Reklamı Kapat

Müslümanlar için birlik vakti-ı

Müslümanların son iki buçuk asırdır yaşadığı fetret dönemi, İslâm âleminin dengesini bozmuş, zulüm, kan ve gözyaşı İslâm coğrafyasını âdeta esir almıştır. Müslümanlar, bu girdaptan kurtulmak için bir araya gelerek çare, çözüm ve teklifler üzerinde kafa yorması gerekirken, içimizdeki beyinsizler yüzünden bir araya gelmek şöyle dursun, günden güne birbirinden uzaklaşan, hizipleşen, çare ve çözüm düşünmeyen, Allah-ü Teâlâ’nın kendilerine yüklediği misyondan habersiz, Batı taklitçisi ve mağlubiyet psikolojisine esir olmuş bir topluluk haline gelmiştir.

Günümüzde İslâm ülkeleri başta olmak üzere tüm sömürülen ülkelerin, Batı’ya karşı yenik düştüğü bir gerçektir. Batı, sömürgecilik vasıtasıyla maddi gücü elde ettikten sonra denklemi değiştirmiş, son iki buçuk asırdır bu denklemde ezilen, zulme uğrayan ve batıl karşısında çare ve çözüm üretemeyen bir İslâm dünyası fotoğrafı ortaya çıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra İslâm âleminin koruyucu rolünü üstlenecek bir ülke yoktur ve ABD ve Batı’nın dayatmalarına karşı mücadele edebilecek güçlü bir devlet ya da devletler bloğu da bulunmamaktadır.

Müslümanların kendi aralarındaki hukukunu tahkim etmek için Müslümanları kardeş ilan eden Allah-ü Teâlâ, “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz” (Hucurat, 10) buyurmaktadır. Başka bir ayette ise, “Müminlerin kalplerini birbirine ısındıran O’dur (Allah). Eğer sen, yeryüzünde bulunanların hepsini harcasaydın onların kalplerini (böylesine) ısındıramazdın. Fakat Allah, onların arasını uzlaştırdı. Muhakkak ki O, çok güçlü, hüküm ve hikmet sahibidir” (Enfal, 63) buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de, “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’ın bir sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamet gününde onun sıkıntısını giderir. Kim bir Müslüman’ın kusurunu örterse, Allah da kıyamet gününe onun kusurunu örter” (Buhari, Mezâlim 3, Müslim, Bir 58) buyurmaktadır.

Peygamberimiz (s.a.v.) başka bir hadislerinde, “Birbirinizle kinleşmeyiniz, hasetleşmeyiniz, birbirinize yüz çevirmeyiniz (küsmeyiniz). Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz…” (Buhari, Edeb, 5) buyurmaktadır.

Müslümanları birbiriyle kardeş ilan eden Allah-ü Teâlâ, Müslümanlara karşı oluşturulan blok için, “Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlara dost olursa o da onlardandır. Allah zulmeden kimseleri doğru yola eriştirmez” (Maide, 51) denildikten sonra Müslümanların birbiriyle dost olması gerektiği hatırlatılarak şöyle buyrulmaktadır: “Sizin dostunuz ancak Allah, O’nun Peygamberi ve namaz kılan, zekât veren ve rükû eden müminlerdir” (Maide, 55). (Devam edecek.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?