Reklamı Kapat

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anlamak

Şu yalan dünya nice liderler görüp geçirmiştir. Akıllarda kalanların bazıları hayırla yâd edilirken bazıları da unutulup gitmiştir. Merhum Necmettin Erbakan, herkesin andığı şekliyle Erbakan Hoca işte bu liderlerden ve hayırla yâd edilenlerden bir tanesidir. Anılan, konuşulan, devrim yaparak, iz bırakarak bu dünyadan geçen, unutulmayan, özlenen, tarihe yön veren bir lider. Erbakan Hoca’nın mekânı cennet olsun. Allah ondan razı olsun. Onun örnek şahsiyetini anlatmak, ülkemiz ve İslâm âlemi için yaptıklarını dile getirmek şöyle dursun, üzerinde emeği olan insanların ondan öğrendiklerini anlatması bile kolay değildir. Zaten ancak, kesin bir şekilde ve samimi olarak Allah rızası için gecesini gündüzüne katarak çalışan bir lider bu kadar insanın gönlüne dokunabilirdi. Ancak Erbakan nezaketi bu kadar insanın takdirini kazanabilirdi. Ancak Erbakan Hoca’nın azmi İslâm âlemini dönüştürebilirdi. Ancak Erbakan Hoca’nın heyecanı teşkilat mensuplarını tir tir titretebilirdi. Yalnız bazı gözden kaçan şeylerin de altını çizmekte fayda var.

“Anlamak nedir?” diye internete yazdığınızda karşınıza şu açıklama çıkıyor: “Bir sözün, sözcüğün, bir simgenin, bir olay, olgu ya da davranışın ne demek olduğunu, neyi gösterdiğini kavramak.” Erbakan Hoca, yaşadığı dönem içerisinde tarihi devrimlere imza atmıştır. Değiştirdiği, dönüştürdüğü, geliştirdiği insan sayısının haddi hesabı yoktur. Fakat tam olarak anlaşılmış mıdır? İşte bu konuda ciddi soru işaretlerinin olduğunu düşünüyorum. Peki neden? Evvela anlamak, kavramak demektir. Anlamak, çok sevmek, bağlılık göstermek, heyecanlanmak ve duygulanmak değildir. Anlamak demek Erbakan Hoca’nın videolarını izlemek, ona dair sosyal medyada var olan içerikleri paylaşmak değildir. Anlamak demek Erbakan Hoca’ya hayran olmak, “yolunda ölürüm” demek, kitlesel programlarda sloganlar atmak değildir. Erbakan Hoca’yı anlamak, onu taklit etmek, onun cümlelerini ezberlemek, onu anmak, onun hayatından örnekler vermek ve hatta onunla yaşanılan hatıraları anlatmak da değildir. Erbakan Hoca’yı anlamak, Erbakancı olmak da değildir. Erbakan Hoca’yı anlamak, bütün bunlardan başka bir şeydir.

Erbakan Hoca’yı anlamak, onun getirdiği prensipleri anlamaktır. Bu prensipleri anlamak, yaşamak ve yaşanılması için mücadele etmektir. Erbakan Hoca’yı anlamak, ona manevi açıdan hoca denildiğini düşünürken aslında bir üniversite hocası olduğunu, akademik çalışmalar yaptığını ve Almanya Achen üniversitesinde ortaya koyduğu başarıları göz ardı etmemek demektir. Erbakan Hoca’yı anlamak, akıl ve hikmet sahibi olmak, bilimsel bilginin ne anlama geldiği üzerine düşünmek, olaylar karşısında akıl yürütmenin, mantığı çalıştırmanın, bilimsel çözüm önerileri ortaya koyabilmenin değerini idrak etmektir. Bilginin yani fen bilimlerinin, sosyal bilimlerin ne kadar önemli olduğunu anlamak Erbakan Hoca’yı anlamaktır. Bilimsel olan ne varsa Müslüman’ın malıdır düşüncesi, “ilim Çin’de de olsa alınız” ve “iki günü bir olan ziyandadır” hadis-i şeriflerini anlamak, Erbakan Hoca’nın ortaya koyduğu prensipleri anlamak demektir. Erbakan Hoca’yı anlamak hayatın özünü kavramak, insan ilişkilerine, iletişime had safhada dikkat etmek, sosyal ilişkiler geliştirmek, Müslüman şahsiyetini sosyal hayatın içinde temsil edebilmek demektir. Erbakan Hoca’yı anlamak onun hayatının ve yaptıklarının bir kısmını özenle gündemde tutarak bir kısmını görmezden gelmek değildir.

Aslında Erbakan Hoca çok az insanın anladığı bir lider olarak bu dünyadan geçmiştir. Birçok insanın anlaması gereken bir insan eğer çok azı tarafından anlaşılmışsa o vakit anlamak için daha fazla araştırmak, üzerine düşünmek gerekmektedir. Şubat ayı merhum Erbakan Hoca üzerine düşünmenin, kafa yormanın en güzel iklimini taşımaktadır. Anlamak ve yaşamak ümidiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?