Virüslerin Haltı!

Ortaya çıkan koronavirüsün Çin’de, sadece ekonomiye etkisi birkaç trilyon dolarla ifade edilmekte.

Koronavirüs, Vuhan kentinde çıktığından beri can almaya devam ediyor. Tabiî ki can kaybı çok daha büyük öneme sahip. Ama Çin’i çökerten ekonomik kayıplardır. Bunu bir yere not etmekte fayda var.

Çin; aynı zamanda üretim demek. Ucuza mal etmenin merkezi olması nedeniyle Çin’i sadece coğrafi bir ülke olarak ele almak ve bu şekilde değerlendirmek, kişiyi yanıltabilir.

Çin, ekonomi başta olmak üzere, çevresini etkileyen bir devlet olduğunu unutmamak gerekir. Bundan dolayı şu tespiti yapmak doğru olur kanaatindeyiz.

Çin’i yavaşlatmak, bölgeyi yavaşlatmaktır.

Hatta Çin’i durdurmak, dünyayı durdurmaktır. Dünyayı tek kutuplu hale mahkûm etmektir.

Eee, Çin de zalim. Evet, Çin zulmü var. “Bizim, bizden başka dostumuz yoktur” diye boşuna denmemiştir. Çin, başta Uygurlar olmak üzere Müslümanlara zulmetmekte. Onun için nihai çözüm İslâm Birliği’ndedir diyoruz.

Mekânı cennet olsun Başbakan Erbakan D-8 ülkelerini bir araya getirmekle İslâm Birliği’nin temellerini attı. Hem siyasal ömrünü, hem de dünyadaki ömrünü tamamladı ve ahirete göçtü.

D-8’ler hedefini tamamlayıp nihayete erdirmek bize düşmektedir. Eğer, Mimar Sinan bir eseri yarım bırakarak dünyasını değiştirseydi, geriden gelenler el ele vererek o yarım kalan eseri tamamlarlardı.

Bu mesele de birçok konuda olduğu gibi, devlet olmayı gerektirir. İşi bu denli ele almak işin de iktidarda olmak gerekir. İnşallah Saadet iktidarında bu konu da hallolacaktır.

Ortaya çıkan virüslerin yuvası olduğu düşünülen ve bu virüslerle mücadelede kilit isimlerden biri olan Vuhan hastanesi başhekimi Dr. Liu Zhimming’in hayatını kaybetmesi virüslerin ne kadar tehlikeli olduklarını ortaya koymaktadır.

Yoksa Çin, virüs etkisiyle “Siyah Kuğu” sendromuna mı yakalandı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?