Reklamı Kapat

Recai Kutan’dan su raporu (3)

Dikkatinizi çekmiştir; birkaç gündür Milli Görüş’ün önde gelen isimlerinden M.Recai Kutan’ın bundan uzun yıllar önce kendi el yazısı ile yazdığı ‘Su Raporu’nu kaleme alıyorum.

Bugünkü sonuncusu. Bugünkü bölüme, “Türkiye Nasıl Bir Strateji İzlemelidir?” başlığı ile başlayalım. Recai Bey, öneri ve tekliflerini 8 maddede özetliyor:

1) “Türkiye, nüfusu hızla artan bir ülkedir. Nüfus ve tarım ve sanayideki gelişme arttıkça su ihtiyacı da artacaktır. Bu sebeple hesaplar bugünün ihtiyaçlarına göre değil, 50-60 yıl sonrasına göre yapılmalıdır.”

2) “Türkiye, su potansiyeli bakımından zengin bir ülke değildir. Orta Anadolu’da, Batı Anadolu’da mevcut toprak potansiyeline göre su açığı vardır. Elbette ki bir kısım suyumuzun, diğer ülkelere tahsis edilmesi yerine, kurak bölgelere götürülmesi daha uygundur.”

3) “Projelerin fizibilitesini, yapılabilirliklerini, bugünkü teknik ve ekonomik duruma göre incelemek, geleceğin şartlarını göz ardı etmek demektir. Yakın bir gelecekte değişecek olan teknik ve ekonomik şartlar, bugün ele alınamayan pek çok projeyi, tatbikat safhasına sokabilecektir.”

4) “Bugün bütün ülkeler su kaynaklarını en titiz bir şekilde muhafaza etmek gayretindedirler. Gerek ısınma eğiliminde olan dünyamız, dolayısıyla muhtemel kuraklıklar ve gerekse kirlenmeler sebebiyle gelecekte büyük su sıkıntıları ve açıkları meydana gelebilir. Bu anlayışladır ki, değil bir ülkenin diğer bir ülkeye su vermesi, aynı devlet hudutları dahilindeki yerler bile birbirlerine su vermemektedirler. ABD’de Washington ve Oregon eyaletlerindeki Colombia Nehri'nde, bugünkü şartlara göre ihtiyaçtan fazla su olmasına rağmen, su sıkıntısı çekmekte olan California ve Arizona eyaletlerine su verilmemektedir. Kendi ülkesinde bir eyaletten diğer bir eyalete su tahsis ettiremeyen ABD yönetiminin, Türkiye sularıyla böylesine yakından ilgilenmesinin makul bir izahı yoktur.”

5) “Su gibi değerli bir kaynağımız hakkında, İsrail, ABD ve diğer Batılı ülkelerle birlikte oturup müzakerelerde bulunmak, onlara bu konularda görüş hakkı tanımak, hatta bizzat Türkiye olarak milletlerarası toplantılar düzenlemek milli menfaatlerimizle bağdaşamaz. Amerika ile Meksika arasında Colorado ve Rio De Grande nehirleriyle ilgili olarak, çok eski yıllardan beri süregelen bir ihtilaf vardır. Amerika, herhangi bir ülkenin bu ihtilafları milletlerarası bir platforma getirmesine müsaade edebilir mi?”

6) “ABD ve Batılı ülkelerin bu konulara olan aşırı ilgisini insani duygularla izah etmek de mümkün değildir. Bugün Bosna Hersek’te, Azerbaycan’da, Filistin’de, Keşmir’de cereyan eden insanlık dışı zulümlere karşı, bu ülkelerin ortaya koydukları tavır, onların hareket noktasının insani duygular değil, menfaat olduğunu açıkça göstermiştir.”

7) “Kimse İsrail’de yaşayan insanların, içme suyu sıkıntısı çekmekte olduğunu iddia edemez. Eğer İsrail, milli gelirlerine sadece % 5 katkı yapan tarımlarına tahsis ettikleri % 70 nispetindeki sulardan mesela yarısını kıssalar, İsrailli vatandaşların hiçbir su sıkıntısı kalmayacaktır.”

