Reklamı Kapat

Bukalemunlar

Bukalemunlar:

Sadece benzeyen veya kendisine benzetilenle yapılan benzetmeye istiare (eğretileme) denir. İstiareye, deyim aktarması da denilmektedir. Bukalemun, hayatımızda insanları tanımlamak için kullanılmaktadır. Siyasette, çarşıda pazarda, evimizde, apartmanımızda, maçta, sokakta, televizyon kanallarında, her yerde, her gün bukalemunlarla karşılaşmaktayız.

Yazımdaki benzetimleri, devletler, liderler ve iş hayatınızdaki yöneticileriniz için kullanabilirsiniz. Benzetimlerin uyup uymadığına karar vermek sizin değer yargılarınıza kalmıştır.

Benzetim Özellikleri;

1. Bukalemunlar derilerinin içinde yer alan kromatofor denen renk hücreleri sayesinde rahatlıkla renk değiştirerek derilerini sarı, yeşil tonları, kırmızı tonları, kestane rengi ve siyaha çevirebilirler, benekler, çizgiler oluşturabilirler.

Bu özelliği değerlendirirsek;

a. Renk değiştirmeyi, kamufle olmak, gizlenmek, saklanmak, özden gizlenmek anlamına gelir.

I. Konuşmalarında, anlaşılır ve net olarak konuyu ele almamakta ve ortaya konuşmaktadırlar, genel konuşarak kırıcı olmamak adına veya durumu idare etme yaklaşımı ile konuyu geçiştirme tarzını seçmektedirler.

II. Çoğunluğun benimsediği veya sıcak baktığı fikre katılarak, o gruptan farklı da düşünse o gruba üye olarak kendi düşüncelerini saklamaktadır.

III. Konuşurken herkese istediği renkte görünmekte ve mavi boncuk dağıtmaktadır. Uygulamalarının sonucu ise beklentileri karşılamamaktadır. (Örnek: 29 Haziran 2019 Trump: Türkiye’yi seviyorum, Erdoğan’ın suçu değil!)

IV. Topluluğa sıcak gelecek ve sempatik olacak mesajları vererek, o grupla kendisini eşleştirmekte ve algı yönetimi için hazırlık yapmaktadır.

b. Rakiplerine gözdağı vermek için;

I. Son yıllarda memnuniyet anketleri nedeni ile sevilen, beğenilen olmak ve güçlü görünmek için taviz veren, popülist yaklaşımlar oluşmaktadır.

II. Güçlü ve sevilen olarak görünmek ve bunu güç odağı olarak kullanarak diğer yöneticilere karşı rekabette avantaj sağlamanın yanı sıra tehdit olanlara karşı gücü caydırıcı olarak kullanma isteği mevcuttur. (Örnek, 10 Ekim Perşembe 2019 Donald Trump: Türkiye’yi cezalandırırım.)

c. Karşı cins tarafından fark edilebilmek için; hayvanlarda güçlü ve büyük görünmek, çekici olmak anlamında etkindir. İnsanlarda güçlü ve çekici olmak adına tavır ve davranışlar sergilemektedir.

2. Bukalemunun gözleri bağımsız hareket eder, biri yukarı bakarken diğeri aşağıya bakabilir, Yani avına odaklanırken bir gözü ile de düşmanlarını takip edebilmektedir. Bu bakımdan; bir gözü kişisel menfaatlerine bakarken, kendi işine gelen tüm detayları takip ederken, diğer gözü ile farklı tarafa bakmaktadır. Kendi menfaatlerine şahin, diğerlerinin beklentilerine kör olabilmektedir.

