Reklamı Kapat

Kölelik Zammı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da günlerce toplantı yapıldı. Toplantıda neler oldu? Efendim çaylar içildi, kekler yenildi, öğle yemeği sonra üstüne tatlılar derken iş güç konuşuldu. Bu fakirlere ne yapalım yahu denildi. Fakirlik çok kötü birader diye eklendi. Sonra yo ya ülkemizde fakir mi var ki denilerek yoksullar biraz kıskanıldı! Bunlara hâlihazırda koskocaman ikibinyirmi lira veriliyor aslında bu çok değil mi ya denildi. Kimi bu rakamı çok gördü. Kimi vicdanından gelen sese o sesin vicdanı olduğunu bilmeden bir an kulak verip az gördüyse de iki saniye sürmeden onlar da çok görüp asgari ücretten artar bile diye düşündü. Bu insanlar nefes alsın yeterdi! Yaşamaya hakkı mı vardı ki! Yaşamak sadece asgari ücreti belirleyen patronların hakkıdır ya, yoksullar niye yaşasın değil mi ama!

Önceki gün Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı, toplantı sonrasında akşama doğru ilgili bakan 2020 yılında verilecek olan asgari ücreti açıkladı. İlgili bakan 2020 yılında asgari ücret 2324,70 lira diye açıkladı. Yetmiş kuruş verilmese insanlar açlarından öleceklerdi, iyi ki verilmiş! Otuz kuruş daha verilse işverenler ve dahi devlet çok büyük zarar edecek, belki de batacaktı! Otuz kuruş önemli çünkü patronlar fakir düşecek inim inim inleyeceklerdi eğer otuz kuruş verilseydi! Asgari ücretliler 2324 lira maaşla zengin olup çıkacak ülkemizde! Devlet buna izin vermesin! Hükümet önlem alsın! Cumhurbaşkanı durdursun! Herkes zengin oluyor yahu!

Beş kişilik bir aile düşünelim. Hani Cumhurbaşkanı üç çocuk istiyordu ya vatandaşlar da Cumhurbaşkanı’nı sevdikleri için üç çocuk yapmışlar dolayısıyla beş fertten olaşan bir aile olmuşlar. Sırf Cumhurbaşkanı’nın hatırına ha, yoksa böyle zengin olacaklarını bilseler üç çocuk mu yaparlardı! Beş kişilik ailenin evi yok, kirada oturuyor. 1500 lira kira veriyor. 150 lira elektrik faturası, 100 lira su faturası, 400 lira doğalgaz faturası, 100 lira telefon faturası, aylık faturalar toplamı 750 lira. Üç çocuğun ikisi okula gidiyor. Devlet okuluna. Okula aidat 200 lira. Her gün harçlık verilecek. Diyelim ki günde beş lira, aylık okul harçlığı 200 lira. Toplayalım 2650 lira ediyor. Bu aile daha bir şey yiyip içmedi. Giyinmiyorlar. Aç susuz duruyorlar. Çıplak bir şekildeler şu kış gününe. İnsan zengin oldu muydu çıplak oluyor! Zenginler öyle değil mi! İnsani değerleri çıkarıp attığı için her zengin çıplaktır o yüzden. Zengin olmak iyi bir şeydir; ne din iman ne merhamet vicdan ne de hakkı hukuku düşünme oluyor. Bunlar masal gibi geçmişte kalmış oluyor. Daha geçmişte varsa tabi!

Kirada oturan beş kişilik bir aile asgari ücretle ne yapabilir? Ev kirasını verir, faturalarını öder, üç çocuğunu okutur, ev almak için bankadan kredi çeker faiziyle beşyüz bin olan konut kredisinin aylık taksiti üç bin liradır öder, üst baş alır, yiyecek içecek yani mutfak harcamalarını yapar, en ucuz marketlerde bile örneğin iki kilo pirinç yirmi liradır alır, araba alır taksitle, helikopter alır, az daha zorlarsa uçak bile alabilir! Asgari ücrete o kadar büyük bir zam yaptılar ki asgari ücretliler şimdi biz bu parayı nerede yiyip bitireceğiz diye kara kara düşünmeye başladılar! Kirada oturan asgari ücretli maaşının artanını da hükümete bağışlayacakmış! Asgari ücreti belirleyen patronların bir taraflarında dursun diye!

Asgari ücret kölelik maaşıdır. Asgari ücretliler yaşamıyor sadece nefes alıp veriyorlar. Yaşamaları için yönetenlerin aldığı maaşın en az yarısı kadar olması lazım asgari ücretin. Seksen bin lira maaşı olan cumhurbaşkanı asgari ücreti kırk bin lira yapmıyorsa kul hakkı yiyordur. Bakın yarısını yazıyoruz. Normalde yönetici ne alıyorsa yönettikleri de onu almalıdır. Kul hakkının affı yoktur, ahirette hesabı çetin olur. Madem ekonomi iyiyse neden asgari ücret bu kadar düşük! Seksen bin alanlara göre ekonomi iyi, ya asgari ücretliye göre! İki bin üç bin ne ya! Ne!

Her şeye yüzde altmış zam gelmişken asgari ücrete yüzde onbeş zam yapılması milletle alay etmektir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?