Reklamı Kapat

Millî Gazete, ruhu olan bir gazetedir…

Milli Görüş Hareketi’nin geride bıraktığı 50’nci yılının kutlandığı şu günlerde Millî Gazete’miz de 48’inci şeref yılına bugün adım attı. Kuruluş tarihi olan 12 Ocak vesilesiyle gazetemize dair kaleme alınmakta olan geleneksel Genel Yayın Yönetmeni yazısında bu sene de başka bir yönüyle Millî Gazete’nin önemine dikkat çekmek istiyorum.

***

Neredeyse yarım asırlık gazetenin yarım asırlık okuyucularına ve Millî Gazete ailesine gazetemizin önemine dair cümleler kurmakla aslında abesle iştigal ettiğimin farkındayım.. Vesilelerle her bir Milli Görüşçü kuruluşumuzun önemini hatırlamakta, hafızalarımızı yoklamakta faydayı da inkar edemem. Bu güzel güne dair ilginiz ve hoşgörünüzü istirham ederek başlamış olayım:

***

Milli Görüşçüler için çiçek bahçelerinden geçerek geride bırakılmış bir 50 yıl yoktur. Milli Görüş iftiralarla, karalama kampanyalarıyla, kapatma davalarıyla,  darbelerle, süreçlerle mücadele etmek zorunda bırakılan, yoluna engeller konan bir hareket olarak yarım asrı tamamlamayı başarmıştır. Bu başarıda bir çok Milli Görüşçü kuruluşumuz gibi hiç şüphesiz Millî Gazete’nin müstesna bir yeri vardır. Milli Görüş ikliminin oluşmasında, bu iklimde kavramların güçlenmesinde, kadroların çelikleşmesinde, badirelerin atlatılmasında, moral ve motivasyon değerlerinin korunmasında, psikolojik saldırıların savuşturulmasında ve camianın kendi gündemiyle yol almasında yarım asra yaklaşan yayınlarıyla Millî Gazete’nin rolü çok büyüktür. Hareketle neredeyse yaşıt olan Millî Gazete, badirelerin atlatılmasında, süreçlerin yönetilmesinde, harekete karşı içerden ve dışarıdan zaman zaman devreye sokulan saldırıların bertaraf edilmesinde etkin bir sorumluluk yüklenmiştir. Diyebiliriz ki dünyada başka bir örneği yoktur Millî Gazete’nin. 

***

Milli Görüş’ün, aynı kavramlara aynı manaları yükleyip, aynı tanımlarla düşünerek aynı eylemleri ortaya koyabilen insanlar topluluğu haline gelmesi Millî Gazete’nin, hareketin içerisindeki önemine işaret etmektedir.  Bir hareket inananlarıyla vardır ve Milli Görüş’ün inananlarının sevinçte ya da üzüntüde aynı duygularda buluşması ancak Millî Gazete gibi istikameti sağlam günlük bir gazete ile mümkün olabilirdi.

***

Millî Gazete hem camia içerisinde bölgesel, etnik, sınıfsal ayrılıkların hem de elli yıllık akışın içerisindeki bütün negatif farklılıkların ortadan kaldırılmasında da dikkat çekici bir rol üstlenmiştir. Millî Gazete’nin gündem, söylem, eylem ve gaye birliğinin oluşmasındaki katkısı on yılları ve nesilleri/kuşakları da birbirine bağlamıştır. Böylece Millî Gazete’nin sayfa ve sütunları hareketin düşünce ve tavır aktarımını da bugünlere taşımıştır. Hareketin istikameti, muktesabatı ve tabii arşivi olarak bugünlere gelen Millî Gazete, Milli Görüş’ün hafızası özelliğini de taşımaktadır. Millî Gazete’nin, hareketin hedeflerine sahip çıkması; bu hedefler, muktesabat ve hafızayla hareketin gündemini belirlemesi  Milli Görüş’ü hem aktüalite yanılgısından korumuş hem de hareketin kodlarına zarar verilmesini önlemiştir.

***

Millî Gazete sadece Milli Görüş hareketinin sesi, hafızası olmakla değil, aynı zamanda bu milletin kodlarını bu millete hatırlatmakla da kıymetli bir yayın ömrünü geride bıraktı. Tarih bilincinin oluşması, manevi şuurun gelişmesi, milletin ruh kökünün korunması, zihinlerin işgaline kalkan olunması, milli değerlerin hayat bulması, İslam Birliği gündeminin kaim olması, ümmet şiarının unutulmaması, gündemin aktüalite yanılgısına teslim edilmemesi, kardeş kavgalarının son bulması, sosyal tahribatların önlenmesi gibi birçok hususta hayra motor, şerre fren olmaya çalıştı.

MİLLÎ GAZETE, SADECE BİR GAZETE DEĞİLDİR…

Sözüm o ki, Millî Gazete sadece bir gazete değildir!.. Millî Gazete ruhu olan bir gazetedir…

Bütün gazeteler için “kağıt” ve “kalem” yeterli olmuştur belki. Ama Millî Gazete basılan bir kağıttan ve yazan-çizen bir kalemden ibaret değildir. Kağıt ve kaleminin  yanında Millî Gazete “cetvel”i de olan bir gazetedir. Gazetemizin ruhunu temsil eden bu cetvel “Hak geldi, batıl zail oldu”  düsturudur. Cetvel önemlidir zira eğri bir cetvelden düz çizgi çıkmayacağı gibi, düz bir cetvelden de eğri bir çizgi çıkmaz. Bizi istikamette tutan, bizi davasında sadakatli kılan o “düz cetvelidir”.

