Reklamı Kapat

Yeniad beyin fırtınası!

Mikail Polat’tan, “Davetlimizsiniz…” notunu alınca, soluğu İstanbul’un tarihi semtlerinden Balat’ta aldım.

Ne var Balat’ta, peki? YENİAD; Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği.

YENİAD, bir süredir her ay ‘Ekonomi Sohbetleri’ adı altında bir konuğu ağırlıyor, dernek merkezinde. Konuk sunumunu gerçekleştirdikten hemen sonra ekonomi-iş dünyasına ilişkin güncel hususlar irdeleniyor. Sorular soruluyor, pratiğe yönelik analizler yapılıyor.

Yani, anlayacağınız bir nevi ‘think tank’ gibi…

Yani, anlayacağınız bir nevi ‘beyin fırtınası’*…

Bu kez, iş dünyasına yönelik farklı alanlarda danışmanlık hizmetleri veren Hikmet Baydar konuktu.

BİR DE HABER VERDİ, HİKMET BAYDAR!

Borsa’dan, uluslararası piyasalardan ve bu yöndeki teknik analizlerden –kısacası para, pul işlerinden- fazla anlamam ama Hikmet Baydar’ın sunumu ve sunumun ardından sorulara verdiği cevaplardan şahsen ben bile istifade ettim.

Laf arasında Baydar bir de haber verdi; yerli bir sermaye grubu, Türkiye’nin en büyük kâğıt fabrikasını kurmak için fiyat teklifi almış Hikmet Bey'den. Fabrika Türkiye’de kurulacak. Çalışanlar yani istihdam yine ülkemizden olacak. Bu şu anlama geliyor, dışarıdan kâğıt ithaline son verilecek, daha düşük maliyetle kâğıt üretilebilecek…

Bu esasen biz gazetecileri de direkt alakadar eden bir durum. Zira, günümüzde gazetelerin en büyük gider kalemlerinden biri kâğıt…

***

Başka neler söyledi, Hikmet Bey?

2020 yılı için öngörüsü, “iç piyasanın canlanacağı” yönünde… “Oynak bir ekonomi var…” notunu da düşerek.

Bir de neredeyse tüm dünyanın üzerinde ittifak ettiği ‘Trump’ faktörü üzerinde de durdu, Baydar. Ekonomide, uluslararası piyasada gel-git’lerin temelinde biraz da Trump’ın sınır tanımaz farklı davranışlarının ve tutumlarının yattığını ifade etti.

SATIR BAŞLARI İLE HİKMET BAYDAR!

YENİAD’ın davetlisi olan Hikmet Baydar’dan da kısaca bahsetmek isterim…

* Alanına hakim bir isim…

* 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu.

* CNBC-E, TRT, SKYTÜRK vb. televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumladı.

* Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlandı.

* Bankalarda ve Bankalar Birliği'nde bankacılık eğitimi verdi.

* Uludağ İhracatçılar Birliği, İTKİB, KOSGEB, EBSO, Eskişehir Sanayi Odası, MÜSİAD, İSİAD gibi kurumlarda global krizin şirketler üzerine etkileri ve şirketlerin alması gereken tedbirler, faiz ve kur riskinden korunma yolları gibi konularda seminerler verdi.

* Terrapinn tarafından Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Funds World Middle East 2007 konferansına Türkiye’den konuşmacı olarak davet edildi.

* Chicago Mercantile Exchange tarafından düzenlenen Currencyfutures yarışmasında “The Best Mega Trader” seçildi.

* ABD’de Futures Options sertifika programına katıldı.

* Fransa’da SNCF’de Fransız demiryolu işletmeciliğini inceledi.

* SPK ileri düzey lisans belgesine sahip.

* Çok iyi derecede İngilizce biliyor.

İŞADAMLARINA İLGİNÇ TEST!

“Herkes aklında 1 ile 10 arasında bir sayı tutsun. Bu sayı ile birlikte bir renk ve bir çiçek adı tutsun…” diye başladı, testine Hikmet Baydar.  

“Herkes tuttu mu?”

Tuttuk…

“Sonuçlarını ben açıklayacağım, her işadamımız kendi testini yapabilir. 3 ve 7 dahil, bu rakamların arasında bir sayıyı aklında tutanlar ortalama ülke insanını andırır. 1, 2, 8, 9 ve 10 sayılarını aklında tutanlar ise biraz farklılar. Renk olarak kırmızı ve çiçek olarak da gül belirleyenler da yine ortalama ülke insanını, duygusal tarafı yansıtırlar. Mesela, sarı rengi seçenler için daha farklı bir mod değerlendirilir…”

İlginçti…

Dedim ya, bir nevi ‘beyin fırtınası’… Aynen de öyle…

İşadamlarımıza bu beyin jimnastiğine katılmalarını tavsiye ederim…

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Selman Esmerer diyor ki;

* “Söyleyecek sözümüz, yapacak çok işimiz var.”

* “Dünyanın atmosferini sarmalayan bu zulme, adaletsizliğe ve kaosa dur demek istiyoruz.”

* “Kendisi de “global batıl” tarafından üretilmiş bu ekonomik düzendeki aktörlere, “durun bir dakika, sizi kim biçimlendiriyor?” diye sormak istiyoruz.”

* “Mülk Allah’ındır” değerini benimsemiş, faizi ortadan kaldıran adil düzeni benimseyen sanayici ve iş adamları olmak istiyoruz.”

* “Son güzel insan katledilinceye, son ahlak ilkesi yok edilinceye, son helal lokma çürüyünceye kadar beklememeye karar verdik! Hayır. Hayır. Hayır… Asla beklemeyeceğiz.”

* “Zehirli çiçeklerden değil, helal çiçeklerden nektar toplayan binlerce arının, hazırladıkları o şifa ilacını bırakabilecekleri adil düzen kovanı olmak için başladık bile…”

* “Alnı secdeye değen ve paradan daha çok tesbihe dokunan, bu eylemi bekleyen binlerce Müslüman sanayici, iş adamı ve girişimcilere bir kapı açtık. İstanbul surlarına atılan ilk top gibi, şairin surda açtığı o gedik gibi…”

***

* Beyin fırtınası; tek başına veya bir grupla yapılabilir. Fikirlerin, akla gelir gelmez açığa çıkması istenir. Fikirler başta yargılanmaz ve eleştirilmez, hiçbir fikir saçma olarak değerlendirilmez, böylece kişinin tüm fikirlerini çekinmeden, aklına geldiği gibi sunması sağlanmaya çalışılır. Bir konuya çözüm getirmek, karar vermek, hayal yoluyla düşünce ve fikir üretmek için kullanılan üretimci bir tekniktir.

 

ADNAN ÖKSÜZ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?