Reklamı Kapat

Karamollaoğlu’nun dikkat çektiği husus!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin yaşadığı zulme ve mağduriyetlere dikkat çekerek, Çin ürünlerine karşı ciddi bir boykot uygulanması gerektiğini ifade etti.“Bütün Müslümanların Çin ürünlerine karşı ciddi bir boykot uygulamasını istiyoruz” cümlesi de Temel beye ait.  Milli Gazete, dünkü manşetini bu hususa ayırdı.

Son derece önemli bir uyarı…

Piyasalarımızı her gün biraz daha sarıp sarmalayan, yerli üretime darbe vuran Çin malları… Daha geçenlerde 42 TIR’a eşdeğer elektronik ürün yükünü taşıyan Çin treni China Railway Ekspress, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 12 günde 11 bin 483 kilometre yol kat etmedi mi!

Bilmem, tehlikenin farkında mısınız!

***

Çin demişken… Bir nokta daha;

 Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Beijing’de düzenlenen “Orta Doğu Güvenlik Forumu”nda son derece dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Çin’in Orta Doğu güvenliği konusundaki tutumunu açıkladı.  Wang Yi, söz konusu güvenlik çerçevesinin kurulması için Orta Doğu’daki sorunların siyasi yollarla barışçıl şekilde çözülmesi, eşitlik ve adalet ilkesinin savunulması, BM’nin kritik rolünün geliştirilmesi, ülkeler arasında dayanışma ve diyaloğun arttırılması ve uluslararası toplumun Orta Doğu’da barışın sağlanmasında yapıcı rol oynaması önerilerinde bulundu.

Hepsi ve tümü de hikâyeden yaklaşımlar…  Merak ediyorum, oradan birisi kalkıp, “Beyefendi siz önce Doğu Türkistan’daki akla hayale gelmedik zulümlere ve işkencelere bir son verin bakalım!” dedi mi, demedi mi?  Merak ettiğim bir husus daha var;  Wang Yi, Çin’in, Orta Doğu’da barış oluşturmaya, istikrarı desteklemeye ve kalkınma sağlamaya devam edeceğini vurgularken, yıllardır Filistin’deki zulme değindi mi, acaba?

200 temsilcinin katıldığı forumda, Orta Doğu’da güvenlik sağlanması konusunda işbirliği ve kalkınma sorunları ele alınırken, “Ortadoğu’nun çıbanbaşı İsrail ve zulmü” de konuşuldu mu, acaba?

SOYKIRIMA TÜY DİKEN KARAR!..

Önce o karanlık olayı biraz anlatmak istiyorum;

Srebrenitsa Katliamı’nın üzerinden neredeyse çeyrek asır geçti, 24 yıl olmuş... Şurası bir gerçek ki, büyük bir insanlık trajedisi yaşandı.

Biraz daha ayrıntılara bakalım;

* 11 Temmuz 1995 tarihinde gerçekleşen Srebrenitsa Katliamı, dünya tarihinin en kara sayfalarından bir tanesi. “Bosna Katliamı” olarak da anılan bu üzücü, insanlık dışı olay…

 * Şu noktada tüm otoriteler birleşiyor; bu katliam, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en büyük katliamdır.

 * Yugoslavya’nın çökmesinden sonra, 1992’de Sırplar Bosna’da başlattıkları soykırımla doğuya  doğru ilerledi. Sırplar, nüfusunun yarısından çoğunu Müslümanların oluşturduğu 36 bin nüfuslu Srebrenitsa’yı ele geçirdi.

 n Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları skandal bir emir doğrultusunda kenti boşalttı. Esir alınan BM askerlerine karşılık olarak kamptakiler Mladiç’e teslim edildi.

 * Ratko Mladiç komutasındaki VRS (Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu) birlikleri Srebrenitsa’ya  girdi. Mladiç kendisini izleyen kameralara şunları dedi: “Bugün 11 Temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa’dayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz. Osmanlı’ya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına, Türklerden öç alma vakti gelmiştir.” (Burada Türk dediği ise Bosnalı Müslümanlar …)

 * Soykırım işte tam bu noktada başladı; tam 10.000 kişiyi esir alan askeri grup, Mladiç’in emriyle esirleri öldürmeye başladı. 5 gün süren katliamda 8.372 kişi katledildi. Öldürülen 8 bin 372 kişiden 3 bininin cesedine hâlâ ulaşılamadı.

***

Tüm bunları şunun için anlattım;

 * 2019 Nobel Edebiyat Ödülü Bosna Soykırımı’nın canisi, masum Boşnak kardeşlerimizin katili Miloseviç’in en büyük destekçisi ve soykırımın inkârcısı Peter Handke’ye verildi.

 * Vicdan sahibi her insanı derinden yaralayacak ve soykırıma tüy dikecek bir karar bu!

 * Bu karar, Nobel Ödülleri’ni bir kez daha tartışmalı hale getirecek!

 * Bu kararla Avrupa gerçek yüzünü, çirkin suratını bir kez daha göstermiş oldu!

 SOKAĞA TARİH DÜŞERKEN…          

şu bizim sokak

her zaman boz her zaman çıplak

seyyar satıcılar alabildiğine hür sanırlar kendilerini

seksek çizgileri silineli asırlar olmuş

çocuk yok uyanacak

in cin de görünmez

nineler de dedeler de

hatıralardır yaşayan cam ardındaki peykelerde

titreyen ellerde bir bardak su

raflarda kuru ekmek bir de boş ilaç kutusu

bizim boz çıplak sokak

yılda bir giyinir nazlı gelinler gibi ak pak

ay ışığında uzanır gider haftalarca salınarak

incelmiş parmaklardan alevlenmiş çıralarla başlar tören

kara dehlizler gibi sobalarda çıtır çıtır ateş

kestaneler sobanın üstünde yok artık

ne de arka bahçede ayazda üşüyen havuç burunlu adam

göçen yavrularla gitti neşe bu odalardan

kıpırdayan dudaklarda dualar

hiç açılmayacakmış gibi hayata paslı kapılar

bizim sokak

ne bahar bilir ne yaz

çiçek tarhları yalnız

tulumba sessiz bahçelerinde

yapraklanır ağaçlar içerek suyu derinlerden

üç beş serçe seslenir kuytularda zamanı hatırlatmak için

asırların yükü binmiş gibi dallar yere eğik

yapraklarda bozla karışık bir yeşillik

fersiz gözlerde buğulu yaşlar

uzaklara ayarlanmış

hırsıza sağır kulaklar

bizim sokak

kiremitleri rüzgârlarla savrulmuş yağmurlarla yunmuş

güneşi kavurmuş soğuğu dondurmuş

direnmiş

gökkuşağından geriye bir boz renk kalmış

bir de tarihe şahit kahraman ihtiyarlar

hazırlanmakta yavaştan beton kulelere

sanır ki akasyanın dibinde misketler yuvarlanacak

bilmez gibi ay ışığında gümüşten gülüşleri tarih olacak

alışılmış her şeye

zamansız yankılanan salâlar bile akis bulmuyor

düzayak evlerden başlar uzanmıyor

komşuuu

huuu

kimmiş

vah vah

 (Prof. Dr. Ahmet Uludağ)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?