Reklamı Kapat

Ekonomideki psikolojik eşik

Meşhur fıkradır… Dünya asgari ücret zirvesi yapılmış… Ülke yetkilileri kürsüye gelip kendi ülkelerindeki asgari ücretle ilgili bilgiler aktarıyorlarmış… Almanya Başbakanı kürsüye çıkmış… Demiş ki, “Biz işçilerimize asgari ücret olarak 2 bin mark veririz… Onlar bin markını harcarlar, gerisini ne yaparlar bilmeyiz”… İngiliz Başbakanı çıkmış kürsüye, “Biz işçilerimize 2 bin sterlin veririz. Onlar bin sterlinini harcarlar, gerisini ne yaparlar bilmeyiz” diye konuşmuş. İtalyan Başbakanı “Biz işçilerimize 2 bin liret veririz… Bin liretini harcarlar, gerisini ne yaparlar bilmeyiz” demiş… En son Türkiye’nin yetkilisi çıkmış kürsüye, o da demiş ki, “Biz işçilerimize 2 bin lira veririz... Onlar 3 bin lira harcarlar, bin lirasını nereden bulurlar bilmeyiz.”

Gerçekten bu fıkradaki ironiyi yüzde yüz yansıtan bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız. Asgari ücretin 2 bin lira olduğu bu ülkede Türk-İş’in yaptığı araştırmalara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.058,46 TL. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.705,08 TL olarak ortaya konulmuş durumda.

Bakmayın siz iktidar sahiplerinin “18 yıl içinde ekonomik parametreleri düzelttik, kişi başı düşen milli geliri 10 bin doların üzerine fırlattık” teranelerine… Efsane 54. Refahyol Hükümeti’nin Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın ekonomi başdanışmanı Prof. Dr. Osman Altuğ, bu konuyla ilgili geçtiğimiz dönemlerde yaptığımız bir röportajımızda TÜİK’in ortaya koyduğu kişi başı milli gelir teranesinin tamamen efsane ve uydurma olduğunu belirterek, “Böyle bir şey yoktur. Bu bir istatistik aldatmacadır. Dört kişilik bir ailenin kişi başına düşen milli gelirinin 40 bin dolar olması lazım. Böyle bir aile varsa eğer, çıkıp devlet yetkililerine “Verin bizim milli gelirden payımızı” dese, bunun hiçbir karşılığının olmadığı görülecektir” açıklamasını yapmıştı.

Maalesef, Türkiye’de ekonomik parametrelerin hiçbirisi yerli yerinde değil… Bugün piyasalarda can alıcı bir şekilde yaşanan ekonomik kriz, özellikle yaşam standartlarını asgari ücrete göre ayarlamak zorunda kalan insanlarımızın belini kırk yerinden büküyor.

“Bana bir ülkenin ekonomi politikalarını verin, o ülkeyi kimin idare ettiği umrumda bile değil” diyor bir stratejist. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, neredeyse iki ayda bir piyasalara can suyu olacağı iddiasıyla yola çıkan, matruşka misali bir ekonomik paket açıklıyor. Maalesef, her ekonomik paket, “-cek, -cak edebiyatıyla” karşımıza çıkıyor. Şöyle olursa böyle olacak, böyle olursa böyle olacak.

Hali pür melalimiz Nasrettin Hoca’nın eşeği için söylediği söze benziyor: “Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yeşil yonca yersin”… Açıklanan verilere göre enflasyon düşüyor ama, çarşı pazardaki yangın ise her geçen gün büyüyor. Diğer yandan bir ekonominin en temel parametresi olan işsizlik rakamları ise giderek büyüyor… Resmi rakamlara göre yüzde 14 olan işsizlik, aslında gayri resmi olarak yüzde 25’leri bile bulmuş durumda. Bu da gösteriyor ki, Türkiye ekonomisi  üretmiyor, büyümüyor, istihdam sağlamıyor… Osman Altuğ Hocamız, “Ne tür bir ideolojiyle yönetilirse yönetilsin, devletlerin yapması gereken şey, insanlarına helalinden iş ve aş sağlamaktır” demişti. Kârlı, verimli, stratejik kurumlarımız üç otuz paraya satılırken, peşkeş çekilirken, iktidarın taşa, betona, duble yola akıttığı milli servetimizin insanlarımızın sofrasına aş olarak dönmeyeceğini idrak edebilmesi için ne yapmamız gerekiyor acaba?

Psikolojik eşik neredeyse aşılmak üzere!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nedim Odabaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Iyildiz - “Bana bir ülkenin para basma yetkisini verin, o ülkeyi kimin idare ettiği önemli değil” diyor, bir siyonist yahudi olan Rotschild...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 17:08

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?