3. Bukalemunlar dillerini avlarını yakalamak üzere vücutlarının 1,5 misli uzaklığa fırlatarak dilin salgıladığı sıvıya yapışan böceği ağızlarına çekerler ve bukalemunların dilleri jet uçağına oranla 5 kat daha hızlıdır. Bu açıdan bakıldığında;

a. İnsanlar, kendi menfaatlerini ve çıkarlarına uygun fırsat yakaladıklarında çok hızlı davranmakta ve yakaladıkları fırsatı değerlendirmek için her türlü özveriyi gösterebilmektedirler. O menfaati kullanabilmek ve o çıkarı elde etmek için o şartlara uygun davranış modelleri seçebilmektedirler.

b. Bukalemun dili ile avlanırken, jetten 5 kat hızlıdır. Bazıları kendi menfaatleri söz konusu olduğunda işi çözümleme ve sonuca ulaştırmada jetten daha hızlı olabilmektedirler.

c. Bukalemun yavaş hareket eder. Genelde olaylara reaksiyon göstermeyen ve beklemeyi tercih ederken, menfaat (avlanma) söz konusu olduğunda, yavaş olan davranışları, karar süreçleri ve konuyu çözüme götürme çabaları hızlı bir şekilde değişmektedir. Çözüm odaklı bir insan ile karşılaşma fırsatımız olmaktadır.

4. Bukalemun beş parmaklı ayaklarının iki parmağı bir yanda, üçü karşı tarafta olduğundan ağaç dallarını kerpeten gibi kavrar. Toprakta ise çok yavaş yürür. Bu özellikleri değerlendirildiğinde; bazıları çevresinde çok bir dar çember oluşturur ve çevresindeki insanlara bukalemunun ağaca sarıldığı gibi sıkı sarılır ve onların yönlendirmesine açıktır, onların fikirlerine ve yönlendirmelerine açıktır, diğer iletişim teşebbüslerine karşı kapalıdır.

Sonuç olarak: Bukalemun bir kısım özelliklerinin benzetmeye uygun olduğu görülmektedir. Yalan, dolan, hile, desise ve benzeri davranışlar hayatımızda mevcuttur. Bu nedenle bukalemun benzetim açısından doğru bir hayvan olarak görülmekle birlikte bu benzetime esas olan güdülerin ne olduğuna bakacak olursak,

a. Kişisel çıkarlar

b. Sevilme ve saygı duyulma isteği

c. Güçlü olma arzusu

d. Çekici görünme ve odak olma isteği

e. Özgüven noksanlığı

f. Zayıf kişilik

g. Kalabalığa saklanma ve görünmeme isteği

h. İş yapmaktan kaçınma isteği (tembellik)

Burada birçok maddeyi saymak mümkündür fakat asıl olan insanın kendi çıkarlarını öne alarak yalan söylemesi ve yağcılık, yalakalık yapmasıdır. Bu kişisel özelliklerden ve tercihlerinden kaynaklanmaktadır.

Bu davranışları kişilerin çocukluğundaki yetiştirilme tarzının etkisi olduğu kadar hayattan beklentilerine ve egosunun büyüklüğüne bağlıdır. Kişi kendi egosunu kontrol altına alabildiği ve vicdan terazisi doğru çalıştığı sürece bukalemun olmaktan çıkarak insan olabilir.

Miskin adem oğlanı, nefse zebun olmuştur

Hayvan canavar gibi, otlamağa kalmıştır

Bu konuda Yunus Emre yıllar önce insanın nefsinin etkisi ile farklı davranacağını vurgularken, insanın otlayacağını yazarken, bugünkü bukalemun benzetimine benzer bir tavır ortaya koymuştur. Nefsinize boyun eğmeyin derken bugünkü anlamda egonuzu kontrol altına almanızı vurgulamıştır.

Tanıdığınız, bildiğiniz kişilerden bukalemun benzetimine uyan var mı?

Kolay mıdır insan olmak, günümüzde çok zor iştir. Çevrenizde bu kadar bukalemun varken yaşamak ve onlarla mücadele etmek,

Dürüstlüğün ve çalışkanlığın prim yapmadığı bu çağda hakikaten zordur İNSAN olmak.

Saygılarımla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Güzeller - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?