Reklamı Kapat

Üçüncü Kanat

Uçan her canlının iki kanadı vardır. Hep ileriye doğru uçar. Geride sadece kanat sesleri kalır. O sesler bazen bir bahçenin üzerindedir bazen bir dağın bazense bir yolun… Bazen bir ağacın dalları arasından duyulur sesler bazen bir ormanın üzerinden bazense meydanlardan veya sokak ve caddelerden duyulur. Böyle değil midir kanatları olmanın getirdiği güzellikler. Hele de üçüncü kanat varsa. Sesler duyulur ve seslerin izleri kalır. Hep kalır mı?

Üçüncü el de denilebilir üçüncü kanat yerine. Gizli el denilemez ama. ‘Gizli el’ler hep el bağlar. Yukarıya el bağlarken markajına aldıklarının da elini bağlar. İki taraflı kötülük. ‘Kul olarak’ kendine, ‘kol olarak’ başkalarına. Kolu uzundur gizli ellerin. Her kötülükte parmakları vardır. Gizli eli bir tarafa bırakalım. Nasıl olsa ‘hesap günü’nde ‘eller yukarı’ denilecektir gizli ellere. Her şeyin aşikâr olduğu o ‘insan aklının almayacağı gün’de gizli eller muhtemelen kaçacak yer arayacaklardır. Kaçacak yer olmayacak tabi. Gizli eli gizli eller düşünsünler biz üçüncü kanada gelelim.

İnsanın hep bir üçüncü kanadı vardır. O olmazsa olmaz. Bir yere gezmeye mi gidecek onunla gider. İnsan bazen üçüncü kanadın misafiridir bazense üçüncü kanat kendisinin misafirdir. Misafir demek bile resmi kaçıyor, içli dışlıdır insan üçüncü kanadıyla. Bir derdi mi var ilk önce onu arar. Annesine babasına hatta karısına anlatmaz ama üçüncü kanada anlatmak için can atar. Bir kafede oturup sohbet mi edecek illa o olmalı yanında. Bir yere ziyarete mi gidecek o olmazsa bu ziyaretin hiç tadı olmaz. Mutlaka birlikte gidilmelidir. Kar tutsa da yağmur indirse de illa birlikte gideceklerdir.

Üçüncü kanat öyledir ki insan onunla durup durakta gelip geçen arabalara bile bakabilir. Öylesine bakabilir. Hatta hiçbir yere gitmeyeceklerdir ama durakta oturmuşlar taşıtları ve insanları izleyerek muhabbet ediyorlardır. Bazen öyledirler ki üçüncü kişiler bunlar kafayı yemiş diyebilirler. Desinler. Hiç umurlarında değil. Onların kendi kafaları ve kendi gündemleri vardır. O iki kafa birbiriyle buluştuğunda kendi gündemleri hariç hiçbir gündem onları ilgilendirmez. Şöyle; bütün gündemleri ikisine göre konuşurlar. Konuşurlar derken konumlandırırlar. Ülkeden ve dünyadan her şeyi kendi özgün kafalarına göre iki kişilik şeklinde konuşurlar. Her gündemi en geniş ve en ayrıntılı bir şekilde ikisinin kendi eksenlerine getirerek değerlendirirler. Bir yerde oturuyorlardır gündemleri politik olurken iki dakika sonra bir kızın gözlerinden bahsediyor bulabilirsiniz ikisini. Aşk da konuşulur macera da. Geç saatte ani kararla İstanbul’un bir ucundan bir ucuna çay içmeye gitmişlerdir. Sadece birer bardak çay içip son vapura nefes nefese yetiştiklerinde ikisi de aynı anda İstanbul’u nasıl da çok sevdiklerini bir kere daha fark etmiştir.

Her konuda kendilerine ait en özel meselelerini birbirine anlatırlar. Bunlar tabi edep ve hürmet sınırı içinde olur. Birbirine sonsuz hürmeti vardır ikisinin de. Birinin olmadığı yerde ötekinin adı anıldığında o sanki kendisiymiş gibi davranır. İkisi nerede olursa olsun diğeri aleyhinde kimse konuşamaz. Hemen verilecek cevabı verir. Birbirine karşı her ikisinin de herhangi bir resmiyeti yoktur. Birbirlerini gün içinde de arayabilirler gece saat birde de arayabilirler. Her şeyi konuşurlar. İnsanlar arasında para mevzusu soğuk ve hemen resmiyeti getirir bunlar cüzdanlarını birbirine verir.

Üçüncü kanat arkadaştır arkadaştan öte, dosttur dosttan öte. İki dosttur ama dostluktan öte birbirinin üçüncü kanadıdır. Biri olmazsa diğeri sonsuz yalnızdır. Biri olmazsa diğeri hiç uçamaz. Her insanın üçüncü kanadı vardır. Bazen isim değiştirir yani şu kadar yıl filandır ama bu kadar yıldır da falandır. Gönül ister ki üçüncü kanat ölünceye kadar aynı kişi olsun. Mümkün mü? Elbette. İnsan hiçbir zaman üçüncü kanadını unutamaz.

Sizin üçüncü kanadınız var mı!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?