Kudüs, müslümanların birinci gündemi olmalıdır!

Kudüs, yüzyıllarca Müslümanların elinde adaletin hâkim olduğu bir şehir iken, 1916’da Osmanlı Devleti’nin bölgede hâkimiyetini yitirmesinden sonra Haçlıların gayretleriyle Siyonistlere peşkeş çekilmiş; İngiltere, Fransa ve Rusya arasında 1916 tarihinde imzalanan Sykes-Picot Anlaşması ve 1917’deki Balfour Deklarasyonu ile İngiltere’nin öncülüğünde bu bölgede Yahudi bir devlet kurulmuştur. Bu tarihten sonra Kudüs, Haçlı ve Siyonist işbirliğiyle adım adım işgal edilmiştir. Önce, dünyanın her tarafına dağılmış Yahudiler, Filistin topraklarına yerleştirilmiş, aradan geçen yıllar boyunca sürekli Müslüman nüfusa baskılar artmış, Yahudi yerleşimciler için alan açılmıştır.

15 Mayıs 1948 tarihinde Siyonist İsrail bağımsızlığını ilan ettikten sonra Batı Kudüs’ü, 1967’de Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal etmiş; buradaki demografik yapıyı değiştirmek için Müslümanlara karşı insanlık dışı şiddet uygulamıştır. Siyonistler, bir taraftan işgal planını uygularken bir yandan da demografik yapıyı değiştirmiştir. Diğer yandan buranın yerli halkı Filistinli Müslümanların Kudüs’te konut yapmasına izin verilmemekte, Yahudi yerleşimciler buraya transfer edilirken, yerli Müslüman halk uzaklaştırılmaktadır.

Siyonist İsrail’in Batı ve Doğu Kudüs’ü 30 Temmuz 1980 yılında başkent ilan etmesini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 478 sayılı kararla geçersiz ilan etmesine rağmen, ABD’nin himayesindeki İsrail, 1993’te Oslo Anlaşması’yla zemin hazırlamış, 6 Aralık 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump eliyle Kudüs, bölünmeksizin İsrail’in başkenti ilan edilmiş; ABD, 14 Mayıs 2018’de büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştır. Bugünlerde ABD Başkanı Trump ile Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ortak basın toplantısıyla Yüzyılın Anlaşması ilan ettikleri plana göre Kudüs, bölünmeksizin İsrail’in başkenti ilan edilmektedir.

Kudüs’ün bölünmeksizin İsrail’in başkenti ilan edilmesi elbette sadece ABD Başkanı Trump döneminin ürünü değildir. Bu süreç 1948 yılından beri planlı şekilde yürütülmüştür. Tv5’te Mustafa Yılmaz’ın konuğu olan Başbakan eski Yardımcısı Abdüllatif Şener, daha önce kamuoyunun gündemine düşmeyen gizli bir bilgiyi paylaştı. Şener, ABD’nin bir önceki Başkanı Obama’nın da Kudüs’ü başkent ilan etme sözü verdiğini, beş yüz civarında Siyonist Yahudi tarafından Obama’nın bu konuşmasının dakikalarca ayakta alkışlandığından bahsetti.

Kutsalımız Mescid-i Aksa’nın Siyonistlerce işgal aşamalarında Milli Görüş hareketi hep duyarlı olmuştur. Siyonist İsrail Meclisi’nin 30 Temmuz 1980’de Kudüs’ü başkent ilan etmesine Milli Selamet Partisi, 6 Eylül 1980 tarihinde Konya’da yüz binin üzerindeki bir kalabalıkla “Kudüs Mitingi” düzenleyerek tepki göstermiş, mitingden bir hafta sonra 12 Eylül 1980 askeri darbesi yapılmıştır.

Milli Görüş hareketinin Kudüs hassasiyeti hep devam etmiş, 30 Ocak 1997 yılında yapılan “Kudüs Gecesi” Refah Partisi’nin kapatma gerekçelerinden birisi olmuştur. Haçlı-Siyonist ittifakının Yüzyılın Anlaşması dedikleri yüzyılın ihanetine karşı Milli Görüş hareketinin mevcut partisi Saadet, 9 Şubat 2020, saat: 14:00’te Yenikapı meydanında miting düzenleyecek. Kudüs’ün İslâm dünyasının onur ve namusu olduğunu, İslâm ülkelerinin mevcut bütün ihtilaf ve ayrılıkları bir kenara bırakıp Kudüs davasına sahip çıkması gerektiğini belirten Temel Karamollaoğlu, “Biz bundan dolayı bütün dünyayı ayağa kaldırmak mecburiyetindeyiz. Biz burada ağzımıza gelecek her lafı söyleyeceğiz sonra ticaretimiz tavan yapacak. Böyle bir saçmalık hiçbir yerde görülmemiştir. Bizim buna razı olmamız mümkün değil. Bundan dolayı 9 Şubat’ta İstanbul’da Kudüs Mitingi düzenleyeceğiz” dedi.

Müslümanlar, ihtilaflarını bir kenara bırakarak Kudüs’e sahip çıkmak zorundadır. Türkiye’de her görüşten insanımızın Kudüs konusunda duyarlı olduğu görülmektedir. Hangi parti, hangi kuruluş Kudüs için gayret gösteriyorsa desteklenmeli, Kudüs meselesi Müslümanların birinci gündemi olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?