Reklamı Kapat

“Barış, Adalet, Merhamet”

Geçtiğimiz hafta sonu, 14-15 Aralık tarihlerinde Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından 28’incisi düzenlenen Müslüman Topluluklar Birliği (MTB) toplantısına 63 ülkeden 127 delegasyon katıldı. 1969 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk düşünce kuruluşu olan ESAM 50. yılını böylece tamamlamış oldu. Bundan önce olduğu gibi bu yılda da önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Söylem ve eylemde istikrar adına çok değerli olan bu toplantı, herkeste çok önemli izler bıraktı. Siyasiler, kanaat önderleri, akademisyenler, STK temsilcileri yaşadıkları ülkelerin bakış açılarıyla sorunları dile getirdiler ve ortak çözüme nasıl ulaşılabilir sorusuna birlikte cevaplar aramaya çalıştılar.

Farklı ülkelerden ilk defa katılım gösteren delegasyonun varlığıyla toplantı hareketli bir atmosferde geçti. Katılımcılar dinamik, izleyiciler dikkatli ve oturumlar dolu dolu idi. Seçilen tema tam da İslam dünyasının içinde bulunduğu koşulların çözümlerini tarif etmiş ve şu an ihtiyacımız olan kavramlar üzerine kurgulanmıştı: Barış, adalet ve merhamet.

Bu üç kavrama duyulan ihtiyaç hiç olmadık kadar fazla. Özellikle İslam ülkeleri bugün derin bir krizin içindeler. Bu zor eşiği atlatabilmek de bu üç haslete sıkı sıkıya bağlanmakla mümkün olacak. Aksi durumda şartlar her geçen gün daha kötüye gitmeye devam edecek. Şu anda kendilerini güvende hisseden İslam ülkeleri dâhil yakın gelecekte, doğrudan tehdit edilmeyen hiçbir ülke kalmayacak. Bu bağlamda sonuç bildirgesinde, “İslam kimliği bütün Müslümanlar için siyasi, toplumsal, mezhebi her türlü kimliğin üstündedir” şeklinde dile getirilen ifade verilebilecek en önemli ve tarihi bir mesajdı. Ayrıca, “Yaşadığımız sorunların müsebbibi, yalnızca İslam coğrafyası üzerinde emelleri olanlar değildir. İslam ümmeti olarak bizler de yaşadığımız problemler için özeleştiri yapmalıyız” denilmesi çözüme nereden başlamalı sorusunun cevabı niteliğinde önemli bir değerlendirmeydi. “Adalet, insanlık için kutup yıldızı gibidir. Sevgi ve merhametin kurduğu düzen, ancak adaletle sürdürülebilir. Adaletin olmadığı yerde ahlak da olmaz. Adalet ve merhamet ile akıl ve kalpler özgürleşmelidir” vurgusu aslında sadece İslam dünyasının değil insanlığın buhrandan çıkışı için yol haritası mesabesindeydi.

Bugün İslam ülkeleri kendi aralarındaki işbirliği alanlarını çoğaltmakta maalesef zorlanıyorlar. Bu alanların en başında ise ekonomi geliyor. “Kalkınma yolunda daha etkin işbirliği yapmak varken, Müslüman ülkelerin dünya üretimindeki payının %5, dış ticaret toplamı içindeki payının %8, kendi aralarında yaptıkları ticaretin oranının ise %15 düzeyinde kalması düşündürücüdür” şeklinde ifade edilen durum fotoğrafı net olarak ortaya koydu. Bu çizilen manzara “karşılıklı bağımlılık” ilkesinin hayata geçirilmesine engel oluyor ve böylece İslam ülkelerinin sorunları da çözüme kavuşturulamıyor. Önemli noktaları öne çıkaran sonuç bildirisinin son paragrafında ise, “Kongre delegeleri olarak yeryüzündeki her türlü baskı, dayatma, haksızlık ve sömürüye karşı tavır almayı insani bir erdem kabul eden herkesi, hak ve adalet merkezli bir mücadeleye davet ediyoruz” çağrısı vardı.

Sonuç olarak hayati derecede önemli tespitlerin yapıldığı bir toplantı daha geride kaldı. Bu toplantılar hiçbir zaman “toplanıp, dağılıyoruz” mantığına teslim olmamıştı, bu yıl da öyle olmadı. Her bir toplantı daima sorunlara müdahil olabilmenin gayreti ve hedefi ile kurgulandı. İki gün devam eden öncesiyle, sonrasıyla yoğun tempoda bir çalışmanın ürünü olan bu toplantıyı organize eden ESAM’a teşekkür ediyorum. Bu türden buluşmalar tarihe not düşmenin yanında, “Yeni Bir Dünya”ya giden yolda önemli birer kilometre taşlarıdır. Hayırlı olsun.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?