Reklamı Kapat

Medya kuruluşunun Copre Key aşkı!

Büyük bir medya kuruluşu tarımsal ilaç işine giriyor! Tarımsal ilaç Kenya’da üretilecek, Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden Türkiye’ye girecek. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından da çiftçiye satılacak. Organik olduğu iddia edilen ilaçla ilgili de söz konusu medya kuruluşunun büyük bir reklâm kampanyası düzenleyeceği kaydediliyor. Yani anlayacağınız bu tarım ilacının piyasada ‘çok satması’ için kapsamlı bir çalışma yapılacağı ve bununla ilgili çalışmaların da son aşamasına geldiği belirtiliyor.

Sizin de dikkatinizi çekti mi bilemiyorum ama Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çiftçiye pazarlanacak bu tarımsal ilacın arkasında neden büyük bir medya kuruluşu var? Dahası bu medya kuruluşu Kenya’da üretilen ancak Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden Türkiye’ye pazarlanacak bu tarımsal ilaçla ilgili neden bu kadar ilgileniyor?

Bu tarımsal ilacın pazarlanmasında Tarım Kredi Kooperatifleri’nin aracı olarak kullanılacak olması da dikkat çekici!

Bu olay nedense benim aklıma iki yıl önceki skandal BOM Gübre vakasını getirdi! Hatırlarsanız, BOM Gübre’de de aracı olarak GÜBRETAŞ ve Tarım Kredi Kooperatifleri kullanılmak istenmişti. Ancak biz çiftçi üzerinde kurgulanmaya çalışılan ‘vurgun tezgâhını’ deşifre edince sözde ‘büyük proje!’ birilerinin elinde patlamıştı. Ne gariptir o dönem çiftçi üzerinden büyük bir vurgun planlayanlarla ilgili hiçbir işlem yapılmamış, olay öyle kapanıp gitmişti!

Bu büyük medya kuruluşunun yakından ilgilendiği tarımsal ilaçla ilgili de benzer bir durumun yaşanıp yaşanmayacağını bilemiyorum, bunu zamanla göreceğiz ancak Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden pazarlanacak bir ilaçla ilgili tarım sektörüyle hiçbir alakası olmayan bir medya kuruluşunun özel olarak ilgilenmesi ister istemez insanı huylandırıyor!

Dahasını söyleyeyim. İlacın ismi Cobre Key. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden böcek ilacı olarak ruhsatı alınıyor. Ruhsatı alan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki, TARKİM. Normalde bu tür ilaçların ruhsatı asgari iki yıl denendikten sonra veriliyor. Ancak TARKİM’e bu ruhsat araya giren ‘hatırı sayılır insanlardan’ dolayı olsa gerek 10 ayda veriliyor! Ruhsat başvurusu yapılırken ilacın ve ithalatçı firmanın ismi de ruhsat verildikten sonra değiştiriliyor. İlaç Kenya’dan gelecek ama parası Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir firmaya ödenecek. Cobre Key ile aynı içerikte olan bir ilaca, 2012’de ruhsat verilmiş ancak piyasada bir karşılığı olmamış.

Şimdi bu bilgilerden sonra siz olsanız huylanmaz mısınız?

Bunun üzerine bir de arkadaş şirketine yapılan kıyak satışla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na farklı bize farklı bilgi veren TARKİM Genel Müdürü’yle ilgili hiçbir işlem yapılmamasını eklerseniz, Cobre Key şimdiden cazibeli bir hâl alıyor!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin İnan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?