“BAKTIĞIMIZ ŞEY” DEĞİL, “DURDUĞUMUZ YER”…

İnsan konuşmaktan, yazmaktan önce “görmeyi” öğrenmeli. Görmek eylemi, görmek için baktığımız şeyle değil “durduğumuz yerle” ilgilidir. “Nerede duruyoruz?” meselesi, “Neye baktığımız” meselesinden önce gelir. Her kim ne görüyorsa, durduğu yerle, baktığı açıyla, o gördüğünü anlamlandırır ve tanımlar. Yani gözün gördüğünü, anlamlandıran, idrak haline getiren şey ayağımızın bastığı yerdir. Millî Gazete; heva ve heveslerle, takdim edilenle, cazip kılınanla, hoş gösterilenle, menfaatle değil, gördüğü her şeyi Milli Görüş’le gören gazetedir. 48 yıllık soluğu diri tutan, güçlü kılan, şerefli kılan da budur.

***

Öyle gazeteler vardır ki, kağıdın üzerine atılmış başlıklardan, basılmış fotoğraflardan, mizampajı yapılmış haber ve köşelenmiş yazılarından ibarettir. Okunduğu zaman biterler. 

Çoğu gazete nüshasının ömrü 24 saattir. Kimileri bir haftalık, kimileri belki üç-beş aylık.. Yayın hayatındaki gazetelerin çoğunda, nüshalar okuyucusu tarafından okununca, hem kendilerini hem de okuyucusunu imha eder. Millî Gazete’mizin nüshaları ise okuyucusuyla buluşunca, bir bakıma hayat o an başlar.

Baş döndüren bir hızla olaylar birbirini kovalarken bir gazetenin manşetlerinin, yorumlarının diri/taze kalması ancak ruhuyla/muhtevasıyla ilgilidir. Millî Gazete’nin her bir nüshası ne 24 saatlik, ne 5 yıllık ne de 30 yıllık bir gazetedir. Hak-Batıl mücadelesinden ibaret olan tarih akışında Millî Gazete’nin her bir nüshası “güncelliğini”, “tazeliğini”, “diriliğini”  aşınmadan muhafaza edebilmektedir. Okunmuş bir Millî Gazete nüshasının seneler sonra bir kez daha okunduğunda bile geçerliliğini koruyan gündem, yorum ve mesajları karşısında hissedilen şaşkınlık duygusu işte bu yüzdendir. Bir nüsha gazetenin ömrü, o gazetenin taşıdığı mesaj ve o mesajın ömrü kadardır. Millî Gazete’miz; bizim gazetemiz “Hak Geldi Batıl Zail Oldu” yaşındadır elhamdülillah. Allah (c.c.) bizleri bu şuurdan, bu mesajdan ayrı düşürmesin.

ENGELLER YIKILARAK, BARİKATLAR AŞILARAk BUGÜNLERE GELİNDİ

Gazetecilik tarihinin en büyük zorluklarını Millî Gazete gördü. En büyük engeller hep bizim gazetemizin önüne kondu. 48 yıl boyunca engeller yıkılarak, barikatlar aşılarak bugünlere gelindi. Biliyoruz yarın da dikensiz, engelsiz, barikatsız olmayacak.

Ama biliyoruz ki, Millî Gazete’miz bugüne kadar asla sahipsiz kalmadı… Okuyucumuzdan, camiamızdan ve bu milletin evlatlarından hep yüksek derecede destek gördük. 12 Ocak vesilesiyle bu samimi dua, destek ve birliktelik için büyüklerimize, camiamıza, okurlarımıza, reklam verenlerimize, temsilci ve dağıtıcılarımıza, gönüldaşlarımıza yürekten teşekkürü bir vecibe biliriz.

ALLAH (C.C.) ONLARDAN RAZI OLSUN, CENNET NASİP ETSİN…

Yine bu vesileyle özellikle Erbakan Hocamız başta olmak üzere Hakk’a uğurladığımız gazetemize emeği geçmiş olan bütün yöneticilerimize, yazarlarımıza, muhabirlerimize, çalışanlarımıza, okurlarımıza Allah(c.c.)’tan rahmet diliyorum.   Gazetemizin halihazırdaki bütün çalışanlarına, geçmişte gazetemize emek vermiş olan bütün ağabeylerime, dostlarımıza ve okurlarımıza da hayırlı ömürler diliyorum.

Bugün ahirete intikal eden büyüklerimize vefa borcumuzu hatırlamaya, minnet duygumuzu ifade etmeye çalıştık. Biliyoruz ki, gazetemizi bugünlere getirenlerin hakkını ödemek mümkün değil. Her birimizin okuyacağı Fatihalar ve dualarımız makbul olsun. Allah (c.c.) bizleri cennetinde buluştursun. Amin.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurdaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Hasan - Milli gazeteyi güvenerek okuyoruz!

Diğerlerini yine ne yazmışlar diye...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 13 Ocak 05:05


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?