Reklamı Kapat

Büyük Kudüs Mitingi’nden farklı notlar (3)

Saadet Partisi tarafından İstanbul Yenikapı’da  düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi”nden izlenim ve notlarımı aktarmaya devam ediyorum; 

* Mitingde, Hamas Kudüs Sorumlusu Musa Akari’nin konuşmasını Doç. Dr. Necmettin Çalışkan tercüme etti.

* Yenikapı Miting Meydanı adeta panayır yeri gibiydi. Köfte ekmek 10 TL... Simit... Çay... Kitap stantları… Broşürler… Bayraklar…

* Namazlar alanın hemen bitişiğindeki alanda kılındı.

* Yenikapı Miting Meydanı... İğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık. Hiçbir taşkınlık meydana gelmeden, hiçbir vukuat yaşanmadan yüz binler Siyonizm’e meydan okudu, karanlık baronların yüreklerine korku saldı.

* Sonrasında diğer mitinglerde olduğu gibi yine hiçbir asayiş olayı yaşanmadan kalabalık dağıldı.

SAADET ÇAYLARI

İÇİMİZİ ISITTI!

* Saadet Partisi Şişli İlçe Teşkilatı, Büyük Kudüs Mitingi’nde tam kadro alandaydı. Her zamanki ‘çay-kurabiye-atıştırmalık’ sistemini Yenikapı Miting Meydanı’na da kurdular. Tüp, güvenlik gerekçesiyle içeri sokulmayınca bu kez daha doğal ve natürel bir yöntemle, odun ateşi ile semaverde çay demleyip Kudüs sevdalılarına ikram ettiler.

Biliyorsunuz, Saadet Partisi Şişli İlçe Başkanlığı, Mecidiyeköy’de en merkezi noktada. Nereden baksanız görünür pozisyonda. Ve yıllarca parti tabelasının ışığının sönmemesi için buradaki bir avuç Milli Görüşçü büyük bir mücadelenin ve çabanın içinde.

Böyle büyük programlarda parti teşkilatı bu tür organizasyonlarda elde ettiği gelirle ve bağışlarla ayakta kalmaya gayret ediyor.

Muharrem Dinç, Dursun Bulut, Cemal Şahin, Kadri Erez, Ahmet Şahinyılmaz, Osman Erim, Ahmet Temizel, Eyüp Koç, Engin Yılmaz başta olmak üzere teşkilatın önde gelen isimleri semaverin başındaydı...

Saadet çayları o soğukta içimizi ısıttı, adeta.

O arada İstanbul dışından mitinge katılan Maaile Dergisi editörü Elif Örs ve arkadaşlarını gördüm. Onlar da Şişli/Saadet çayından kısmetini aldı…

***

Bu vesile ile Saadet Şişli Teşkilatı’nın bir geleneğinden de söz etmek istiyorum;

Saadet Partisi Şişli İlçe Teşkilatı, yaklaşık çeyrek asırdır, her mübarek Ramazan ayında, Mecidiyeköy Kavşağı’nda kurulan stantta, iftara evlerine yetişemeyenlere çorba, hurma, pide ve su ikram ediyor.

Günde 400-500 kişiye iftar servisi yapılıyor.

Her gün bir hayırsever bu masrafı karşılıyor.

Güzel, hayırlı bir faaliyet, faydalı bir çalışma, “Saadet çorbası”… Bu hoş icraatı düşünenler, hayata geçirenler ve devam ettirenlerden Allah (C.C.) razı olsun…

Daha Ramazan ayına birkaç ay var ama Türkiye’den ve dünyanın herhangi bir köşesinden bu kutsal hizmete katkı vermek isteyenlerin, başta ilçe başkanı olmak üzere yetkili isimleri aramaları yeterli…

MİTİNGDEN

BİR ADIM ÖNCESİ…

‘Büyük Kudüs Mitingi’nden Farklı Notlar’a bugün nokta koyuyorum. Bunlar, son izlenimler ve notlar, yani… İlerde yine gündeme gelirse başka hususları da yine paylaşırım, sizlerle…

O kadar yazıp çizdik, bu mükemmel ve muhteşem mitingi.

