İdlib Labirenti

Haberde, İdlib’de rejim güçleriyle muhalifler çatışıyor deniyor. Rejim güçleri kim? Suriye’de gerçekten rejim gücü var mı? Dahası Suriye’de bir rejim var mı? Olmayan rejimin nasıl gücü olabiliyor. Öte yandan muhalifler kim? Muhalifler gerçekten çatışacak kadar bir güce sahip mi? Suriye’de dokuz yıldır iç savaş var. İç savaş gerçekten iç savaş mı? Başlangıçta iç savaş denilebilirdi belki ama şuan iç savaş denilebilir mi? Suriye’de uluslararası bir savaş var. Suriye’de Türkiye’nin pozisyonu ne? Durduğu yer gerçekten durduğu yer mi yoksa durdurulduğu yer mi? Son günlerde neredeyse her gün şehit haberi geliyor İdlib’den. Türk askerine her gün saldırı var.

Suriye’de rejim gücü denilen güç Rusya askeri gücüdür. Rusya Suriye’de karışıklık başlar başlamaz Suriye’ye hem mühimmat hem de asker gönderdi. Üstelik bu mühimmat ve askerlerini İstanbul Boğazı’ndan geçirerek götürdü. Bunu Türkiye’yi yönetenler de Türkiye halkı da gördü. Suriye’ye askeri gemilerle asker ve mühimmat taşıdı Rusya. Suriye’de normalde var olan askeri üssündeki askeri gücünün çok üstünde mühimmat ve asker götürdü Suriye’ye. Bu asker ve mühimmatları piknik yapmak için götürmedi Rusya. Bunu herkes biliyor. Ya da bilmesi gerekiyor. Suriye’de rejim gücü denilen güç bal gibi de Rusya askerleridir. Kimse kendini kandırmasın. Suriye’de rejim gücü yok rejim gücü adı altında Rusya mühimmat ve askerleri var. Rusya tarihi amacı olan sıcak denizlere inme politikasını gerçekleştiriyor. Suriye’nin bir kukla devlet olması hasebiyle karışıklık başlar başlamaz Rusya tarihi emellerini fiile geçirmek için hemen harekete geçti. Görünen o ki şuanda emelini gerçekleştirmede başarılı da oluyor. Rejim gücü adı altında muhaliflerle çatışıyor. Muhaliflerle çatışırken Suriye yerel güçlerinden de destek alıyor. Böylece Müslüman’ı Müslüman’a kırdırarak kendi amacı doğrultusunda ilerliyor. Rejim gücü denilen güç gerçekten Suriye askerleri ise yani Suriye vatandaşları Araplar ise muhalifler de Suriye vatandaşları Araplar olduğuna göre Rusya, kardeşi kardeşe vurdurarak kendi emellerini gerçekleştiriyor o zaman. Yani gerçekten rejim gücü varsa bu Müslümanlar için daha berbat bir durumdur. Ki rejim gücü varsa Rusya’nın ne işi var Suriye’de. Rejim gücü yok rejim gücü diyerek herkese yutturmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin düşmanı rejim güçleri değil Rusya askeri gücüdür. Bunun böyle olması gerekir.

Leş kargaları Suriye’ye üşüşmüş Müslüman topraklarını kendi aralarında paylaşıyor. ABD bir yandan Rusya öte yandan Avrupa ülkeleri diğer taraftan sanki babalarının topraklarıymış gibi Suriye topraklarını kendi aralarında bölüşüyorlar. Bu bölüşüme karşı gelmeye çalışan Müslümanları katlediyorlar. Suriye’de rejim gücü yok rejim gücü adı altında Rusya ve ABD var. Türkiye’nin kıyısından köşesinden tarihi topraklarını korumaya çalışmasını dahası Müslümanlara sahip çıkmaya çalışmasını da açıkça çatışarak engellemeye çalışıyorlar. İdlib’den gelen şehit haberleri bunu ispatlıyor. Türkiye askerlerine saldıranlar Suriye rejim gücü adı altında Rusya askerleridir. Ülkemizde medyada rejim gücü denmesinin hiçbir inandırıcılığı yok. Rusya askerleri saldırıyor. Rusya askerleri saldırmazsa ABD askerleri saldırıyor. O da terör örgütü adı altında saldırıyor. Suriye’de karışıklık başlar başlamaz ABD askeri uçak ve askeri gemilerle mühimmat ve askerlerini taşıdı Suriye’ye. Pikniğe gelmediler ABD askerleri. Müslüman katliamı yapmak için geldiler. İster Suriyeli ister Türkiyeli olsun onlar için fark etmiyor Müslümanlar ölsün de Arap olması Türk olması önemli değil. Rusya’nın rejim gücü adı altında, ABD’nin ise PKK/YPG adı altında Müslümanları katletmesi halen Müslümanlardan korktuklarının kanıtıdır. Yiğitçe savaşamıyorlar kalleşçe saldırıyorlar. Suriye’deki sorunlara önce doğru teşhis konulmalıdır. Rejim gücü mücü yok Rusya ile ABD askeri güçleri var.

Türkiye eğer Suriye’de savaşacaksa rejimle değil ABD ve Rusya’yla savaşmalıdır!      

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?