Reklamı Kapat

Terörün beli kırılmış!

Başkanlık sistemine geçilebilmesi için Başbakanlık koltuğuna, İstanbul’a Belediye Başkanı olabilmek için TBMM Başkanlığı’na veda eden Binali Yıldırım, “Terörün belini kırdık o halde orada yaşayan insanlara iş bulmamız lazım” diyor.

Sonra da sözlerini şöyle sürdürüyor:

“O bölgenin ekonomisini geliştirmemiz lazım ki terör tekrar hortlamasın. Teröre zemin olacak zemini ortadan kaldırmamız lazım.”

Bu laflar elbette kulağa hoş gelen laflar! Terörün belini kırmakta güzel bir şey, bölge insanına iş aramakta güzel bir şey!

Ama bu iktidar bunu nasıl başaracak?

Sanki terörün olmadığı yerlerde işsizlik sorununu çözmüş gibi konuşmalarına anlam vermekte zorlanıyoruz. İşsizlik oranı tekrar iki haneli rakamlarla ifade edilir hale gelmiş bulunuyor.

Ülkenin terörden eser olmayan bölgelerinde insanlara iş temin edemezken terörle içli dışlı yaşamış yerlerde bu iş nasıl başarılacak?

Yani dememiz odur ki bu tür açıklamalar “lafta kalmaya” mahkûm açıklamalardır.

Milletin kulağına o an için hoş gelecek ama netice itibariyle hiçbir şeyi değiştirmeyen laflardır.

Ve de terörün tek sebebi olarak sadece insanların işsiz kalmalarını görmek ve göstermeye çalışmak doğru bir yaklaşım mıdır?

Şayet bu doğru bir yaklaşım ise yakın bir gelecekte ülkemizin diğer bölgelerinde terör olayları alıp başını gidecek demektir.

Çünkü işsizlik oranı giderek artıyor.

Özellikle genç işsizler önemli bir sayıya ulaşmış bulunuyor.

İktidar partisi sözcülerinin terör ve işsizlikle ilgili sözler sarf etmeleri aslında iyi bir şey.

Belki bu sayede adına işsizlik denilen vahim olayın neden kaynaklandığını araştırmaya başlayabilirler.

Parayı betona ve asfalta gömmenin akıllıca bir iş olmadığını bu sayede görebilirlerse ne mutla bizlere!

Bir de her şeyin büyüğünü yapmanın doğru bir iş olmadığını fark edebilirlerse o zaman çok mükemmel bir şey yapmış olurlar.

Büyük ve hantal işletmeler yerine küçük fakat fonksiyonel işletmeler açarlarsa ellerindeki parayı akıllıca kullanmış olmazlar mı?

Mesela kocaman şehir hastaneleri yapma yerine ihtiyaca yetecek büyüklükte hastaneler yapsalar çok daha doğru bir şeye imza atmış olurlardı.

Binlerce kişilik camiler yapma yerine önce öyle bir camiye ihtiyaç duyacak cemaati oluşturmaya çalışmaları da çok yerinde bir davranış olmaz mıydı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?