Reklamı Kapat

TOKİ’nin 100 bin konut projesi ve faiz

Cuma günkü yazımızda TOKİ’nin yaptığı 100 bin konut projesiyle birlikte tekrar gündeme gelen faiz tartışmalarını ve daha önce birtakım ilahiyatçılar tarafından gündeme getirilen enflasyon oranında faizin caiz olduğu yönündeki yanlış beyanlarını eleştirmiştik.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun TOKİ konutları hakkındaki fetvası toplumun geniş bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandı. Diyanet fetva kurulu yaptığı açıklamada, “TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir” demektedir.

Aynı konuda İsmailağa Fetva Kurulu ve Cübbeli Ahmet Hoca da Diyanet İşleri Başkanlığı’yla aynı görüşte olduğunu beyan etmiş ve TOKİ konutları için kredi kullanılmasına cevaz vermiştir. İsmailağa Fetva Kurulu üyesi Fatih Kalender, caiz fetvasını açıklamasından sonra fetva kurulu üyesi Ahmet Polat ve Cübbeli Ahmet de konuyu sahiplenmiştir.

Gerek Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu gerekse İsmailağa Fetva Kurulu’nun TOKİ’nin 100 bin konutluk projesine cevaz veren açıklamalarında piyasa ve kurumların resmi açıklamaları değil, kurumun iyi niyeti ve kurumdaki kişilerle görüşmelere itibar edildiği görülmektedir.

Diyanet’in fetvasında bu projesinin sosyal konut projesi olduğu “projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır” ifadesi polyanacılıktır. Yani iyi niyetli bir proje olduğu ve devletin kâr amacı gütmediği kanısıyla verilen bir fetva söz konusu. Devletin amacı kâr elde etmek değilse % 0,49 değil faizsiz kredi kullandırtabilir. Öyle ya iyi niyetli sosyal konut projesine devletin destek vermesi sosyal devlet ilkesi değil mi?

Cübbeli Ahmet ise Diyanet’in kredi ifadesini eleştirmekte, meramlarını doğru anlatmadıklarından bahisle “Şimdi Diyanet anlatamıyor. Bir defa faiz ve kredi lafını burada kullanmanın bir anlamı yok, vadeli satıştır bu” demekte ve buna cevaz vermesinden de öte Diyanet’in açıkça “kredi ve faiz” ifadesini kullanmadan bu fetvayı vermesi gerektiğini savunmaktadır; Diyanet bu ifadeyi kullanmasa kredi olduğu açığa çıkmayacak gibi. Zira TOKİ’nin resmi internet sitesinde “T.C. Ziraat Bankası A.Ş/T. Halk Bankası A.Ş tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır” ifadesi yer almaktadır.

İsmailağa Fetva Kurulu üyeleri Fatih Kalender ve Ahmet Polat, TOKİ’nin yönetim kurulu ve özel kalemleriyle bilgi alışverişi yaptıklarını ve onların teminatları üzerine böyle bir fetvayı verdiklerini ifade ediyor.

Gerek Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun gerekse İsmailağa Fetva Kurulu’nun iyi niyetini sorgulamak, bunların bile bile faize cevaz vereceği ihtimali aklımızdan geçmez. Böyle hassas bir konu aylarca tartışılmalı, bu görüşmelere sözüne güvenilir ekonomistler de dâhil edilmelidir. Bizim anlatmak istediğimiz konu, faiz gibi “Allah ve Resulü’ne savaş açma” tehdidine maruz kalacağımız bir konuda, devlet kurumlarıyla yapılan görüşmelerin ya da devletin kâr amacı gütmediği zannının değil, ilgili kurumun açıklamaları ve işleyen sistemin dikkate alınması gerekir. Zira devletin dili yazıdır, söz değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?