Reklamı Kapat

Beklenti

YORUM: “İklim değişti!”

Yönetimde başarı, beklentilerin karşılanması olarak algılanmaya başladığından beri, ilkesel başarı ortadan kalktı. Daha da önemlisi, kurumun beklentileri ile çalışanların beklentileri arasındaki makas açıldı. Bu durumda ilkesel hareket eden yönetici devre dışı kalmaktadır. İklimin bu şekilde değişmesi kurumsal kültürü de uzun vadeli bakış yerine kısa vadeli bakışa zorlamaktadır. Bireysel beklentilerin hız, kurumsal beklentilerin kalite açısından değerlendirilmesi, yönetimin önceliklerini de değiştirmektedir. Hepimiz aynı sabaha uyanıyoruz ama ortak fikirlerde buluşamıyoruz!

GÖRÜYORUM: “Bitki örtüsü de değişti!”

Hayatın ritmi değişti, zamandan ve mekândan bağımsız hareket edebiliyoruz. Bu yüzden geleceği yeni baştan okumaya ihtiyaç var. Bugünkü nizamla değişen toplum ve mekânları yönetmek zorlaşıyor. Bu açıdan kurumlarda farklı görev tanımları ve roller sebebiyle yönetim sistemini yeniden tartışmamız gerekiyor. Çözüm olarak sunulan günlük çözümlerin doğru ve sürdürülebilir olmaması hem bireysel hem de kurumsal beklentileri karşılayamıyor.

Yeni meselelerimiz var ve hiçbir kurum ve çalışan buna aşina değil! Yeni meselelerle değişen bitki örtüsünü dikkate alan analiz çalışmalarına hızla odaklanmak gerekiyor. Aslında, “karşı karşıya olduğumuz mesele; insanlığın sanayi toplumundan bilgi toplumuna evirildiği gerçeğidir”! “Yeni”den organize olmak için yeni bir senaryo, katma “değer” üretmek için “yeniden” değer yaklaşımı gerekiyor.

ÖNGÖRÜYORUM: “Derdimiz üzüm yemek olmalı!”

Günümüz yöneticilerinden beklenen; daha geniş bir bakış açısıyla, dünyadaki gelişmeleri ve fırsatları fark etmesidir. Böylelikle kurumun strateji, değer ve yaklaşımlarını, beklentileri hızla karşılayacak bir çeviklikle oluşturabilir ve çalışanlarına yayabilir. Böylece aşağıdan yukarı hedefler koyma, sunulan değer/faydayı sürekli izleme ve beklentileri karşılama yetkinliği artacaktır.

Güncel kutuplaşmaların içinden çıkıp ülkenin geleceğine yatırım yapmak için, geleceğin bilgisini ve hikâyesini üretmek gerekiyor. Bu üretimin maksadı; “üzüm yemek”, modeli ise “verilerle yönetmek” olmalıdır. Çünkü dönüşüm hızlanıyor ve bu dönüşüm; yaptığı “tasarım”lar üzerinden idari yapıları, yönetim şekillerini ve iş modellerini dürtüyor. Bunu fark eden ve veriden iş değeri oluşturarak beklentileri karşılayabilen yöneticileri, ilkesel başarılar bekliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?