Reklamı Kapat

Eleştiriler nasıl etkileyecek!

AKP’de tarafların birbirlerinden çok genel başkanı eleştirir hale gelmeleri Erdoğan’ı nasıl etkileyecek?

AKP’li dostlarımız şimdi bu sorunun cevabını arıyorlar.

Bir kısmı Erdoğan’ın yapılan eleştirilerden “olumlu” olarak etkilenip “söylem değişikliğine” gidebileceğini söylüyor.

Bir kısmı ise eleştirilerin Erdoğan’ı “olumsuz” yönde etkileyeceğini ve söylemlerinin daha da sertleşeceğini tahmin ediyor.

Gözlemlerimiz ikinci grupta olanların çoğunlukta olduklarını gösteriyor. Yani AKP içinde Genel Başkan Erdoğan’a yönelik eleştirilerin partideki anlaşmazlık konularını yumuşatmayıp aksine sertleştireceğini düşünenler çoğunlukta!

Bu tahminler doğru ise 2020 yılının AKP’liler açısından müthiş bir hesaplaşma yılı olacağı söylenebilir.

AKP’ye hâkim olan yönetim anlayışının “mutlak itaatten” yana olması yapılan her eleştirinin ihanet olarak görülmesine neden oluyor.

Özellikle de Genel Başkan Erdoğan’ın yakın çevresinin bu görüşe yatkın olması eleştirilere olumsuz bakılacağı ve hızla hesaplaşmaya gidileceği kanaatini güçlendiriyor.

Bir siyasi parti içinde genel başkanın tartışma konusu olması elbette o siyasi parti açısından “hayra alamet” bir gelişme olarak kabul edilemez.

Tarafların birbirlerini eleştirmekten çok genel başkanı hedef alıyor olmaları o partide taşların yerinden oynamakta olduğunun en belirgin göstergesidir.

Parti içi muhalif seslere karşı kulakların tıkanmış olması ve yapılan her eleştiriyi “büyük davaya ihanet” olarak görme alışkanlığı hiçbir sorunu halletmez.

Aksine sorunların devasalaşmasına yol açar.

AKP’li dostlarımız ile yaptığımız görüşmeler bize onların “çıkmaz bir sokakta” olduklarını gösteriyor.

Bakın 2020’ye aralarından ayrılanların kurdukları iki yeni parti ile giriyorlar. Ama aralarından iki parti çıkmış olmasına rağmen geride kalanlar birbirleriyle kucaklaşabilmiş değiller.

Hâlâ birbirlerini bir bardak suda boğmaya çabalıyorlar.Eleştirilmek elbette hiç kimsenin hoşuna gitmez ancak siyaset dünyasında eleştirilere kulak verebilmenin apayrı bir önemi ve değeri vardır.

Bunu başaramayanları bekleyen akıbet ise kocaman hüsrandan başka bir şey değildir.

Bu açıdan bakıldığı zaman 2020’nin AKP açısından çok şeye gebe olduğu söylenebilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?