Reklamı Kapat

Libya’ya asker, Kaddafi ve ABD ambargosu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Libya’ya 1 yıllığına asker gönderme kararı aldı.

Libya denilince akıllara ilk gelen isim hiç kuşkusuz Muammer Kaddafi.

Hani, şu linç edilerek hayatına son verilen Kaddafi.

Kaddafi denilince…

Hatırlayalım lütfen; Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanı Makarios’a karşı yapılan darbenin hemen sonrasında “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti” ilan edildi.

Ülkemizde koalisyon hükümeti işbaşındaydı… Ecevit Başbakan, Erbakan Hoca Başbakan Yardımcısı idi.

Bunun üzerine Türkiye, 1960 yılında imzalanan anlaşmadan doğan garantörlük hakkıyla, Milli Görüş lideri ve Başbakan Yardımcısı Erbakan Hocamızın kararlılığı ile 1974’te Kıbrıs’a askeri müdahalede bulundu.

Beklendiği gibi oldu; bu haklı harekâtın ardından dünya kamuoyunda Türkiye karşıtı bir hava oluşturulmaya çalışıldı!

Bu harekâtın güya bir işgal ve ilhak girişimi olduğunu ileri süren İngiltere, ABD ve SSCB gibi büyük devletler, Türkiye’ye karşı bir tavır aldı.

ABD Kongresi 1975’te Türkiye’ye silah ambargosu konulmasına karar verdi.

***

İşte buraya dikkat!

Böyle bir dönemde Libya Lideri Muammer Kaddafi sahneye çıktı ve Türkiye ile ilişkileri sıklaştırma, geliştirme kararı aldı. Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında elindeki Amerikan silahları ve uçak yakıtı rezervlerini Türkiye’nin kullanımına açtı.

Bu noktada bir ilginç ayrıntı daha;

5 Şubat’ta ABD yardımının kesildiği ve Türkiye’ye silah getirmekte olan gemiler geri çevrildiği gün ne oldu, biliyor musunuz;

Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen sessiz sedasız bir törenle, Türk-Libya Petrol Anlaşması imzalandı. Bu anlaşmaya göre, Libya uygun fiyatla 3 milyon ton ham petrol ve 200 bin ton fueloil vermeyi taahhüt etti.

Bitmedi…

Bunun yanı sıra silah ambargosu sebebiyle Türkiye’ye bu yöndeki askeri desteğini arttırdı, Muammer Kaddafi.

Kaddafi, savaş uçaklarını ve füzelerini de Türkiye’nin hizmetine sundu. Yapılan askeri yardımlarla ilgili olarak hibe edilen silahları taşırken çekilen fotoğrafları da gazetelerde yer aldı.

Libya’nın o dönemde, Amerikan ambargosunu yararak, Türk silahlı güçlerine 25 tonluk füze ve 4 tayyare dolusu askeri cephane bağışladığını, Türkiye’ye gönderilecek malzemelerin uçaklara yüklenmesinde Kaddafi’nin bizzat eşlik ettiğini ve sırtında uçaklara araç-gereç taşıdığını, Amerika ve İngiltere’nin Libya’daki bütün askeri üslerini kapattığını da hatırlatalım…

***

Son bir not…

Kaddafi’nin “Yeşil Kitap”ını unutmak mümkün mü? Hafızaları tazelemek anlamında hatırlatmak isterim; “Yeşil Kitap” hakkında 1979’da İstanbul’da Libya devleti tarafından bir konferans düzenlendi. Türkiye’den katılan ve tebliğ sunan isimler de şunlardı; Prof. Nevzat Yalçıntaş, Prof. Mustafa Erkal, Prof. Mümtaz Soysal…

BARIŞ, SÜKÛNET VE HUZUR İÇİN…

Türk askerinin Libya’ya gönderilmesi konusunda Saadet Partisi’nden yapılan açıklamayı hatırlayalım, lütfen;

* “Libya’ya asker gönderme konusunun doğru planlanması gereken bir adım olduğuna inanıyoruz.”

* “Öncelikle asker gönderme kararının gerekçesi, orada çatışan taraflar arasında tercihte bulunmak için değil, meşru hükümetin talebi doğrultusunda tamamen barış, sükûnet ve huzuru sağlamak olarak ilan edilmelidir.”

* “Hiçbir çatışma içine girmeden, eğitim ve koordinasyon görevi ifa edileceği açıklaması yapılmalıdır. Süreç doğru kurgulanırsa; askerimizin oradaki varlığı bile başlı başına birçok yanlış adımın atılmasını engelleyebilecektir.”

KORE’YE NEDEN ASKER GÖNDERDİK?

Libya’ya asker gönderme kararı alındıktan sonra sık konuşulan konulardan biri; Kore örneği…

Hep konuşuyoruz da ‘Kore örneği’ diye! Sahi, nedir bu Kore örneği?

Türkiye Cumhuriyeti Kore’ye neden asker yolladı ve sonrasında ne oldu?

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında 1950-1953 yılları arasında meydana gelen iç savaş…

Birleşmiş Milletler (BM) birlikleri kapsamında; ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Belçika, Filipinler, Kanada, Lüksemburg, Yunanistan, Habeşistan, Güney Afrika Birliği, Hollanda, Kolombiya askerleri Kuzey Kore ve Güney Kore arasında savaşa müdahale etti.

Türkiye de bu kapsamda bölgeye asker gönderdi.

İskenderun Limanı’ndan gemilerle Kore’ye uğurlanan Türk askerleri, eşlerini ve kucağında henüz 1 yaşını doldurmamış çocuklarını, babalarını, annelerini ve kardeşlerini geride bırakarak, 7 bin kilometre ötedeki yardım çığlığına ses vermek için yola çıktı.

Kore’ye giden ilk Türk askerleri 21 Eylül 1950’de bölgeye intikal etti. Bir ayı aşkın süren zorlu bir vapur yolculuğu ile Kore’ye ulaştı Türk askerleri.

Kore’de bulunan Türk askeri birlikleri zamanla yenileri ile değiştirildi. Münavebeli bir müdahale gerçekleşti. Böylece dört farklı tugay ve toplamda 23 bine yakın Türk askeri görev yaptı, Kore’de.

Kore Savaşı, 27 Temmuz 1953’te Sovyetlerin, ABD’nin teklifleri kabul etmesiyle sona erdi. Savaşın başından itibaren stratejik noktalarda görev alan Türk tugayı kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirdi.

Türk askerlerinin toplam zayiatı 734 şehit, 2 bin 147 yaralı, 234 esir ve 175 kayıp oldu.

Türkiye, BM Gücü içerisinde gönderilen asker sayısı bakımından 6. sıradaydı.

Türk tugayının en fazla zayiat verdiği muharebeler Kunuri ve Vegas muharebeleriydi.

Şehit kayıplarının yaklaşık yarısı bu iki muharebede oldu. Savaşın sona ermesiyle asker sayısı azaltıldı. Ama askerlerimiz Kore’de kalmaya devam etti.

1971 yılında tüm Türk askerleri Türkiye’ye döndü.

***

Kore Savaşı ile beraber Türkiye 1952 yılında NATO üyesi oldu.

Bir fotoğrafı farklı yönleri ile önünüze koydum…

Yorum sizlerin…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ali - Şahsen Libyaya asker gönderilmesine kesinlikle karşıyım, çünkü hiçbir mantığı yok, ne bir BM kararı var vs. Birileri bizi kullanıyor yine. Bu bağlamda SP milletvekillerini taktir ediyorum, tarihi bir duruş sergilediler.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Ocak 09:01

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?