Reklamı Kapat

Ümmet Kudüs için Yenikapı'da

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Dünya böylesine sinsi bir kumpasa şahit olmuş mudur, dersiniz? Hem de “barış” sözünün arkasına saklanıp sözde Yüzyılın Anlaşması diyerek muhatabını yok etmeyi amaçlayan kurnazca bir üslûpla! Yoksa Trump, herkesi kör, âlemi sersem mi sanıyor? Trump’ın güya sihirli söylemle sunduğu sözde anlaşma, Kudüs’ümüzü Müslümanların gündeminden silme, Filistin davasını bitirme planından başkası değil.

Sinsi planın açıklanmasından sonra şu değerlendirmeleri gördük: Yüzyılın skandalı, yüzyılın dayatması, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın şamarı, yüzyılın despotluğu, yüzyılın paçavrası, yüzyılın göz boyaması, yüzyılın fiyaskosu, yüzyılın rezilliği…

Müslümanların kutsalları ve toprakları gasp ediliyor. Temel Karamollaoğlu, İl Başkanları Toplantısı’nda tek taraflı sözde anlaşmaya tepki gösterdi: “ABD tarihi, bu kadar yüzsüz başkanı görmedi. Fiilen Filistin’i yok eden bir plan. Saçmalığın daniskası. İsrail sadece güçten anlar. Tüm ilişkileri kesmeli; Yüzyılın Anlaşması’nı çöpe atmalıyız.” (01.2.2020)

İşte, yerleri ve gökleri titretecek büyüklükteki bu haksızlık, yalnız Türkiye ve Filistin bayrakları eşliğinde, Saadet Partisi öncülüğünde Müslüman ümmetin duyarlı fertlerince yarın protesto edilecek. İstanbul’da “Büyük Kudüs Mitingi”nin ev sahipliğini üstlenen Dr. Abdullah Sevim, “Yüzyılın zorbalığına karşı Kudüs için ayağa kalk!” temasıyla kuşatıcı bir çalışma yapıyor.

Sayın Sevim, “Ümmet olarak inanırsak başarırız. Bunu yapabilecek güçteyiz. Yüzyılın Anlaşması’nı yırtıp tarihin çöp sepetine atacağız” kararlılığıyla, Kudüs ve Filistin davasının sahipsiz olmadığını bütün dünyaya duyurma çağrısı yapıyor.

ÜMMET KENETLENDİ

KUDÜS ve Filistin davası Müslüman ümmetin ortak buluşma noktasıdır. Kimse bölgede Kudüs’ü tutsak; Filistin halkını “sığıntı” olarak görmesin. Filistinliler bu toprakların gerçek sahipleri. İsrail ve ABD bölgede işgalci konumda… Trump, kimin toprağını kime verme gayretkeşliğinde? Ondaki Siyonist sevdası kendi sorunu… Eğer, çok seviyorsa geniş ABD toprakları içinde İsrail’e bir eyalet vermeli. Sahibi belli olan bir toprağa burnunu sokmamalı. Ama sömürgeci mantığı normal işlemiyor. Ben, tek taraflı bir anlaşma(!) hazırladım, uymak zorundasınız, dayatması yapıyor. Sözde anlaşma bölgede İsrail’e tam egemenlik yetkisi tanırken, Filistin’i kademeli olarak bitirmeyi amaçlıyor. ABD’nin HAMAS’ı silâhsızlandırmak, Gazze’yi silâhtan arındırmak istemesinin sebebi bu! Bölgede sembolik bir Filistin temsilciliği planlanması tek taraflı olarak ABD desteğinde İsrail’e ilhakının kapısını açıyor.

Hamas’ın eski Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, planın “Filistin davasının tasfiyesini amaçladığını” belirtti: “Plan İsrail’in vizyonudur. Sözde anlaşmayı kriz yaşayan Trump ile Netanyahu benimsemiştir. İlgili taraf olarak Filistin ortada yoktur.”

Filistin Müftüsü Şeyh Hüseyin, ümmetin Irak, Suriye yıkılırken ders almadığını belirterek, “Bugün Kudüs’ü hedef alanlar, yarın canımızı hedef alacaklar” uyarısını yaptı.

İslâm İşbirliği Teşkilâtı (İİT) da, Trump’ça hazırlanan sözde barış planını tamamen reddettiğini açıkladı. Filistin’de uygulanan zulüm tam bir insanlık sorunudur. Tek taraflı dayatmayı hiçbir vicdanın kabul etmesi mümkün değildir.

AYAĞA KALKMA ZAMANI

1946’DAN bugüne çizilen farklı Filistin haritalarına bakınız! Siyonist işgalcinin gözü doymak bilmiyor. Filistin topraklarını kademeli olarak eritiyor, yutuyor, tükenişe götürüyor. Trump’ın Siyonist sevdası gidişata tuz biber ekti. Süreci hızlandırdı. İsrail, bunu fırsata dönüştürme peşinde.

Sözde Yüzyılın Anlaşması planının açıklanması, dünya kamuoyunun dikkatini ABD ve İsrail’in Filistin bölgesindeki zulümlerine çekti. İslâm dünyası oynanan sinsi tuzağı yakından gördü. ABD’nin yüzsüzlüğüne bakın ki, sözde anlaşmanın mali yükünü Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerine yüklüyor.

İşte, yarın Yenikapı’da yüzyılın zorbalığına boyun eğmeyeceğimizi duyuracak; mazlum Filistinlilerin, işgal altındaki Kudüs’ümüzün yanında yer aldığımızı göstereceğiz. Gayretler Kudüs’ün özgürleşmesi uğruna. Kudüs özgürleşmeden İslâm dünyasının huzura kavuşması mümkün değil. Kudüs ümmetin buluşma noktası.

Yarınki Büyük Kudüs Mitingi’ne bütün siyasî partilerin genel başkanları ve mensupları, bütün sivil toplum kuruluşları davetli. Yenikapı Meydanı Kudüs sevdalılarının buluşma noktası olacak. İslâm dünyasının kalbi Yenikapı’da atacak. Dostlar sevinecek, düşmanlar kahrolacak. Tam anlamıyla bir herveleye şahitlik edeceğiz.

Yarın Trump’ın da, Netanyahu’nun da gözlerinin Yenikapı’da olacağı kesin. İslâm dünyasının dikkatleri de. Müslümanlar haklarına sahip çıkma konusunda bilenecekler. Daha azimli hale gelecekler. Çünkü zalimler onları topyekûn yok etmeyi hedefliyor.

Yaşananlar ümmette, birbiriyle kenetlenme şuuru oluşturuyor. İttifak üzere olan topluluk güçlü olur. Ümmetin sömürgecilerle değil; birbiriyle “ittifak”a ihtiyacı var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?