8) “Biz ihtiyacımız doğduğu zaman kesmek kaydıyla İsrail’e su verelim, karşılığında bir sürü gelir temin edelim görüşü de yanlıştır. Raporumuzda da belirttiğimiz gibi Lübnan, 25-30 yıl kullanamayacağı Litani Nehri sularından İsrail’e su vermemektedir. Gerekçe olarak da İsrail’in Litani Nehri'ne değişik oyunlarla el koyması tehlikesini göstermektedir.

Suriye ve Mısır da İsrail’e su verilmesiyle ilgili hiçbir teklifi müzakereye yanaşmamaktadır.

Hal böyle iken Türkiye’nin kendi su kaynaklarını milletlerarası platformlarda müzakereye açmasını milli menfaatlerimizle bağdaştırmak mümkün değildir. Zaman zaman Ortadoğu ile ilgili olarak düzenlenen su zirveleri ve konferanslarının asıl hedefi İsrail’in kısa ve uzun vadeli su ihtiyacını temine yöneliktir.”

 “SU İÇİN GEREKİRSE SAVAŞIRIZ”

Kutan’ın raporunda, Ortadoğu’nun çıbanbaşı ve terör-işgal devleti İsrail’le alakalı son derece dikkat çeken saptamalar da öne çıkıyor. Bakalım mı; 

* “Türkiye’nin hiçbir konuda “milli strateji”si, “milli hedef”leri olmadığı gibi, su meselesinde de henüz enine boyuna yapılmış etütlere dayalı, TBMM’de ve kamuoyunda tartışılarak belirlenmiş milli bir politika ve stratejisi yoktur. Maalesef yetkililer çok önemli bu konuları kamuoyuna açıklamamakta, gerçekleri halkımızdan gizlemektedirler.”

* “İsrail’e geçici olarak su verilmesini kabul etmek, elini verirken kolunu kaptırmak demektir.”

* “Yıllar önce bir İsrail başbakanının “Türkiye, İsrail’in ilgi alanı içerisindedir” şeklindeki sözleri, İsrail Meclisi’nin kapısında, “İsrail’in sınırları Nil’den Fırat’a kadardır” yazısının bulunuşu, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez’in hem de Türkiye’de yapılan toplantılarda, “Su insanlığın müşterek malıdır”, “Su zengini Türkiye, İsrail’e su vermelidir”, “Su için gerekirse savaşırız” sözleri göz önünde tutularak, İsrail’le ilişkiler çok dikkatli ve milli menfaatlerimizi zedelemeyecek bir tarzda yürütülmelidir.”

***

Bilmem dikkatinizi çekti mi?

‘Su’yun günümüzdeki önemine binaen dile getirilen, “2050'li yıllarda dünyada su savaşlarının çıkacağı bile öngörülüyor.” görüşü ile M.Recai Kutan’ın bundan yıllarca önce raporlaştırdığı satırlar ne kadar da örtüşüyor.

Mesele şurada; yıllar öncesinde dile getirilen bu gerçekler halen güncelliğini korurken devlet ve hükümet yetkilileri bu hususları dikkate alıyorlar mı, acaba?

BU KÖŞE DİZİ YAZISINDAN NE ANLADIM?

M.Recai Kutan’ın, “Ortadoğu Ülkelerinde Su Sıkıntısı ve İhtilaflar” başlığını taşıyan raporundan ben şunları anladım:

* Milli Görüş, bundan yıllarca önce Türkiye’deki su meselesini mercek altına aldı ve bu alanda gerçek anlamda stratejilerini, öngörülerini bir bir sıraladı.

* Hemen her konuda olduğu gibi ‘su’ konusunda da Amerika ve Batı'ya asla ve kat’a güvenilemeyeceği, İsrail’in ipi ile kuyuya kesinlikle inilemeyeceği ortaya konuldu.

* ‘Su’ konusunda milli menfaatlerimize halel getirecek adımlardan uzak durulması gerektiği kesin bir dille ifade edildi.

***

Ben bu köşe yazısı dizisinden bunları anladım.

Peki, ya siz!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Aliseydi - Gazetemizin son günlerdeki yeniliklerinin farkındayız . Daha güzel bir gazete için çok çalışın. Birkaç öneride benden olsun. Hava durumu çok yer kaplamış, kabartma harita gereksiz. Malatyada da yayınlanan gazetede Edirne namaz vakitleri var Malatya yok. Mizah sayfası daha kaliteli ve çizgiye dayanan bir sayfa olabilir. Düşünce sayfası başlığıda çok yer almış.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 21:31

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?