Re-vizyon yorum: “Kutup yıldızı kayboldu!”

Geleceğin yaşayan bir resmi olarak nitelendirilen vizyon, sadece hayal kurma değil, uyanık olma, anlama ve kavrama demektir. Bu açıdan, 20 önce “ileri görüşlü” göründükleri için yönetici seçilenlerin, bugün 100 öncesini çağrıştıran dizilerle yol almaya çalıştığına uyanmaktır. Başarıyı, “mevcudu korumak” olarak görenlerin faydalı olamayacağını anlamaktır. Yaşanan “imaj sorunu”nun aslında vizyonun ilizyona sürüklenmenin bir sonucu olduğunu kavramaktır. Yaşadığı ilizyonun göz kamaştırması yüzünden “kutup yıldızı”nı kaybettiğinin farkına varanlar, bu yüzden sadece gece yol alabiliyor.

GÖRÜYORUM: “Görebilenler için tarih; beklenen gelecek idrakidir!”

Vizyonun tartışıldığı yerde, misyon da tartışılmaya başlanır. Çünkü değerler ve buna göre şekillendirilecek stratejiler misyondan beslenir. “Neyi elde etmek istediğimiz” herkese göre dağınıklık gösteriyorsa, ortak bir gelecek resmi çizilemez. O halde; gidiş yönünde netlik sağlayacak ve alınacak kararları basitleştirecek “revizyon”a ihtiyacımız var.

Revizyon, “çekirdek ideoloji ile tasarlanan gelecek”in yeniden gözden geçirilmesidir. Eğer yeniden gözden geçirilmezse, geçmiş vizyonun ideolojisi aşınmaya devam edecektir. Ve eğer revizyon gecikirse tasarlanan gelecek, “tasalanan gelecek”e dönüşecektir. Herkes bilir ki; hiç kimse “aşınma ve tasa”yı paylaşmaz! Halk sadece şunu sorar; “herkese gurur verecek hangi iş” yapılmaktadır? Bu sorunun cevabını görebilenler için tarih, beklenen gelecek idrakidir.

ÖNGÖRÜYORUM: “Seçeneksizliğe mahkûm eden sisteme alternatif oluştur!”

Hayatı sorgulamayı bıraktığı için vizyonu sadece kazanmak olan insanlar, hayatın değerini sıfırlamaktadır. Değeri sıfırlanan bir hayat da; doğruyu, faydalıyı ve güzelliği sıfırlamaktadır. İnsanlık ekonomik ve sosyal olarak baskı altına alınarak yanılgıdan yenilgiye sürüklenmektedir. Bu süreçte heyecan uyandıran bir revizyon için, dünün mantığı ile hareket etmeye son verilmelidir. Yeni durum ve şartlar doğrultusunda yeni politikalar ve derinlik içeren, orta ve uzun vadeli politikalar planlanmalıdır.

Re-vizyon, estetik yapmak değil, alternatif oluşturmaktır. Bu yüzden dokümanlarda değil, eylem ve düşüncelerde gerçekleştirilir. İnsanca bir hayatın, dünyanın, düşünme, duyma, yaşama biçimlerinin yeniden hayat bulması sağlanır. Bu doğrultuda duyarlı, ümitli ve kararlı insanlar, “nereye bu gidiş, nereye kadar” sorusuna yeniden cevap bulur ve “ne imişiz”i anlatmak yerine “ne olacağımız”ı gösterirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?