Reklamı Kapat

Merhum Emin Üstün’e Rahmetle…

A. Emin Üstün…

Binlerce aileye iş-aş imkânı sağlayan, işini seven ve büyüten, vizyon sahibi, hayırsever, gönlü geniş, gözü tok, eli açık bir işadamıydı. Bolu/Geredeli idi…

Vefatı sevenlerini, iş dünyasını yasa boğdu.

***

Çok bilinmeyen bazı özelliklerinden bahsetmek istiyorum, Emin Üstün’ün;

* Babası Habibullah Üstün, imam ve vaiz, aynı zamanda mucit idi. Çalışkan bir insandı. Çevresine ve topluma faydalı bir aile büyüğü idi. Babası hakkında, “Hiç unutmam, o tarihlerde gazetelerde “imam araba yaptı” diye haberler çıkmıştı.” diyen merhum Emin Üstün’ün sonraki yıllarda otomotiv sektörüne yatırım yapmasının altında babasının bu merakı olabilir miydi? Otomobil işine girmesinde bu hatıra merhumu yönlendirmiş midir? Neden olmasın!

* Babası Habibullah Üstün, mucit biri idi dedik ya… Merhumdan dinleyelim babasını; “Babam mucit bir insandı. O yıllarda gazoz makinesi, tuz makinesi yapmıştı ve daha sonra da yerli binek otomobil yapmak için 60’lı yıllarda çok uğraşmıştı. Biz de tabii o heyecanla büyüdük, babamız bize de bu heyecanı verdi. Bizim ticarete girmemizde bu heyecanın rolü tabii ki büyüktür. Babamın cilt makinesi yaptığını, ahşap kalıptan ayakkabı imal ettiğini biliyoruz. Hem dedemin hem de babamın imalat yönündeki deneyimlerinden biz de istifade ettik…”

* Emin Şirketler Grubu, ticari, sosyal ve kültürel faaliyetlere her zaman destek oldu.

* Merhum Emin Bey, babası adına Habibullah Geredevi Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf 250 civarında öğrenciye burs veriyor. İslami değerlere ve dinimize hizmet eden kurslara, yurtlara ve bunun gibi diğer kuruluşlara da yardım ediyor. Vakıf vasıtasıyla Somali’ye, Arakan’a yardımlar yapıldı.

* Ayrıca Sultanbeyli’de bir aşevi var. Bu aşevinde günlük bine yakın erzak ve yiyecek dağıtılıyor. Bir taraftan da gençlik evleri açıyor, vakıf. Bu evlerde gençlerin eğitimlerine katkı sağlanıyor.

* ‘Tarih Bilinciyle Buluşanlar Derneği’ aylık konferanslar verdi. Aynı derneğin çıkardığı dergiye finans desteği sağladı, merhum Emin Üstün.

* Merhum, ayrıca bir kitap çalışmasının da müjdesini vermişti, geçmiş yıllarda. Takip edemedim, o anı/hatıra kitap yayınlandı mı, acaba?

* ASDER’e (Adaleti Savunanlar Derneği) faaliyetlerinde destek oldu.

* Adil ekonomiyle ilgili çalışmalar yaptı. Yurtdışında faaliyet yapmak isteyen sanayicilerle bir araya gelerek eğitim ve yardımlaşma faaliyetlerinde bulundu.

***

Allah (cc) mekânını cennet eylesin. A. Emin Üstün’e rahmet temenni ediyorum. Sevenlerine başsağlığı diliyorum.

YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİL TÜRKİYE SATHINDA ÜRETİLMELİ

Yerli ve milli otomobil üretimi için atılacak adımlar tamam da… Acaba şöyle bir şey yapmak mümkün mü?

* Tamam, fabrika Bursa’da kurulsun. Bursa da bizim kentimiz. Üstelik çok önemli bir kentimiz. Hiçbir itirazım olmaz, olamaz!

