Reklamı Kapat

İslam Birliği yolunda bir temel taşı: Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi (2)

Bu yıl 28.si düzenlenecek olan MTB Kongresi’nin teması “Yeni Bir Dünya İçin Barış Adalet ve Merhamet” olarak belirlenmiştir. İnsanlığın barış, adalet ve merhamete tarihinde hiç olmadığı kadar çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bu temanın seçilmiş olması önemli ve takdire şayandır. İnsanlık tarihi boyunca hiçbir dönem küresel anlamda bu kadar yaygın ve kirli bir savaş dönemi yaşamamıştır. Kitle imha silahlarının kullanıldığı, bir saldırıda binlerce insanın katledildiği, kadınların ve çocukların yapılan savaşların en büyük mağduru haline geldiği, menfaat temelli savaşlar nedeniyle insanların açık ve kıtlıkla karşı karşıya kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde insanlık hiç olmadığı kadar barışa, kalıcı barış ve kardeşliği temin edecek bir iradeye ihtiyaç duymaktadır. Elbette ki menfaati söz konusu olduğunda her türlü savaşı mubah gören, istedikleri gibi bir küresel sistem oluşturabilmek için dünya savaşı çıkarmaktan geri durmayan, ülkeleri sömürebilmek için iç savaşları körükleyen… Batı medeniyetinin insanlığın barışa olan susamışlığını gidermesi mümkün değildir. Huzur ve barış ancak müntesiplerine bütün insanlığın saadeti için çalışmayı emreden İslam’ın esaslarının dünyaya hâkim olması ile sağlanabilir.

Yaşadığımız dünyada insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu mevhumlardan birisi de adalettir. İnsanlık, kuvveti üstün tutan zihniyetlerin maddi gücü ve küresel düzeni elinde bulundurduğu bir dönemden geçiyor. İnsanlık tarihinin en büyük buhran dönemlerinden birini yaşıyoruz. Allah’ın yarattığı imkânların, insanlığın sahip olduğu varlık ve gelirin dağılımında büyük bir adaletsizlik yaşanıyor. Afrika gibi zengin kaynaklara sahip bölgelerin imkânları açgözlü Batı devletleri tarafından sömürülüyor. Müslüman ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın genelinde hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukunun uygulandığı bir dönem yaşıyoruz. İnsanlık adil bir nizama her zamankinden daha fazla muhtaç durumdadır. İhtiyaç duyulan adil nizamın kuvveti üstün tutan bir zihniyete sahip olan, gücü, çoğunluğu, menfaati ve imtiyazı hak sebebi olarak gören Batı medeniyeti tarafından tesis edilmesi beklenemez. Hakka ve adalete dayalı bir nizam ancak inançları gereği Allah’ın tüm kullarının hakkı olanı alması için mücadele etmek durumunda olan Müslümanların eliyle gerçekleşmesi mümkündür.

Maddenin her türlü değerin önüne geçtiği ve maddi refahın artırılması için her türlü insani değerin kurban edildiği günümüz dünyasında, en temel insani hasletlerden birisi olan merhamet de körelmiş, unutulmuş durumdadır. Kadınlar ve çocuklar kirli savaşların en büyük mağduru, acımasız zulüm, işkencelerin muhatabı durumuna gelmiştir. Hayatlarını kurtarmak adına çıktıkları yollarda can veren bebeklerin minik cesetleri kıyılara vurmaktadır. Sömürülen coğrafyalarda küresel egemenler tarafından beslenen kirli savaşlarda çocuk ve kadın askerler emperyal çıkarlara kurban edilmektedir. Merhamet, Batı’nın sözüm ona uygar dünyasının kalbindeki yerini çoktan kaybetmiştir. Dünyanın Allah’ın yarattığı tüm mahlukata merhamet nazarı ile bakmayı esas alan İslam’ın sıcaklığına ve kucaklayıcılığına ihtiyacı vardır.

İnsanlığın barış, adalet ve merhamete bu kadar muhtaç olduğu bir dönemde “Bu böyle gitmez”, “İnsanlık sizin elinize bırakılamaz” diyecek ve hakka ve adalete dayalı yeni bir dünyanın kurulması iradesini ortaya koyacak bir ses beklenmektedir. İnanıyoruz ki bu ses Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nden yükselecektir.

MTB toplantıları ile temeli atılan ve sürekli olarak dinamik tutulan İslam Birliği ve Yeni Bir Dünya ideali, Müslümanların gayretinin ve çalışmaların etkinliğinin artırılması sonucunda en kısa sürede gerçeğe dönüştürülecek ve bütün insanlığın saadetini temin edecek adil bir nizam kurulacaktır. Bizi bu yeni saadet nizamının kurulmasına memur etmesini Rabbimizden niyaz ediyor, 28. MTB Kongresi’nin en hayırlı sonuçlara, insanlığının kurtuluşuna ve iki cihan saadetimize vesile olmasını diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muhammed Maruf - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?