Reklamı Kapat

Millî Gazete doğru cetveldir

Bismillahirrahmanirrahim

Dünyanın şekillenmesinde sermaye, iktidar ve medyanın rolünü bilmeyenimiz yok. Medyanın “birinci güç” olarak kullanıldığı dönemler yaşadık. Erbakan Hoca, sermaye, iktidar, medya üçlüsünün “müsbet” noktaya gelmesiyle, sosyal yapının sağlıklı işleyeceğini savunurdu. O yüzden “müsbet medya”nın öncüsü olarak 12 Ocak 1973’te Millî Gazete’nin kuruluşuna öncülük etti.

Millî Gazete bugünkü 16.979. sayısıyla 46. hizmet yılını tamamlıyor. Yarın ise 16.980. sayısıyla 47. hizmet yılına başlıyor. Millî Gazete’yi tebrik ediyor; bundan sonra da nice hayırlı hizmetler yapmasını diliyorum. Bugüne kadar az da olsa, emeği geçen herkese, yöneticilerine, çalışanlarına, yazarlarına, okuyucularına, hedef kitleye ulaşması için gayret edenlere teşekkür ediyor; Allah’ın hepsinden razı olmasını niyaz ediyorum. Vefat edenlerine de Allah rahmet eylesin!

Haber ulaştırmak, yazmak bir sorumluluktur. Toplumun problemlerini dert edinmektir. Millî Gazete, bu sorumluluğu duydu. Yazar, çağına tanıklık eder. Döneminin sorumluluğunu yüklenir. Necip Fazıl, yazarın sorumluluğunu anlatır:

“Ben, 16. Lui dönemindeki zulümlerden 16. Lui’yi sorumlu tutmam. Ya! O dönemdeki yazarı sorumlu tutarım. Çünkü o yazar 16. Lui’nin zulümlerini destekledi. Eğer onlara karşı çıksaydı, o zulümler olmayacaktı. Sorumlu 16. Lui değil; onun zulmünü destekleyen yazardır.”

Millî Gazete bunca senedir konjonktüre takılmadı; çıkar çatışmalarına, kişisel kavgalara, birtakım hesaplaşmalara alet olmadı. Hakk’ı üstün tuttu; hep Hakk’ın ve haklının yanında yer aldı. Doğru bildiğini seslendirmekten çekinmedi.

AÇISI DÜZGÜN GAZETE

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, 2.11.2019’daki AGD’nin toplantısında Millî Gazete’yi tanıttı: “Millî Gazete, açı sapmasını önlüyor. Her gün güncelleniyor. Millî Görüşçülerin belirli amaca kilitlenmesini sağlıyor. Camiamız ile bütünleşiyor. Teşkilât çalışmasının bir parçası oluyor.  Onlara oksijen veriyor. Gündemi belirliyor. Bir toplum neyi konuşuyorsa odur. Millî Gazete doğru oktur; doğru cetveldir.”

Millî Gazete, aramızda olduğu için onun kıymetini yeteri kadar bilemiyoruz, sanırım. Bir şeyin kıymetini onun yokluğunda anlayabiliyoruz. Millî Gazete gibi net, berrak, ihatalı yayın organından mahrumiyeti düşünmek bile istemiyorum. Millî Gazete bizim nefes borumuz. İdealleri olan dava sahipleri için su, ekmek, hava kadar vazgeçilmez ihtiyaç. Millî Görüşçü güne Millî Gazete ile başlar ki, gündemi sağlıklı değerlendirsin; istikametinde sapma olmasın; dış etkilerden korunabilsin!

Millî Gazete’nin ehemmiyetini bilenlerin başında Erbakan Hoca geliyordu. Çetin mücadelelerin içinden gelen Erbakan Hoca, defalarca haksızlığa uğramış; fakat kendisini ifade edebilecek yayın organı bulamamıştı. Erbakan Hoca, Millî Gazete üzerinde gözü gibi titrer; okuduğu ilk gazete olurdu. Diğer gazetelerle birlikte getirildiğinde, en altta bile olsa, onu çıkartır, okumaya Millî Gazete’den başlardı.

Erbakan Hoca Millî Görüşçü’nün 3 özelliğini sayardı: 1. Teşkilâtına üye olur. 2. Aidatını öder. 3. Millî Gazete’yi, diğer Millî Görüşçü yayınları takip eder.

UFKU GENİŞ GAZETE

İnsan dünyayı gözünün büyüklüğü kadar görür. Yani, ufkunun açıklığı, genişliği ölçüsünde… Millî Gazete, ufku geniş bir gazetedir. Yerelin, bölgeselin ve ülkemizin problemlerini dert edindiği kadar; İslâm dünyasının, hatta insanlığın saadetini, huzurunu, barışını da düşünür. Dünyayı âhiretin tarlası olarak görür; insanları âhiret saadetini kazanmaya teşvik eder.

Millî Gazete, davasında öncü; hizmetinde özgündür. Hayata bakışı evrenseldir. Evrensel manifesto özelliği taşıyan Veda Hutbesi’nin “Ey insanlar!” diye başlamasını örnek alır. Olaylara hak-bâtıl ekseninde yaklaşır. Çünkü dünya hak-bâtıl mücadelesi üzerine kurulmuştur. Logosunun değişmez sözü “Hak geldi; bâtıl zail oldu” şeklindedir.

Millî Gazete, millî ve yerli olanı savunur. Yerel olmadan “evrensel” olunamayacağının şuurundadır. Olup bitenin farkında olan dünya Müslümanları Millî Gazete’yi kendi gazeteleri olarak görürler. Ümmetin vizyonu özelliği taşıdığını bilirler. Millî Gazete, İslâm dünyasındaki cevher ve hazineyi hatırlatma görevini üstlenmiştir.

Millî Görüşçüler gazetelerine daha fazla sahip çıkmalılar. Görsel medyanın gücü biliniyor. Ona dinamizm kazandıran yazılı basındır. Konunun uzmanları “yazılı metnin önemi”ni bilirler. TV’lerin başta gelen bilgi kaynağı yazılı basındır. TV’lerdeki yorumcuların ekserisi gazetelerin muhabir ve yazarlarıdır. Yazılı basınsız; TV’ler, sosyal ağlar kısır ve yetersiz kalır.

Son müderrislerden Medine’de yaşamış Erzurumlu Hattat Mustafa Efendi ölünceye kadar Millî Gazete’yi dikkatle takip etti. 16.11.2019’da Ankara’da vefat eden Emirhan Kartal, Millî Gazete’yi elinden hiç düşürmezdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?