Reklamı Kapat

Zihniyet değişimi

Kim ne derse desin, hükümet hazin gerçekleri ne kadar allayıp pullamaya kalkışırsa kalkışsın, yandaş medya ekonomik gerçekleri tersyüz edip milletin zihnini dönüştürmek için var gücüyle çabalasın, Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Bunu nereden biliyoruz: Reel piyasaların yaşadığı açmazlardan, sektör aktörlerinin yüksek sesle haykırdığı gerçeklerden…

Geçtiğimiz günlerde bir hazır giyim markasının patronu, “45 yıldır piyasadayım, böylesine derin bir kriz görmedim” gibi bir çıkış yaptı. Ama iki güne kalmadan adamcağızın sesini soluğunu kesiverdiler… Adam, “Benim söylediklerim 5-6 ay öncesine aitti. O günlerden bu yana ekonomik gerçeklerde çok değişiklikler oldu” diye çark etmek zorunda kaldı. 6 ayda ne değiştiyse!

Geçtiğimiz günlerde sektörün önde gelen isimlerinden olan Temel İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akdağoğlu ile bir röportaj haber yaptım. Gazetemizde okumuşsunuzdur… Akdağoğlu, özetle Türkiye’de zihniyet değişikliği olmadan, dışarıdan dayatılan programlardan kurtulmadan ülkenin düze çıkmasının mümkün olamayacağını söylüyor. 

Sadece inşaat sektöründe değil, diğer tüm sektörlerde de sıkıntı yaşandığını, bunun ülkenin genel ekonomik panoramasıyla çok yakından ilgili olduğunu dile getiren Akdağoğlu, “Sıkıştıkça “Şurayı da satalım, burayı da satalım.” Hep aklımıza bu geliyor. Tarlamızı, bahçemizi üretime açalım dediğimiz yok. Türkiye bugün 7 milyon ton buğday ithal ediyor. Bizim buğday ihraç etmemiz lazım. Niye böyle? Bütün fabrikalarımızı sattık. Türkiye tarihinde ilk defa Rusya’dan şeker ithalatı yaptık. Bizim Anadolu topraklarımız bomboş. Anadolu üretim yapmak için hareket bekliyor. Bu zor bir şey değil” değerlendirmesini yapıyor.

Ne hazin bir durum? İlkokul çağlarımızda bizlere “Türkiye dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden birisidir” diye öğretilmişti. Ama gün geçti, devran değişti, IMF’nin Türkiye’ye dayattığı programlar dolayısıyla Türkiye, tütüne, buğdaya, şeker pancarına, pamuğa konulan kotalar nedeniyle neredeyse dışarıya bağımlı hale düşürüldü.

Akdağoğlu’nun 1974 yılında Milli Görüş’ün iktidara geldiği dönemden anlattığı bir anısı ise Türkiye’de zihniyet değişimiyle neler başarılabileceğinin ispatı niteliğindeydi. Akdağoğlu, şunları söyledi: “Milli Görüş 1974 yılında iktidar ortağı olduğunda Türkiye’nin buğday ihtiyacı 14 milyon ton, buğday üretimi ise 11 milyon ton idi. Şubat ayında hükümet kuruldu. Tarım Bakanlığı bizdeydi. Biz Tarım Bakanlığı olarak şu ilanı yaptık. Size faizsiz gübre kredisi veriyoruz, tohum kredisi veriyoruz, faizsiz masraflarınızı karşılamak üzere kredi veriyoruz. Parasını da hasadı yaptıktan sonra vereceksiniz. Taban fiyatınız da şu. Daha o yıl bizim buğday üretimimiz 17 milyon tona çıktı. Zor bir şey değil. Kafa yerli kafa, kafa ülkeye çalışıyor. Kafa, kendisine dışardan kendisine verilen programlarla hareket etmiyor. Şimdi niye bu hale geldik? 2001 yılında dışardan Kemal Derviş diye bir adam geldi. Size kredi vereceğiz 15 milyar dolar. Ama sizden isteklerimiz var. Üretimi azaltacaksınız. Kota getireceksiniz. Pancara, pamuğa, tütüne, buğdaya kota getireceksiniz. O gündür bugündür Türkiye’de IMF’nin programı hâlâ devam ediyor.”

18 yıldır iktidarda olan AK Parti hükümeti, “Var olan tüm verimli kamu kurumlarını satalım, duble yol yapalım, köprü yapalım, elimizdeki avucumuzdakini taşa betona gömelim” anlayışından öteye geçecek nitelikte bir ekonomik programı ortaya koyamadı. Şimdi deniz bitip gemi karaya vurmak üzereyken, işsizliğin günbegün arttığı bu ekonomi tablosunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, reel sektöre, “Yatırım yapın, istihdam sağlayın” diye feryat ediyor.

Siz önce üç otuz paraya sattığınız stratejik kurumların hesabını verin hele!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nedim Odabaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?