zulüm işlemesine hoşgörüyle bakan, zalimlerin karşısına dikilmeyen, bozguncuların yoluna engel olmayan bir toplum, zalimlerin ve bozguncuların cezasını hak eden bir toplumdur.

Bir hadis-i şerifte de ifade buyrulduğu üzere: Bir geminin dibini delmeye uğraşan bir kişinin yaptığı iş, öyle bir boğulma olayı meydana getirir ki, bu fitne o geminin içinde bulunanlardan yalnızca gemiyi delenleri ve onlara yardım edenleri değil, hiç haberi olmayanlara varıncaya kadar hepsine isabet edecek şekilde bir musibet halinde ortaya çıkar. Belki bu işten hiç haberdar olmayanlar, daha hazırlıksız yakalanacaklarından dolayı daha zararlı çıkarlar. Bundan dolayı böyle umumi fitnelere meydan vermemek için, işin başından itibaren iyi korunmak, muhtemel gelişmelere karşı önceden tedbirli olmak, sosyal olaylarda kontrolü elde tutmak o gemide bulunanların hepsine farz-ı kifaye olan bir görevdir.

İçlerinden bir kısmı bu görevi yerine getirdiği zaman, hepsi kurtulur, hiçbirisi aldırmayıp gemi delindiği zaman ise hepsi musibete uğrar. Fakat dikkat edilmek lazım gelir ki, gemiyi delene mani olalım derken, bütün gemidekileri harekete geçirmek ve karışıklık çıkarıp, geminin dengesini bozarak, onun devrilmesine meydan vermemek de gerekir.

Evvela farz-ı kifayenin ifasını yüklenen görevliler bu görevi farz-ı ayn gibi icra etmeleri gerekir. Mesela geminin kaptanı ve tayfaları gibi ki, "İyiliği emretmek ve kötülüğü önlemekle görevli yönetici kadro" yani, idarenin başında olan "ümmet", görevini tam yapacaktır. Böyle bir yönetim kadrosu yoksa veya var da görevini tam olarak yapmıyorsa farz ihmal ediliyor demektir.

İkincisi, herkesin kendi kendini toplumsal görevlerini yapıp yapmamaktan hesaba çekmesidir.

Üçüncüsü, umumî gelişmelerin ve gidişatın akışından gaflet etmemek, gidişatı dikkatle izlemek ve gelişmelerin seyrine zamanında müdahale ederek, olaylara yön vermek ve hiçbir zaman kontrolden çıkmasına izin vermemek lazım gelir. Nizam ve intizam ile iyi niyet ve hüsn-i ahlâk ile bu murakabeyi sürdürmek lazımdır. Bu ise her müminin kendi nefsinde Allah ve Resulü için itaat ve icabeti gerektirir. Ayrıca fitne meydana gelmemesi için kendine ve sorumlu olduğu cemaatine özen göstermesi ve gafletten sakınması yükümlülüğünü getirir. Bundan anlaşıldığına göre, umumî fitne yalnızca cürmü işleyen zalimlerin cezası değil, aynı zamanda ona meydan veren gafillerin de cezasıdır.

Son nefese kadar çalışıp da fitneye engel olamayanlara gelince; "Rabbinize karşı bir mazeret olmak üzere" (A'raf, 164) gereğince Allah katında mazur olurlar. Bununla beraber o zalim ve gafillerin içinde bulunup onlara yakınlık gösterdiklerinden ve komşuluk ettiklerinden dolayı dünya hayatında o musibet çerçevesinin dışında kalmamaları da ihtimal dâhilindedir. Ahiret hayatında ecir alırlarsa da dünyada sıkıntı çekerler ve bunların çektikleri sıkıntı, o sıkıntıya sebep olan zalimlerin daha şiddetli azap görmelerini icap ettirir. Bunun için fitne ve sıkıntı zalimlerden başkasına isabet etmez sanmayınız ve ondan korununuz. Ve şunu iyi biliniz ki, Allah azabı çetin olandır. O'nun cezasının şiddetinden dolayıdır ki, yalnızca zalimlere mahsus ve münhasır olmakla kalmaz, onların çevresinde bulunan yakınlarını da kaplar.

Bugünlerde koronavirüs nedeniyle Kâbe-i Muazzama tavafa kapatıldı, camilerde beş vakit namaz ve Cumaların kılınmasına yasak getirildi. Belki (hafazanallah) daha beterleri de olacak. Bundan dolayı başkalarını suçlamaya gerek yok. Dünyanın dört bir tarafında oluk oluk Müslüman kanı akarken, konforundan hiçbir şeyi eksiltmeyen ve tepkisiz yığınlar olmaktan öte bir anlam ifade etmeyen Müslümanların başlarına taş yağmadığı için şükredip dua etmeleri gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Sütcü İmam - Hocam yazınızı okudum tüm ön yargıdan kurtuldum.Bu Ülkede çok çaresiz Mazlumlar vardı.Sermaye Para,Makam,Mevki uğruna Zalimlere kör ve sağır oldular .Evlatlarımız uyuşturucu Baronlarından koruyamaz hale gelmiştik.Zalimler o kadar alenen saldırıyorlardıkı Şehirlerden Köylere kadar inmişlerdi.Türk Halkının hem paraları gasp hem Evlatlarını yok ediyorlardı. Boş Konuşmuyorum Gizleme kampı olan AMATEM'leri ziyaret etsın binlerce Türk genci Perişan halde Aileler çok çaresiz.İyiki Geldi Virüs Hoş geldi.Zalimler için yaşasın Cehennem.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 18 Mart 13:05
02

İsmail - @Sütcü İmam 01 nolu yoruma cevabı: “Öyle bir fitneden sakının ki; ayetiyle başlayan bir yazıya hoşgeldin virüs demek?

Yazıdan nasiplenmek kendimizi hesaba çekmek tamam ama; azabı çağırmak hoşgeldin demek? Allah muhafaza!

Rabbi yesir vela tuassir rabbi temmim bilhayr. Allahıö bize kolaylık ver.

رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

Allah'ıö bize Dünya dada Ahiret dede iyilik ve güzellik ver. Bizi Cehennem azabından koru

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mart 22:23


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?