Reklamı Kapat

Kıyamet ve diriliş

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Kıyamet; kalkmak, dikilmek, ayaklanmak, doğrulmak ve dirilmektir. Kıyamet; kâinatın düzeninin bozulması, her şeyin altüst olması, genel bir yok oluş ve yeniden diriliştir. Kıyamet; kesin olarak gerçekleşecek bir olaydır. Onun ağırlığına ne gökler, ne de yer dayanabilir, ansızın gelir. Sarsıntısı korkunçtur. Belası çok acı bir saattir. Soruyorlar, kıyamet, ne zaman kopacak diye? Onun vaktini Allah’tan başkası bilemez. İki sur üflenecek. Birinci sur üflendiğinde, kulakları sağır edecek bir ses çıkacak, emzikli kadınların kucaklarındaki çocukları unutacağı korkunç bir sarsıntı olacak. O günde hamile kadınlar bebeklerini düşürecek, insanlar sarhoş gibi olacaklar. Gök yarılacak, yıldızlar dağılıp dökülecek, denizler fışkıracak, kabirler altüst edilecektir. Gözler dehşetten kamaşacak, ay tutulacak, güneş ve ay kararacak, insanlar kaçacak sığınacak bir yer bulamayacaktır. İkinci sur üflendiğinde, tüm insanlar yeniden dirilecek, gözleri dönüp kararmış bir halde kabirlerinden çıkacak ve toplanma yerine koşacaklar. Kâfirler, müşrikler ve münafıklar “bu ne çetin gündür” diyerek korkuya kapılacak ve dehşete düşecekler. İnananlar ise Allah'ın huzuruna kazanmışlar olarak çıkacaklar. O gün herkes kardeşinden, anasından babasından, eşinden ve oğlundan kaçacak. Tüm insanlar, peşinden gittikleri liderleri ile birlikte çağrılacak. İnsanlara amel defterleri dağıtılacak, terazi kurulacak, sevap ve günahlar tartılacak. O günde cennet ve cehennem, sakinlerine kavuşacak.

FAİZ VE DEVLET MALI

Yeniden diriliş gününde; faiz alanlar, verenler, şahitliğini yapanlar, senedini yazanlar, faizci düzeni yürütenler, fetvalarıyla milleti faize boğduranlar, kabirlerinden şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkacaklar. Devlet malına hıyanet edenler, insanların mallarını haksız olarak elinden alıp yiyenler, kıyamet meydanına haksız yere aldıkları mal, boyunlarına asılı olarak gelecekler. Buhari ve Müslim’den rivayetle Peygamberimiz devlet malına hıyanet etmenin dehşet verici sonuçlarından şöyle söz etmiştir: “Kıyamet gününde birinizin boynunda meleyen bir koyun, diğerinin boynunda için için kişneyen bir at, öbürünün boynunda böğüren bir deve, başkasının boynunda altın ve gümüş, bir diğerinkinde sallanıp duran bez parçası bulunuyorken karşıma çıkmayın! Bunların her biri benden yardım isteyecek, ben de, ‘Elimden gelen bir şey yok, dünyada iken sana tebliğ etmiştim’ diyeceğim.” Bu önemli bir ihtardır. Akıllı bir insan, imtihan dünyasında, zalimlerin zahiri gücüne güvenerek hile rejimini, faizci düzeni yürütüp ahiretini perişan etmez. Siyaset önemli bir şeydir. Zalimlerin siyasetini benimseyip yürütenler perişan olacaklardır. Peygamberlerin, salihlerin siyasetini benimseyip yürütenler ise kurtuluşa ereceklerdir. Allah her kötülüğün karşısına bir iyilik koymuştur. Kötü siyaset; itikat ve düzen olarak inkârcı, müşrik ve münafık olan faizci kapitalist siyasettir. Bu siyasetin kapısını AK Parti ve diğerleri tutmuştur. İyi siyaset; itikat ve düzen olarak İslam’ca olan siyasettir. Bu siyasetin kapısını sadece Saadet Partisi tutmuştur. Kötülük, yerine iyilik ikame edilerek önlenir. Tercih insanındır. Çünkü insan, tercihine göre hesap verecektir.

