Reklamı Kapat

Filistinlileri, Filistin’den sürme planı

Trump ile Netanyahu’nun aralarında hazırlayıp birlikte dünyaya Yüzyılın Anlaşması olarak ilan ettikleri Filistinlileri Filistin’den atmayı, Filistin’i yok etmeyi hedefleyen plan olarak nitelendirilmesi gereken bir plan tek taraflı olarak dünyaya ilan edildi. Yani, Filistin topraklarında işgalci olarak varlığını sürdüren İsrail sanki oraların asli sahibi de Filistinliler işgalci gibi takdim edildi. Kısacası, bölgemiz için yeni büyük felaket anlamına gelen yüzyılın gaspı planı piyasaya sürüldü. İşin bir diğer boyutu da söz konusu anlaşmada Filistin ve Filistinliler taraf olarak yok. Sadece Trump ve Netanyahu baş başa vermişler kendilerine göre bir metin hazırlamışlar ve bu metin sadece İsrail’in çıkarlarına ve geleceğe dönük hedeflerine hizmet ediyor. Kısacası, tek taraflı olarak hazırlanmış Filistinlilere sormaya bile gerek duyulmamış, biz böyle uygun görüyoruz, size de uygun gördüğümüz zamanda, uygun gördüğümüz miktarda maddi destek vereceğiz, denilerek susmaları istenen bir olay yaşanıyor. Kısacası. Filistinlilere rüşvet teklif ediliyor ve bu rüşvet karşılığında, “Bizim istediklerimizi yerine getirirseniz size yaşama hakkı veririz” deniliyor. Kaldı ki, söz konusu anlaşmayı Filistin tarafı kabul etse bile Trump ve Netanyahu’nun böyle bir derdi olmadığı, netice itibariyle Filistinlilerin varlığına son verme niyetlerini gizlemeye bile gerek duymadıkları görülüyor.

Aslında böyle bir planın ortaya çıkmasının sürpriz bir yanı yok. Çünkü Trump daha önceden Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmiş ve ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıtmıştı. Bugün Yüzyılın Anlaşması olarak takdim edilen metinde yer alan bu husus önceden hayata geçirilmiş bunuyor. Yine aynı metinde yer alan Suriye’ye ait işgal altındaki Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğunu da tanıdığını yine Trump önceden ilan etmişti. Yani, hayata geçirilen emrivakiler şimdi anlaşma metni olarak sunuluyor. Bu arada Filistinlilerin direncini kıracak bir takım adımlar da metinde yer alıyor. Böylece kendini savunacak gücü kalmayacak Filistinliler isteseler de istemeseler de İsrail’e teslim olmaları zorunlu hale getirilmek isteniyor. Bu anlaşma kabul edilir mi? Filistin tarafının bunu kabul etmesinin söz konusu olmayacağını düşünüyorum. İkinci soru ise, Trump ve Netanyahu aralarında böyle bir metin hazırlayarak dünyaya adeta bir dayatma ile sunma yetkisini nereden aldıklarının sorgulanması gerekiyor. Çünkü özellikle Trump metni açıklarken arabulucudan çok, İsrail devletinin yöneticisi gibi hareket ediyor, adeta bir şovmen tavrı sergiliyordu. Böyle olunca da bugün gelinen noktada Trump’ı kendini dünya üzerinde tek yetkili ve belirleyici görme noktasına getiren hususların tartışılması gerekiyor. Aksi halde, Trump yanına ne zaman bir kişi alırsa kendi çalıp kendi oynamaya ve bunu da şova döndürmeye devam edecektir. Meseleye bu açıdan bakıldığında sanıyorum Trump’ın ABD başkanlığına seçilmesi dünya için yüzyılın zulmü olmuştur. Çünkü metnin açıklanması sırasında Trump, Netanyhu’dan daha İsrail yanlısı tavır sergilemiştir.

Bu noktada bazı Müslüman kimlikli devletçiklerin temsilcilerinin salonda bulunmaları ve Trump’ın teşekkürünü hak etmiş olmaları sanıyorum olayın üzerinde düşünülmesi gereken diğer boyutunu oluşturuyor. İnsanın Netanyahu ve Truup birlikteliğinden çok bu fotoğrafta söz konusu devletçiklerin temsilcilerinin boy göstermesi çok daha ağırına gidiyor.

Sonuç olarak Trump ve Netanyahu tarafından açıklanan bu metni Ortadoğu’da barışı sağlamak için hazırlanmış bir plan olarak nitelendirmek gerçeği saptırmak olacaktır. Çünkü ortada bir sorun varsa bu sorunun çözümünü öngören planın hazırlanmasında taraflar birlikte bulunmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?