* Sadece küçük bir nokta; acaba yerli ve milli otomobilin bazı parçalarının Doğu, Güneydoğu, Karadeniz ya da diğer bölgelerimizdeki illerimizde üretilmesi, inşası, ikmali mümkün değil midir?

* Mesela, Karadeniz bölgemiz bu konuda mahir bir maziye sahip. Bundan neden istifade edilmesin!

* Böylelikle buradan elde edilecek katma değeri sadece ülkemizin salt bir güzide şehri değil, tüm Türkiye paylaşsın! Başarabiliriz bunu!

* Erbakan Hoca’nın attığı fabrika temellerinin ülkeye dağılımı göz önünde bulundurulursa ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır, sanıyorum...

EKREM İMAMOĞLU’NDAN RİCALARI VAR!

Bir grup vatandaştan mektup/lar aldım. Şöyle diyorlar:

“303B otobüsleri Otogar-Silivri Cezaevi arası çalışıyor. Bu otobüslerden sadece cezaevinde bulunanların yakınları değil, o bölgeye giden öğrenci, esnaf da yararlanıyor. 303B otobüslerinde her sabah sıkıntılar yaşanıyor. Otobüs daha ilk durakta tıka basa doluyor. 3. - 4. duraklarda kapıyı dahi açmadan hatta durağa yaklaşmadan devam eden şoförler görüyoruz.

Beyaz Masa’ya defalarca söylememize rağmen bugüne kadar soruna çözüm getirilemedi, maalesef.

Bu sabah bu otobüsle çocuklar okula gittiler ama kapı bile doluluktan kapanamadı. Hatta öyle ki, geçen gün şoför kapıyı açmadı.

Bu otobüslerde genelde oturma düzeni olduğundan aralarda ayakta gitmek büyük sıkıntı! Ve ayakta çok da yolcu binemiyor. Aileler merdivenlere oturmak istediğinde de kargaşa çıkıyor. Sabah saat 06:45 ve 08:15 seferleri var. Çözüm olarak; sabah saatlerinde bu seferler arasına 07:30 seferi veya yeni otobüslerden ortasında kapı olanlardan hatta körüklülerden konulamaz mı? Bu şekilde sıkıntı aşılabilir.

Durakta otobüs almayınca bir sonraki sefer 1,5 saat sonra olduğundan insanlar binmek için kavgalar ediyorlar.

İETT’den ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’ndan ricamız, bu sorunun en kısa sürede çözülmesi… Teşekkürler…”

***

Üzerimde kalmasın, iletmiş olayım…

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

n Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği’nin 4 Ocak 2020 Cumartesi günü, Gülbahar Hatun Mahallesi, Ortahisar Belediyesi Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda (Trabzon Büyükşehir Belediyesi Binası Yanı), saat 18:00’de açılacağını, açılışa davetin, “Kudüs’te 400 yıl süren Osmanlı hakimiyetini başlatan Yavuz Sultan Selim’in valilik yaptığı ve Kudüs’e büyük ihsanlarda bulunan Kanuni Sultan Süleyman Han’ın dünyaya geldiği Trabzon anlamlı bir açılışa hazırlanıyor.” cümleleri ile yapıldığını, biliyor musunuz?

MESAJ PANOSU

Selamünaleyküm! Muhterem Adnan Bey kardeşim,.Memurlar 1 Temmuz 1996’da yüzde 50 zam aldı.  1 Ocak 1997 tarihinde kümülatif olarak yüzde 45 zam aldı. Nisan 1997’de de yüzde 20 zam aldı. Kümülatif olarak memurlar toplamda yüzde 134 zam almış oldular.  Ben, Olağanüstü Hal tazminatı ile birlikte 23.600.000 lira maaş alırken, Mayıs 1997’de 55.224.000 lira almaya başladım. Bu da yüzde 134 maaş artışına tekabül eder. Selam ve dualarımla… (Mahmut Aydın Akdemir, emekli öğretmen, Saadet Partisi Bağcılar İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?