Reklamı Kapat

ABD, İran’a vurmak için bahane arıyor

Başlığı okuyunca akla, ABD’nin İran ya da bir başka Ortadoğu ülkesini vurmak için bahaneye ihtiyacı mı var sorusu gelebilir. Olayların öncesini sorgulama zahmetine katlanmamak için böyle bir cevap vermek mümkündür. Ancak, unutulmasın ki, geçmiş yıllarda dünya üzerinde yaygın eşkıya çeteleri vardı. Hatta bunlardan ülkemizde de bulunuyordu. Giderek kişilerin öne çıktığı bu eşkıyaların yerini zamanla terör örgütleri aldı. Bu örgütler giderek bazı emperyalist ülkelere sırtlarını dayamaya başladılar. Netice itibariyle gerçek eşkıyalar, yani terör örgütlerini her bakımdan destekleyen terör devletleri perdenin önünde her fırsatta görünmemeyi tercih ettiler, ediyorlar. Diyebiliriz ki, kurtlar kuzu postuna büründüler, parçaladıkları kuzuların suçunu da yine kuzulara yıkmaya başladılar. Bunu yaparken de ne yazık ki kuzuların yanında saf tutması gereken bazı mazlumlar bilerek ya da bilmeden bu kuzu postuna bürünmüş kurtları masum gösterme görevini üstlendiler.

Sözü uzatmadan Irak’ta ABD’nin İran yanlısı -bu da kesin değil- Şii Hizbullah Tugayları örgütünün kamplarını bombalamasıyla başlayan gerilim Irak’ta Haşdi Şabi milisleri ve destekçilerinin ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne baskın düzenlemesi İran ile ABD arasında tansiyonu yükseltti. Irak’ta Haşdi Şabi milisleri durduk yerde ABD elçiliğini basmadılar, bazı bölümlerini yakmadılar. Ortada hiçbir sebep yok iken ABD Hizbullah Tugayları’nın karargâhını bombalayarak eşkıyalığa soyundu. Buna karşı Haşdi Şabi ya da bir başka örgütün tepkisi ile karşılaşıp, elçiliklerinin basılmasını ABD ve Başkan Trump hazmedememiş olacak ki, sanal âlemden tehditler savurmaya, İran’ı haddini bildirmekle tehdit ediyor. Hâlbuki olayın başlangıcı itibariyle gelişmelerin İran ile bir ilgisi yok. ABD, kendisi için tehdit olarak gördüğü Irak’taki Hizbullah Tugayları’nın kamplarını bombalıyor ve buna tepki gösteren benzer bir örgütün mensubu ve sempatizanları ayağa kalkarak ABD elçiliğini basıyor. Hemen belirteyim ki, bir elçiliğin basılmasını destekliyor değilim. Ancak, ABD Hava Kuvvetleri’nin Irak’taki bir kampı bombalamasının da savunulacak bir yanı yoktur. Bunun da ötesinde ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği birileri tarafından heyecan olsun diye değil, eşkıyaya haddini bildirmek için basılmıştır.

Özetle, Irak’ta ortamın gerilmesinin birinci dereceden sorumlusu ABD’dir. Ne var ki, kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi takdim etmeye alışmış ABD, tüm bu gelişmelerden kendini sorumlu görmüyor, Irak ve İran’ı suçluyor. Belli ki, özelikle Ortadoğu’da hiçbir ülke ve hiçbir örgüt ABD’ye karşı çıkmamalıdır. Hâlbuki bu örgütler ülkelerine yönelik bir ABD saldırısına karşı harekete geçmiş bulunuyorlar. Bu bakımdan Irak’taki son gelişmeleri ve Irak’ta ABD ile İran arasındaki gerilimi değerlendirirken olaya başlangıcından itibaren bakmak, değerlendirmeyi ona göre yapmak gerekiyor: Böyle yapılmazsa bilerek ya da bilmeden ABD eşkıyalığı ya gizlenmiş ya da gizlenmeye çalışılmış olacaktır. Bu ise çağdaş terör devletlerine destek anlamına gelecektir.

Bu arada Irak’ta yaşananların hemen ardından ABD Savunma Bakanı Merk Esper’in Irak’taki olaylardan dolayı bölgeye 750 asker gönderme kararına hiç sorgulamadan destek vermek anlamına gelebilecek, “Pentagon’dan Orta Doğu’ya asker gönderme kararı” başlığı altında verilebilir. Hâlbuki bölgeden ABD askerleri hiç eksik olmadı. Yıllardan beri Irak ve Suriye’de ABD üsleri ve askerleri var. Son açıklama var olan ABD askerlerine yeni bir ilave yapılacağı anlamına geliyor. Yani, yeni asker sevki kararı Bağdat Büyükelçiliği’nin basılmasının bahanesi oluyor. Bölgemizin karışmasının ve silahlanma yarışının öncelikli sorumlusu ABD’dir. Olayların öncesi düşünüldüğünde bu gerçek açıkça görülür.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?