Reklamı Kapat

Bu eser her eve lazım…

Aşağıda bahsedeceğim 3 ciltlik kitap, her eve lazım olan bir eser.

Özellikle imam ve müezzinler başta olmak üzere din adamlarının başucu olması gereken bir külliyat.

Eserin adı, (Fıkhi Hükümler ve İlmi Çözümler Açısından)  KUR’AN-I KERİM’İN İZAHLI MEALİ.

Yazarı, günümüzün büyük âlimlerinden Ali Küçüker Hoca Efendi. 

Ali Küçüker Hoca, “Kur’an-ı Kerim’in İzahlı Meali” adlı eseri hakkında şu cümleleri paylaştı;

* “Bu ‘İzahlı Meal’, şu çok değerli olan Kur’an ziyafetinden, unutulmuş olanları hatırlama, bugüne kadar hazırlanmış olan eserlerdeki bilgileri daha basit bir dille halkımızın istifadesine sunma, okuyup öğrendiklerimizi yaşanabilir hale getirmek, öğrendiklerimizi ölümle toprağa gömmekten koruyup gelecek nesillere aktarmak ve Yüce Rabbimizin rızasına kavuşmak gibi gayelerle hazırlanmıştır.”

* “Rabbimiz bütün müminleri, özellikle sözlerin en güzeli, kanunların en büyüğü olan Kur’an-ı Kerim’i ve meallerini okuyan, dinleyen ve onu uygulayanları dünya ve ahiretin mutluluğuna kavuştursun. Âmin.”

***

Ali Küçüker Hoca ile yıllardır İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı’nda (İSİLAY) birlikte olan, beraber çalışmalarda bulunan Lütfi Doğan Hocamız, bu eserle alakalı olarak şunları ifade etti;

* “Ülkemizde daima takdir ile andığımız akl-ı selim sahibi, yetişkin âlimlerimiz çoktur. Bu muhterem zevattan biri de Ali Küçüker Hoca Efendidir. Bir vesile ile beyan etmiştim, tekrar arz ediyorum. Emekli müftümüz Ali Küçüker Hoca Efendi, gıpta ettiğimiz din âlimlerimizden biridir, onun toplumumuza hediye ettiği güzel eserlerinin yanında şimdi de (Fıkhi Hükümler ve İlmî Çözümler Açısından) Kur’anı Kerim’in İzahlı Meali adlı eseridir.”

* “Bu güzel eser, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in özet olarak meal ve tefsiri ile birlikte fıkhi ilimler bakımından da özet bir ansiklopedisidir. Bu güzel eseri her okuyan değerli okuyucunun kendi durumuna göre; bu eserden çok yararlanabileceği bir gerçektir.”

* “Bu değerli eserin hayırlı olmasını diler, ilimde, hilimde, edep ve takvada, insanları Allah için sevip saymada örnek âlimlerimizden olan Ali Küçüker Hoca Efendiyi tebrik ve takdir ettiğimi beyan ile kendilerine Allah-ü Teala sağlık ve afiyetler buyurmasını niyaz ederim.”

***

Şu düşüncemi de paylaşayım; Diyanet İşleri Başkanlığı, sivil toplum kuruluşları, bu eseri özellikle mensuplarına dağıtmalı…

(İsteme adresi; Naci Çakır Mah. 755 sok. No: 15/10 Dikmen Ankara, Tel: 0312 287 58 88, Ggm: 0535 882 17 47. Ayrıca; Kamil Taşdelen (0532 5573473) ve Abdulmecit Taşdelen (0507 8323473)

İSLAMİ İLİMLERDE ZİRVE YAPAN İSİM; ALİ KÜÇÜKER

* Ali Küçüker Hoca Efendi... Emekli Müftü ve yazar...

* Emekliye ayrıldıktan sonra Ankara’da İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı Genel Merkezi’nde hem fıkıh uzmanı olarak çalışıyor ve hem de talebe okutuyor.

* Hayat öyküsü de bir hayli çarpıcı; 14 Nisan 1935 doğumlu. 

* İlkokulu pekiyi derece ile bitirdi. Çocukluk döneminde okumaya çok merakı vardı. Köyde kısa bir süre çiftçilik de yaptı.

* Henüz ilkokula giderken Kur’an-ı Kerim’i ve Osmanlıca yazıları okumaya başladı. 

* Bir süre kendi köyünde Arapça okuttu. 1956 yılında Kemah Müftülüğü’ne tayin edildi. Eski Gümüşhane Milletvekili, Erbakan Hocamızın dava arkadaşlarından Lütfi Doğan Hoca Efendiden medrese usulü ders ve icazet aldı.

* Askerlik dönüşünde Kemah Beklim Çay Mahallesi’nde bir yıl imamlık yaptı. 1960 yılında Erzincan’ın Üzümlü ilçesine vaiz olarak atandı.

* 1973 yılında Erzurum A.Ü. İslami ilimler Fakültesi’ne kaydoldu. Yüksek not alarak bitirdi. Bu okulları okumasında en çok hocası Lütfi Doğan’ın manevi destek ve yardımları oldu.

* 1989 yılında Gümüşhane’nin Köse ilçesine Müftü olarak atandı ve yine aynı yıl emekliye ayrıldı.

* Emekliye ayrıldıktan sonra Ankara’ya yerleşti ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı Genel Merkezi’nde hem fıkıh uzmanı olarak hizmet vermeye başladı, hem de talebe okutmaya...

***

Vaaz ve sohbetlerinden, nasihatlerinden ben de ziyadesiyle istifade ettim. Ümmet için, İslam için, insanlık için çalışmalarını devam ettiren Ali Küçüker hocaya daha uzun yıllar sağlık ve mutluluk diliyorum... Ali Küçüker Hocanın, “Kur’an-ı Kerim’in İzahlı Meali” adlı eserini hararetle tavsiye ediyorum…

EVRİM TEORİSİ HORTLADI!

Önce inanamadım…

Fakat yakından tanıdığım bir sahaf arkadaşım fotoğrafları paylaşınca yazmaya karar verdim.

İster inanın, ister inanmayın; bir devlet kütüphanesinde ilk insanın maymundan geldiğini anlatan kitaplar bulunuyor…

Hâlâ… Evet hâlâ…

Halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. İnancımıza göre, ilk insan ve ilk peygamber Hazreti Adem’dir (s.a.v.). Amennâ ve saddeknâ… Ama hâlâ birileri o saçma sapan “Evrim Teorisi”ni bu ülkede temcit pilavı gibi ısıtmaya çalışıyor.

Ders kitaplarından çıktı, çıkarıldı derken devlete ait kütüphanelerde bu yollu kitapların olması şaşkınlık verici…

BURADAN BİR SONUÇ ÇIKMAZ!

* Bugünlerde yeni bir siyasi parti kurma çalışmalarını hızlandıran Ahmet Davutoğlu, içlerinde eski-yeni cumhurbaşkanları ve başbakanların da bulunduğu halen hayatta olan siyasetçiler ve birinci derece yakınlarının siyasete girmeden önceki servetleri ile bugünkü servetlerinin incelenmesini talep etti. Davutoğlu, anılan ünvandaki kişi ve yakınlarında yasadışı bir zenginleşme söz konusu ise o meblağı hayırlı amaçlarla değerlendirecek bir komisyon kurulmasını da istedi.

Demedi deme İbrahim!

Buradan bir sonuç çıkmaz!

Dileyen geçmişteki bu türden taleplere ve çalışmalara bakabilir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?