Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anlamak-2

Anlamak, kavramak, uygulamak, hayata geçirmek yani hayatla buluşturmak. Hakikati tanımlayan kavramaların dünyasında heyecan ve aksiyonu kuşanmak. Nasıl olması gerekiyorsa öyle yapmak ve en güzel örnek olmak. Bilgiye dayalı, “önce ahlâk ve maneviyat” diyen sağlam temeller üzerine insan yetiştirmek. Girilen her ortamı gül bahçesine çevirmek. Romantik konuşma ve davranışlardan beri olarak hayatın özüne dokunan mantıksal örgüyü kurmak. İnancından asla taviz vermeden son nefese kadar mücadele ve mücahede etmek. Anlamak, önce anlamak ve anlayan bir zihin ile er meydanına çıkmak. Ahkâm kesen değil ilim saçan olmak. Kelimelerin ve rakamların gücünden faydalanmak. Gerçek Hak anlayışını inşa etmek. Varoluş sırlarına vakıf bir ruh ile hikmet ile akıl ve mantık ile duygulara, insan aklına ve çağlara hitap etmek. Anlamak, yola düşmek, yolculuk etmek, yol arkadaşları biriktirmek, yoldakileri toparlamak ve yola çıktıklarına ihanet etmemek. Anlamak, en önemlisi de yol açmak, yol göstermek. Anlamak, aşka âşık olmak, aşka anlam kazandırmak, aşkı yaşamak, yaşayarak tarif etmek. Erbakan Hocayı anlamak aslında anlamı anlamak demek, anlamanın kendisini anlamlandırmak demek.

Erbakan Hocayı anlamak fedakârlığı anlamak demektir. Bugünü yaşamak, dünden ders çıkarmak ve yarını yaşanmışlıklarla planlamak demektir. Erbakan Hocayı anlamak hayatın ne anlama geldiğini, insanın neden yaratıldığını, nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini öğrenmek demektir. Erbakan Hoca İslâm’ın yaşadığımız dönemde nasıl anlaşılması ve yaşanması gerektiği bütün dünya Müslümanlarına öğreten adam olarak bilinmektedir. Kuşatıcı bir yaklaşımla nasıl siyaset yapılır, uzlaşma nedir, tebliğ nasıl yapılır, dava adamı nedir, nasıl çalışır ve daha sayısız güzelliği yaşayarak, uygulayarak öğreten adamdır Erbakan Hoca. Erbakan Hoca yaşadığı çağı anlamlandıran, Müslümanların gözünü ve gönlünü açan bir dava adamıdır. Davayı, dava sahibi olmayı, dava adamlığını, adanmışlığı, var gücü ile çalışmayı öğreten adamdır Erbakan Hoca. En zor şartlar altında çalışmayı öğreten, şartlar ne olursa olsun vazgeçmeme direncini aşılayandır. Nimete şükrü, külfete sabrı öğretendir. İslâm’ın temel esaslarını ilmek ilmek yüreklere işleyen, cihadı tekrar Müslümanların gündemine getirendir Erbakan Hoca.

Baharı başlatan çiçektir o, gönülleri fetheden bir kutlu kumandandır o, ibadet aşkıyla mücadele azmini aşılayandır o. İslâm’ın namaz kılıp, oruç tutmaktan ibaret olmadığını anlatan, Müslümanları uykudan uyandırandır o. Dünyanın neresinde olursa olsun bütün Müslümanları bir vücudun azaları gibi gören ve bu minval üzere savunan adamdır o. Müslümanları uykudan uyandıran, aşağılık kompleksinden kurtaran ve sosyal hayatın içine, makul eksende ve resmi düzlemde çekendir o. Hayatının her aşamasında, nasıl bir öğrenci, hoca, akademisyen, işadamı, sanayici, siyasi ve devlet adamı olunması gerektiğini öğretendir o. En büyük başarılara imza atan, bunu da inancından zerre taviz vermeden yapandır o. Düşmanının bile adamlığına şehadet ettiği bir kutlu dava adamıdır o.

Erbakan Hocayı anlamak “beni bir defa da şu Siyonizm’den önce siz anlayın” sözleri üzerine ayrı bir önem kazanmaktadır. Fakat enteresan olan şudur ki, çok defalar Erbakan Hocayı anladığını iddia edenler yıllarca dizinin dibinde olup hiçbir şey anlamayanlar olmuştur. Yani bu da gösteriyor ki Erbakan Hocayı anlamak yıllarca birlikte çalışmak da değildir. Erbakan Hocayı anlayan, anladıklarını yaşayan, bizlere örnek olan, bizim bugün, onun açtığı yoldan yürümemizi sağlayan dava büyüklerimize selam olsun. Cenab-ı Allah bizlere de son nefese kadar adam gibi kalmayı, adam gibi mücadele etmeyi ve adam gibi yolundan dönmemeyi nasip etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?