Reklamı Kapat

Her canlı rızkıyla doğar

Güney Avustralya’da hükümet, fazla su içtiklerini gerekçe göstererek 10 binden fazla devenin öldürülmesine karar verdi ve onlarca hayvan katledildi. Çevre ve Su Bakanlığı sözcüsü bu katliamı meşru gösterebilmek için deve sayısındaki artışın bölgede pek çok soruna sebep olduğunu açıkladı…

Deve, su ve ölüm… Bu üç değeri yan yana düşünmekte hayli güçlük çekiyorum. Zira Rabbimiz evreni sarsılmaz bir denge üzerine yaratmış ve yarattığı her varlığın rızkını cömertçe bahşetmiştir. İnsanoğlu Allah’ın evrende kurduğu bu sarsılmaz dengeyi bozmaya kalkmazsa var olan kaynaklar bütün canlıların yaşamı için yeter de artar bile.

Hayvanlar ekolojik dengenin temelini oluşturan canlılardır. Zira bu canlıların tüketme döngüleri bizde olduğu gibi biriktirmeye ya da daha fazlasına sahip olmaya kurgulu değildir, ihtiyaca binaendir. Her canlı ihtiyacı kadarını tüketir ve görevinin başına döner. Arılar çiçekten çiçeğe konarak doğal bir aşılama işlevi görür, tarla fareleri toprağı eşeleyip,  havalanmasını sağlar ve zararlı böcekleri yiyip tadilat yaparlar. Solucanın topraktaki azot çevriminde ve erozyonun azaltılmasında rolü vardır… Allah hiçbir canlıyı, hiçbir varlığı boşuna yaratmadı, evrende her şey engin bir hikmete tabi. Fakat ne yazık ki, materyalist zihniyet kadim öğretiyi ve canlıların ekolojik dengeye katkılarını hiçe sayarak var olan düzeni topyekûn bozdu. Materyalist zihniyet hayvanları sadece etlerinden ve sütlerinden yararlanılan varlıklar olarak gördü ve onların haklarını gasp etti.

Avustralya hükümeti çok fazla su tükettikleri gerekçesiyle onlarca devenin katledilmesine karar verdi. Düşünüyorum lakin makul bir cevap bulamıyorum… Kardeşim su sana mı ait, toprak sana mı ait, hava sana mı ait? Eğer Allah’ın kurduğu düzeni bozmaya yeltenmez ve bahşedileni israf etmezsen ne aç ne de açıkta kalırsın. Fakat sen O’nun işine burnunu sokuyor ve haddi aşıyorsun.  

Resulullah ve sahabesi kurak ve susuz çöllerde hayvanların haklarını titizlikle korudular ve bu varlıklara şefkatle yaklaştılar. Zira var olma hakkı her canlının doğuştan sahip olduğu bir haktır. Ayrıca hayvanlara verilen hakta, cins ve tür gözetilmez, onlara zulmedilmez, hiçbir canlı aç ve susuz bırakılmaz. Resulullah, “Hiçbir kişi yoktur ki serçe yahut onun üzerinde bir canlıyı haksız yere öldürsün de Yüce Allah ona bunun hesabını sormasın” buyurdu ve hayvanların haklarına dikkat çekti.

Günümüzde kapitalist zümreler zulüm ve despotizmde o kadar ileri gittiler ki, sahip olma ve aç kalma endişesiyle insan, hayvan bitki hülasa bütün canlıları katlederek Allah’ın arzında hükümranlık kurmaya kalktılar. Oysa Allah her canlıyı rızkı ile birlikte yaratmıştır, eğer evrenin dengesini bozmaz ve teslimiyet gösterirseniz ne aç kalırsınız ne de susuz. Bu bir gerçek!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Tuncer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?