Peki, ama ‘Büyük Kudüs Mitingi’ için nasıl hazırlıklar yapıldı, neler düşünüldü? Bu çalışmalara da burada kısaca yer vermek istiyorum;

Mitingden hemen önce ‘bilgilendirme’ toplantısı gerçekleştirildi.

“Herkesin ağabeyi” olarak bilinen, tanınan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, ‘Büyük Kudüs Mitingi’ne dair açıklamalarda bulundu.

Ben de o toplantıdaydım.

Bazı hususların altını kalın çizgilerle çizdi, Abdullah Bey. Aldığım bazı notları aktarmak isterim;

* Yenikapı Meydanı’ndaki mitinge ‘Kudüs’ hassasiyeti olan tüm Türkiye davet edildi. Siyasi parti ayrımı yapmaksızın herkes çağrıldı. Abdullah Bey özellikle şu cümleyi üzerine basa basa ifade etti; “Mitingi her ne kadar Saadet Partisi düzenliyor olsa da tüm partileri davet ettik. Ben bizzat görüşmelerde bulundum.”

* Mitingde sadece Türk ve Filistin bayraklarının yer alması kararlaştırıldı. Ancak miting alanına kendi siyasi partilerinin bayrak ve flamaları ile gelenlere de engel olunmadı.

* ‘Büyük Kudüs Mitingi’ne 60’a yakın sivil toplum kuruluşu destek verdi. Abdullah Sevim’in, “Mitingin siyasi bir rant aracı olarak kullanılmasından yana değiliz.” cümlesi bu çerçevede önem arz ediyordu.

* Tüm yabancı medya da mitinge davet edildi. Yurt dışı basına gerekli bilgiler aktarıldı. Büyükelçilere, konsolosluklara davet mektupları ulaştırıldı.

n Abdullah Sevim, sorular üzerine şu önemli bilgiyi de paylaştı; “Büyük Kudüs Mitingi’ne sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin dört bir yanından katılımlar olacak…” Ve böyle oldu…

***

Bir önemli not daha;

Büyük Kudüs Mitingi öncesi, Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’ın başkanlığında toplanan Medya İletişim Merkezi (MİM) de mitinge yönelik önemli bir medya çalışması gerçekleştirdi.

MİM, kurulduğu 2013 yılından bugüne kadar çok sayıda program ve toplantının da medya çalışmasını başarılı bir şekilde ifa etti.

MİTİNG NEDEN

BU KADAR SES GETİRDİ?

Şunun için;

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Türkiye’de öncelikli olarak gördüğü sorunları ‘kutuplaşma, adalet ve liyakat’ olarak sıralıyor, uzun süredir. “Ötekileştirmeyelim” diyor, Temel Bey.

İşte, İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi”ne farklı kesimlerden büyük ölçüde katılımın olması ve mitingin büyük ses getirmesinin, Temel Bey’in bu politikalarıyla yakından ilgili olduğunu düşünüyorum.

MESAJ PANOSU

“Büyük Kudüs Mitingi”nin yapıldığı Yenikapı Miting Meydanı’nda hasbihal ettiğim, musafahalaştığım, merhabalaştığım, selamlaştığım Kudüs sevdalılarından notlar, izlenimler aktardım, bu köşede. Bu yazılarımızdan sonra Türkiye’nin hatta dünyanın birçok noktasından mailler, mesajlar ve telefonlar aldım, “Biz de oradaydık…” diye…

Bir mesaj da Saadet Partisi Zonguldak İl Teşkilât Başkanı İsmail Üstünyer’den geldi. Şöyle diyor, İsmail Bey; “Kudüs mitingimize Zonguldak’tan 4 otobüs, 2 özel araç, toplamda net 143 kişi ile katılım sağladık. Elhamdülillah. Saygılarımızla arz ederiz.”

Teşekkürler. Eyvallah…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?