DİN GÜNÜ

Din günü, hesap günüdür. Din günü; yapılan tercihlerin, söylenilen sözlerin, hayata ikame edilen düzenin, benimsenen ahlakın, görülen işlerin tam karşılığının verilip görüleceği hesap günüdür. Bu günün sahibi, Trump ve asrın firavunları değildir. Bu günün sahibi sadece Allah’tır. O günde, Trump dâhil bütün zalimler de hesabını sadece Allah’a verecektir. Bakmayın bugün kabadayılık yaptıklarına, o gün orada onlar kaçacak bir yer arayacaklar ama bulmayacaklardır. Sonra biz din gününün ne olduğunu nereden bileceğiz? Onu bize Kur’an haber veriyor: “O gün, kimsenin hiç kimseye hiçbir fayda sağlamayacağı bir gündür. O gün emir yalnız Allah'a aittir.” Din gününde Allah insana; yüklediği sorumlulukların, verdiği nimetlerin, razı olduğu İslam’ın hesabını soracaktır. Din günü; kıyamet günüdür, yeniden dirilme günüdür, mükâfatlandırma ve cezalandırma günüdür. Bu günden kaçış olmayacaktır. Dünya hayatını ahireti için tarlaya çevirmesini başaramayan kimseler, hesap gününde derin bir pişmanlık içinde olacaklardır ancak bu pişmanlığın hiçbir faydası olmayacaktır.

ALLAH

Allah; zatından başka ilah olmayandır ki, kâinatı ve insanı yaratan, rızk veren, öldüren ve dirilten, yöneten ve yönlendiren sadece O’dur. Kimi insanların Allah'a eş tutarak tapındığı batıl ve sahte ilahlar arasında, bunlardan birini yapabilecek olan var mıdır? Allah, yağmuru yağdırır, rahimlerde olanı bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilmez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır. İnkârcılar: “Hayat ancak bu dünyada yaşadığımızdır, yaşarız ve ölürüz, bizi ancak zaman helâk eder” derler. Bu hususta onların zandan başka hiçbir bilgileri de yoktur. Allah’a ve ilahlığına iman kurtuluştur. Allah’ın hükmüne boyun eğmek kurtuluştur. Allah’ın rızası olan İslam’a, itikat ve şeriat olarak teslim olmak saadettir ve hürriyettir. İtikat ve şeriat olarak faizci kapitalizme bağlanmak ise şeytan ve adamlarına esarettir. Allah, insandan İslam’ca yaşamayı ister, başka bir şey istemez. Allah’ın itikat ve şeriat olarak İslam’dan başkasına da rızası yoktur. Allah’ın razı olmadığı bir itikat ve şeriatın peşine takılmak, her bakımdan Allah’a muhtaç olan bir kul için kasten intihar etmektir. Nesillerini Kur’an ile eğitmeyen, ordusunun silahını üretmeyen, ürettiği arabaya ve uçağa binmeyen, pazarına hâkim, tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeterli olmayan bir toplum, İslam’ın örneği olamaz ve yaşanılan zillet halinin hesabını Allah’a veremez. Müslüman; “emrolunduğu adil düzen yolunda yürüyen” kimsedir. İnsanlığın sıkıntılarını çözmek için “adil bir düzen” inşa etmenin derdini taşımayan Müslüman zalimdir. Müslüman, Müslümanların yönetimini önemseyen kimsedir. Selam hidayete tabi olanlara…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Teoman dikmenoğlu - Îśimize gelmesede doğru ve hak .Ellerine sağlık hocam.Hiç böyle düśünmemiśtim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 02:14

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?