Sadece ırkçı değil, İslam düşmanı da

 Perşembe günü gündüz saatlerinde Suriye’den gelen şehit haberine, akşam saatlerinde Almanya’dan gelen ırkçı katilin saldırısı haberi eklendi. Her iki haberde de uzun süre net olmayan hususlar vardı.

Önce, Suriye’de ılımlı muhaliflerin İdlib’in güneyinde operasyon başlattığı, ilerleyişlerini sürdürerek bir süre önce rejim güçlerinin ele geçirdiği Neyrab köyüne girdikleri haberleri geldi. Çok geçmeden rejim güçlerinin TSK’nın bir gözlem noktasına hava saldırısı yaptığı, bu saldırıda 2 askerimizin şehit olduğu, 5 askerimizin de yaralandığı haberi geldi. Haberde bir belirsizlik olduğu görülüyordu. Çünkü önceleri hep rejim güçlerinin Rusya’nın hava desteği ile saldırı düzenlediği belirtiliyordu. Bu defa hava saldırısı olmuş ama Rusya devrede değildi. Bu arada rejime karşı harekete geçen güçlerin ılımlı askeri muhalifler olarak nitelendirilmesi de olaya bir başka belirsizlik getiriyordu.

* * *

Benzer belirsizlik uzunca bir süre Almanya’daki ırkçı saldırı olayında da yaşandı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı ve milliyetleri konusunda belirsizlik gece geç vakitlere kadar sürdü. Sonunda saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiği, saldırganın da annesini öldürdükten sonra intihar etmesi ile ölü sayısının 11’e çıktığı haberleri geldi. Bu arada, uzunca bir süre saldırıda ölenlerin arasında Türklerin de olduğu ancak, sayılarının bilinmediği haberleri geldi. Bir süre sonra saldırıda hayatını kaybedenlerin 5’inin Türk olduğu açıklandı. Daha sonraları ölenlerin 4’ünün Türk olduğu bilgisi de aktarıldı. Bir olayda niçin böylesine bir belirsizlik uzun süre devam etti doğrusu insan anlamakta güçlük çekiyor. Belki Alman güvenlik güçleri yanlış bir bilgi vermemek için böylesine titiz davranmış olabilirler. Ancak, net olan husus ise başta Almanya olmak üzere ırkçılığın hızlı bir şekilde arttığı görülüyordu. Yani, böyle bir saldırı göstere göstere gelmişti. Sık sık yaşanan Müslümanların ibadethanelerine yapılan saldırılar ibadet eden insanların hayatını kaybetmesi, “Avrupa nereye gidiyor?” sorusunu sıkça akla getiriyordu. Aslında sadece bir tek ırkçılığın artması da değildi. Çünkü özellikle Almanya’da hatta bazı AB ülkelerinde İslam düşmanlığı açıkça görülüyordu. Hemen her gün ibadethanelere yapılan saldırılar, duvarlarına bir takım tehdit sözcüklerinin yazılması, açıkça kendileri gibi olmayanların ülkelerini terk etmesini istemeleri her an bir patlamayı akla getiriyordu. Kaldı ki, Almanya’da yaşanan son saldırı ilk değildi. Geçmişte benzer saldırılar sıkça gündeme gelmişti.

Bu tür saldırıların birinci sebebi ırkçılık mı, yoksa İslam düşmanlığı mı sorusunun cevabının artık yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Son saldırıları, Avrupa’nın geçmişte sergilediği Haçlı Seferleri ve bu seferler sırasında yüz binlerce Müslüman’ı sırf Müslüman oldukları için katletmelerinin günümüze yansıması olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Diyebiliriz ki, bugünkü ırkçı anlayışın temelini geçmişten günümüze yansıyan Haçlı zihniyeti oluşturuyor. Bu yüzden bölgemizde yaşanan olumsuzlukları izah ederken sıkça Haçlı zihniyetine dikkat çekiyoruz. Bunun içindir ki, ülkemizde bir takım siyasilerin Avrupa Birliği sevdasının, yanlışlığını vurguluyor, AB ülkelerinin bizi aralarına almayacaklarını, almalarının tek şartının kendimizi her bakımdan inkâr ederek aynen onlar gibi olmamıza bağlı olduğunu belirtiyoruz. Bundan sonra olsun Türkiye’nin gündeminden Avrupa Birliği ulaşılması gereken hedef olmaktan çıkması gerekiyor. Faşist katilin arkasında, “Ülkelerine gönderilemiyorsa, yok edilmeleri gerekir” notu bırakması olsun Türkiye için AB’nin ulaşılması gereken hedef olmayacağının anlaşılması için yeterli olması gerekiyor.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?