Reklamı Kapat

Dünyanın bu ikiliden kurtulması lazım

 

Uluslararası ilişkilerde, dostluk, sevgi gibi kavramlar genellikle gerçek niyetleri gizlemek için kullanılıyor. Hâlbuki böyle olmamasını gönül arzu ediyor. Ne var ki, uluslararası ilişkilerin günümüzde ana belirleyicisi çıkarlar. Çıkarlar söz konusu olduğunda verilen sözler, atılan imzalar bir anda bir kenara itilivermekte. Bunun doğru olmadığını söylemenin de bir faydası yok. Çünkü dostluk ve kardeşlik düşünceleriyle birlikte yürümeye başladığınız ülkeler sizinle aynı düşünmedikleri için hayal kırıklığı ister istemez gündeme geliyor/gelebiliyor. Bu ilişkilerde dost ve müttefik belleyerek birlikte yürüdüğünüz ülkeler ABD ya da Rusya olursa ne yaparsanız yapın, nasıl bir birliktelik oluşturursanız oluşturun arkanızı döndüğünüz anda tetikte olmanız gerekir. Özellikle de ABD’nin şerrinden; vereceği zararlardan kurtulmak için Rusya’yı dost ve müttefik bellemek, bunun aksi Rusya’nın şerrini defetmek için ABD’ye güvenmenin sonunun hayal kırıklığı olduğunu baştan bilerek hareket etmek, atılan imzalara ve verilen sözlere hep şüphe ile bakmak gerekiyor.

Bu gerçeğin net bir şekilde görülmesine Suriye’de yaşananlar bir kez daha vesile oldu. Çünkü yıllardan beri Suriye’de ABD ve Rusya bir yalan rüzgârı dizisi sergiliyor. İşin üzüntü veren yanı ise bunu yaparken hiç utanmıyor, yüzleri kızarmıyor. Çünkü onları sadece bugün ve yarınki çıkarları ilgilendiriyor. Her platformda özellikle ABD’li siyasiler Türkiye’den dost ve müttefik olarak bahsediyorlar ama yaptıkları her şey bu dost ve müttefik dedikleri Türkiye’nin aleyhine oluyor. Söz gelimi ABD Suriye’de dost olarak terör örgütlerini muhatap alıyor, Suriye’nin geleceğinin belirlenmesinde bu teröristleri söz sahibi yapmanın peşinde. Bunun da ötesinde yıllardan beri ülkemize yönelik faaliyetlerde bulunan PKK terör örgütünün iki destekçisinin birincisi ABD ise ikincisi de Rusya. Bunu gizlemeye de gerek duymuyorlar. Rusya kendi insanlarını katleden Suriye rejimi ile kol kola hareket ediyor. Bunun da ötesinde Suriye rejim güçleri ile hava saldırılarında yer alıyor, masum insanların katledilmesine destek veriyor.

Lafı uzatmaya gerek yok. Aslında Rusya ile ilişkilerimiz yüzyıllardan beri hep inişli çıkışlı olmuştur. Hatta bir Osmanlı paşasının, “Eğer bölgemizi ilgilendiren bir konuda karar alacaksam önce Rus elçisini davet ediyor, onun bu konudaki düşüncesini alıyorum. O ne söylemişse tersini yapıyorum” dediği dile getirilir. Bu aktardıklarım aynen böyle olmasa bile Rusya’dan Türkiye’ye dost olmayacağını veciz bir şekilde anlatıyor. Çünkü Rusya ile Türkiye’nin genelde çıkarları çatışıyor. Bu arada geçen yüzyılın ortalarından beri Türkiye yönünü ABD’ye dönmüş, adeta vazgeçilmez dost ve müttefik olarak kabul etmiştir. Bunun sebebi de Rusya’nın sıcak denizlere inme hedefi ile izah edilmiş, daha sonraki yıllarda komünizmin yayılması endişesi devreye girmiş, bir bakıma Türkiye komünizmin yayılmacılığından kurtulmak için ABD ile ayna ittifak içinde yer almayı tercih etmiştir. Sonuç olarak geçen zaman hep ABD ve Rusya’nın lehine çalışmıştır.

Yine ABD ve Rusya ikilisi sanki birbirinin düşmanı ve gelişmekte olan ülkelerin dostu imiş gibi bir hava estirerek sömürülerini devam ettiriyor. Ancak, artık bu ikilinin sergilediği oyun artık tüm çıplaklığı ile ortaya dökülmüş bulunuyor. Bunun için olaya Türkiye açısından baktığımızda Suriye ve Libya’da ateşkes ilanı konusunda sağlanan mutabakatlar ve mutabakatların işlemeyişinin arkasında da başta Rusya olmak ABD bulunuyor. Artık bu oyuna son verilmesinin yolu da dünya üzerinde yeni bir güç dengesi oluşturmaktan geçiyor. Bu ise ancak İslam Birliği ile sağlanabilecektir. Bunun dışında atılan tüm adımlar, söylenen tüm sözler toplumları oyalamaktan öte bir anlam ifade etmiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?