Reklamı Kapat

ABD-İran savaşına doğru

İranlı komutan Kasım Süleymani Bağdat’ta şehit edildi.

Kasım Süleymani’yi şehid eden belli: ABD. Amaç ne olursa olsun, nasıl açıklarlarsa açıklasınlar, ister Trump’ın bir daha seçim kazanması için yapıldığı açıklansın, isterse başka sebepler ileri sürülsün, yapılan saldırı hunharca.

İşlenen cinayet, tam da bir Made in USA olduğu ortada. ABD, işlediği cinayetleri ve devre dışı bırakmak istediği muhaliflerini hep aynı yöntemle öldürüyor. İnsanların gözünün içine baka baka, güç gösterisi yaparak ve şova dönüştürerek bu cinayetleri işliyor. Burada asıl üzerinde durulması gereken konunun şu olduğunu düşünmekteyiz:

ABD’yi durduracak kimse yok mu?

İsrail Başbakanı Netanyahu, Kasım Süleymani’yi öldürmesinden dolayı, Trump’ı tebrik etti. “Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş”...

 Süleymani’nin öldürülmesine sevineler de var. Biz onlara şunu hatırlatmak isteriz:

ABD, Kasım Süleymani’yi huharca katlederken sizinle aynı gerekçeler uğruna mı bu cinayeti işledi? Biz, peşinen cevaplayalım ki; binlerce kere hayır. Süleymani’yi hunharca katleden ABD başkanıdır. Zaten bu ülke, bu tip cinayetleri her zaman işlemektedir.

Bakın mezhep savaşlarıyla bir yere varmak mümkün değildir. AB ülkelerinin Westfalya’da bir araya gelmeleri, 30 yıl, hatta 100 yıl süren savaşların arkasından gerçekleşmiştir.

 Çareyi savaşta değil, barışta bulmuşlardır. Özellikle yeni oluşan mezhepleri tanımış ve onları yasal güvenceye kavuşturmuşlardır. Batı’da hala, mezhepler din kadar birbirlerine mesafeli durmaktalar. Misal olsun diye ifade edelim; bir Katolik, bir Ortodoks veya Protestan kiliseye adımını atmaz. Çok şükür bizde öyle değil. Mezhepsel olarak farklı yerlerde konumlandıklarını düşüneler bile, İslâm’ı bir üst kimlik olarak tanımaktalar, ana kitabı kabul etmektelerdir. 

Batı, kendi egemenliği altındaki ülkelerde farklı mezhep ve inanç gruplarını himaye ederken, İslâmi toplumlarda bulunan farklılıkları ise çatıştırmanın peşinde. İşte, insanların Batılılardan nefret etmeleri hep, bu ikiyüzlü davranışlarından ola gelmektedir. ABD’nin İran’ı müzakere masasına çekmek  için alttan almaya başlaması ve İran’ı övücü sözler kullanmış olması da bu ikiyüzlü politikalarına neden saymak mümkün.

Kasım Süleymani’nin ölümüyle sonuçlanan ve ABD’nin başlattığı saldırıya, İran’ın cevap vermesiyle şimdilik, durum eşitlenmiş oldu.

Şimdi gözler, Ortadoğu’da ABD ve İran üzerine çevrilmiş durumdadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?