Reklamı Kapat

Tencere

Maşallah, Türkiye gündemi adeta “seç, beğen, al” kabilinden çeşit çeşit konularla, birbirinden farklı tartışma maddeleriyle dopdolu. Eskiden beri çözülemeyen meseleler, bir türlü iyileşmeyen “kanayan yaralar”, kemikleşmiş sorunların yanında siyasetin türettiği yapay gündemlerle zihinler allak bullak ediliyor. Öylesine bir gündem bombardımanı ki, bu gündem maddelerinden bir kısmını Avrupa’nın sessiz sakin ülkelerine ihraç etsek, muhtemelen birkaç sene bile yetecektir onlara.

Bu hızlı, çalkantılı ve çoğunlukla da lüzumsuz gündem maddeleri, tartışma konuları, aslına bakılırsa birer “üretilmiş” özellikte adeta. Televizyonların, gazetelerin önemli bir kısmının halkın önüne koyduğu gündemler, halkın gerçek gündemi olmaktan hayli uzak çünkü. Televizyonlardaki tartışma programlarına ve bunların “kadrolu” müzakerecilerine bakarak Türkiye gündemi takip etmek isteyenlerin ise vay haline. Saatlerce bir tane pozisyonun evirip çevrilerek, gol mü değil mi diye tartışıldığı, kahvehane sohbetlerinden hallice spor programları kalibresinde bir kör döğüşü çünkü bunlar. Zaman kaybından öte bir nitelikte değil birçoğu.

Türkiye’nin bir türlü gündeme bile giremeyen “gerçek gündemi” ekonomi halbuki. Bu “ekonomi” borsa denen “şeyin” (neye göre olduğu meçhul şekilde) “coşması” veya birtakım “kodamanların” “her şey çok iyi olacak” şeklindeki “güce yaltaklanmaları” değil elbette. “Ekonomi”den kasıt, hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, vatandaşın ay sonunu getiremez halde olması, ekonominin belkemiği olan üreticilerin artık “üretemez” hale gelmeleri veya küçük esnafın hem iş hem de tahsilat yapamaz halde olması, remi rakamla 4,5 milyon insanın “bu devirde”, yani böylesi zorlu bir dönemde işsiz olması, evlerine ekmek götürecek bir gelirden mahrum kalmaları vs vs …

“Sokaktaki adam”ın yaşadığı sıkıntılar, “her nedense” (ki bu nedeni herkes gayet iyi biliyor ama ifade edemiyor maalesef), bu ülkede gündem olamıyorsa, vay halimize. Ekonomide pembe masallar ve tablolar sıralanıyor, “her şeyi çok güzel gösteren” ekonomik veriler açıklanıyor ama hiç kime inanmıyor. Çünkü, bir kısım “kaymak tabaka” (ki onların kim olduğunu da herkes biliyor) haricinde herkes büyük bir sıkıntı içerisinde yaşıyor. Milyonlarca insan, yetmeyen gelirleri ve fiilen her geçen gün reel olarak fakirleşmeleri nedeniyle bankalara mahkum bir hayat sürmek zorunda kalıyor. Kredi ve kredi kartı tuzaklarına itiliyor. Rantiye haricinde herkes büyük bir sıkıntı içerisinde yaşıyor.

Geçen kış ucuz soğan, patates için tanzim satış kuyruklarına girmek zorunda kalan “sokaktaki adam”, geçim sıkıntısını öylesine içinde hissediyor ki, artık aylık sıradan bir gider kalemi olan doğalgaz faturasını bile taksitle ödemek zorunda kalıyor. Aylık sıradan bir faturanın bile taksitle ödenmek zorunda kalmasının neresinde “coşan bir ekonomi” veya “ekonomik dengelenme” var acaba?

İpe sapa gelmez konuları bile saatlerce, günlerce tartışan medya, “her nedense” gerçek gündemi konuşmayı akıl bile edemiyor. Daha doğrusu, “talimatlar” gereği konuşmuyor, göstermiyor. Bomboş siyasi polemikler daha önemli çünkü.

Geçenlerde malum medyadan bir haber kanalının bülteninde, mevsim sebzelerinin pazarda gayet ucuz olduğu, mevsim olmayanlarınsa “normal” olarak pahalı olduğu, dolayısıyla fiyatların gayet iyi olduğu anlatılıyordu. Bravo! Nihayet, ekonomiye dair bir haber yapmak akıllarına gelmiş! Kendilerine yakışan bir “kraldan çok kralcılıkla” ve beklendiği üzere “her şey çok iyi” kıvamında olmuş tabi. “Halk, aslında şımarıklık yapıyor, haline şükretmeli” demediklerine şükür!

“Kaynamayan tencere”nin her türlü siyasetin önünde geldiği değişmez bir realitedir halbuki.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burak Kıllıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ali - Türkiyede toplum mühendisleri çok başarılı. Saatlerce Ailesini terk eden kadınların, aldatan kocaların tartışıldığı proğramlar, zinaya ve lükse yönlendiren yapmacık dizi furyaları, suni gündem ve manipülasyon amaçlı her konuda her gün aynı ayarlama tiplerin çıkarıldığı boş tartışma proğramları.....Maalesef toplumun çoğu nadir de olsa TV5 gibi daha derinlikli proğram yapan kanalları izlemiyor...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 12:52

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?