Reklamı Kapat

Yüzyılın despotluğu

Bismillâhirrahmânirrahîm;

ABD’nin tek taraflı olarak hazırladığı sözde Yüzyılın Anlaşması 28.01.2020’de açıklandı. Tahmin edilen oldu. Trump’ın sözde diplomasi kılıfı geçirerek Filistin davasını bitirmek istediği iyice anlaşıldı. Sözde anlaşma, Kudüs’ün tamamını İsrail’e bırakıyor. Filistin’de, her şeyi İsrail’in kontrol ve denetimine veriyor. Anlaşmada Filistin toprakları artırılıyor, ekonomik iyileştirmeye gidiliyor, gibi gösterilen tam bir diplomatik göz boyama ve entrikanın varlığı dikkatlerden kaçmıyor.

     Trump; Müslümanları, düşünmeyen, bir şeyden anlamayan insanlar olarak mı görüyor? Siz Batılılar 104 yıldır uyguladığınız sinsi planlarla bölgeyi işgal ettiniz! Filistin bölgesi zaten Filistinlilerin! Sizlerse işgalci! Şimdi, hangi hakla, kimin toprağını kime veriyorsunuz?

     ABD kendini dünyanın hâkimi ve tek söz sahibi olarak görüyor. Anlaşmaları bile tek taraflı; ya da dayatma yöntemiyle, despotça. 24.06.2019’da, Bahreyn’de “Filistin Çalıştayı” yaptılar. Fakat Filistin’in konuşulduğu toplantıya tek Filistinli temsilci alınmadı. Arap Birliği ve bazı ülkeler olayı protesto etti. Trump, Filistin tarafının bulunmadığı metne nasıl Yüzyılın Anlaşması(!) diyebiliyor?

      Yine Trump, Suriye’nin işgal altındaki Golan Tepeleri’ni tek taraflı olarak İsrail’e ilhakını tanıdı. Defalarca Suriyesiz Suriye görüşmeleri yaptı. Nice İslâm ülkesini tehdit etti, gözdağı verdi; liderlerine hakaretler yağdırdı. İç işlerine müdahalede bulundu. Zorla silâh satışları yaptı.

      Şimdi de Yüzyılın Anlaşması! Hayır! Hayır! Tarafı olmayan anlaşma yoktur. Bu, diplomasi görüntüsüne büründürülmüş bir tuzak. Dünya bu despotluğu kabul etmemeli.

FİLİSTİN HEDEFTE

Siyonistler, 1897’de Theodor Herzel başkanlığında Basel’de yaptıkları toplantıda İslâm’ı ve Müslümanları yok etmeyi planladılar. 1. ve 2. Dünya Savaşı bu yüzden çıkarıldı. Gizli bir Haçlı-Siyonist ittifakı oluştu.

     Osmanlı, Filistin ve Ortadoğu topraklarını paylaşma senaryosu daha 1. Dünya Savaşı sürerken yazıldı. İngiliz Mark Sykes ile, Fransız George Picot öncülüğünde çalışmalar yapıldı. 16 Mayıs 1916’da Sykes-Picot Anlaşması İmzalandı. İngilizlerin Kût-ul Amare hezimetinden 17 gün sonra.

     Filistin topraklarına işgalin yolunu açan 3. olay Balfour Deklarasyonu. İngiltere, Siyonist Yahudilerin Filistin bölgesini “vatan” edinmelerini menfaatlerine uygun buldu. 2 Kasım 1917’de bunu dünyaya ilân etti. ABD, Fransa, İtalya destek verdi.

     Bundan sonra bölgeye Yahudi göçü arttı. Filistin ve Yahudiler arasında çatışmalar başladı. İngiltere konuyu BM’ye götürdü. ABD destekledi. BM, 1947’de bölgede iki ayrı toplum oluşmasına karar verdi. 1948’de İsrail çetesi kuruldu. Bölgeye huzursuzluk yayıldı.

     1993’ten itibaren ABD’nin Ortadoğu’ya ilgisi arttı. 2001’de 22 İslâm ülkesinin haritasını değiştirmeyi amaçlayan Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) açıkladı. Ortadoğu’da, Irak’ta, Mısır’da, Suriye’de, Libya’da karışıklıklar yaşandı.

     Trump, İsrail yanlısıydı. 2017’de Filistin’e işgali planladı. İsrail’in başkentini Kudüs’e taşıyacağını açıkladı. Planı, Yahudi asıllı damadı ve danışmanı öncülüğünde evanjelik bir ekip hazırladı. Trump’ın eski Ortadoğu Özel Temsilcisi Yahudi Jason Greenblatt bunlar arasındaydı. Yüzyılın Anlaşması planı Filistin ve Ortadoğu’yu yok etmeyi amaçlıyordu.

ZULÜM EBEDÎ OLMAZ

     BARIŞ kılıfı içinde sunulan sözde Yüzyılın Anlaşması neresinden tutulursa tutulsun tam bir despotluk. Zalimler aciz ve korkaktır. İsrail’in içine korku düştü bile. Zulüm payidar olmaz.  İşte ilâhî müjde: “Onların dağları yerinden oynatacak planları olsa da Allah’ın planı işler” (İbrahim, 46).

     Bu süreçte ümit verici, kararlı duruşlar yaşandı. Kudüs ve Filistin duyarlılığı ile tanıdığımız Anadolu Gençlik Derneği, sözde anlaşmanın açıklanmasından sonraki 4 saat içinde organize oldu. Aynı gün saat 23.00’te Ankara ve İstanbul konsoloslukları önünde, “Yüzyılın Anlaşması’nı reddediyor; Filistin için kıyama kalkıyoruz” diyerek protestolar gerçekleştirdi.

     ABD, Filistin’in İsrail’e ilhakını meşrulaştırma girişiminde. Tuzağı gören Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, anlaşmanın açıklanması aşamasında telefonla arayan Turmp’la görüşmeyi reddetti. Anlaşmanın hazırlık safhasında Filistin’le görüşülmedi ki; açıklamada yer alsın! Mescîd-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri sözde anlaşmayı “Siyonist kumaşlı Amerikan elbisesi” olarak niteledi.

     ABD, devlet değil; çete gibi davranıyor. Irak, Süleymanî’nin Trump’ın talimatıyla Bağdat Havaalanı yakınlarındaki füze saldırısında öldürülmesinden sonra, ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılması kararı aldı. Bu, tek ülkenin vereceği bir mücadele değildi. İslâm dünyası birlikte hareket ederek tehlikeyi uzaklaştırmak zorundaydı.

     Yaşanan olaylar, Erbakan Hoca’nın bir ömür İslâm Birliği’ni kurmak için çalışmasının önemini güzelce açıklıyor. Müslümanlar problemlerini el ele vererek birlikte çözme görevlerinin olduğunu asla unutmamalı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?