Reklamı Kapat

İkinci ikametçinin ilanıdır bu

Milli Gazete’nin sitesi de Aydınlık Gazetesi’nden almış haberi: “20 tane Berat bulamamki”, başlığıyla paylaşmış.

21 AKP milletvekili, ziyaretlerinde partilerinin sorunlarını anlatmışlar. Tek tek eleştirmişler bakanları.. Sıra tam Damat’a gelince, Erdoğan araya girmiş. Haberi üreten aynen böyle yazmış. “Ne yapayım? 20 tane Berat bulamamki..” Sonuç: AKP milletvekillerinin mesajı aldıklarına inanmak.

İddia diye dolaşan bu haber doğru farzedildiğinde, ortalık yerlerde yorumlar üreyecektir.

Türkiye, 20 tane Berat’ın bulunamayacağı bir ülke mi olmuştur, yapılmıştır, 20 senede..?

20 tane Berat bulunamayacaksa, kaç Berat’ın bulunma ihtimali vardır?

Ziyaretçi 21 AKP milletvekilleri gibi, 20 tane Berat bulunamayacağı kabul edildiğinde, bu kanaat muhtevalı suallere cevap aranması yanlış olacağından, kendi penceremizden bakacağız olaya.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın AKP’li 21 milletvekiline, tam da Berat Albayrak’ı konuşacakları zaman, “20 tane Berat bulamamki” demesi, onların, “Bir Berat’ımız var, iyi koruyalım” diyeceklerinin istihbaratından kaynaklı olabilir.

Zira oluşan durum, Berat’ın bulunmazlığının anlatılmasının ötesinde, Berat üzerinden diğer bakanlara yapılan eleştirilerin kabul gördüğünün bir ifadesidir.

Onlardan bulunur amma, Berat bulunmaz..

Dolayısıyla, Berat’a vurduğu omuz darbesiyle veya omuz darbesi vurmasıyla ünü ve videoları daha artan bir Bakan’a da gönderme vardır denirse, bu denilenlerin doğru olma ihtimali, ittifaksız %51’i geçer.

Gelelim haberin niye hazırlandığı, nerde hazırlandığı ve kim tarafından servis edilmesi istendiğini irdelemek ve deşmek arzularının tatminine.

AKP’li bakanlar da tenkit edilirler, kanaatini halka sunanlar, yeni bir metod da geliştirmişlerdir: Özel seçildikleri belirtilmeseler de 21 AKP milletvekili bizzat gidip genel Başkan’a arz etmiştir tenkitlerini.. Partilerinin yetkili kurulları ve toplantıları icabında yetinemediğinden..

Haberin bir muhalif gazeteciye sızdırılması ise iki ihtimali getirir akla: Ya yandaşların böyle haber yapmaya kapasiteleri yetmiyordur ya da acaba hangisini tercih etsek, zorluğu yaşanmıştır.

Demek ki neymiş: AKP’nin diğer bakanları, ülkede 20 tane Berat bulunmadığından orda olduklarını iyi bilsinlermiş.

İkinci şık ise, Berat’ı da tenkit edecekleri sanılmışsa o 21 milletvekilinin, Berat olmadığında onların da olmayacağının ilan edilmesidir.

KÜLLİYE’Mİ İNCE’LİYE Mİ?

Külliye’de bir CHP’li, haberlerini ve tv oturumlarını dinlemesem ve izlemesem de, müdahil olmam meşrudur sanırım.

Her duyduğumda bu cümleyi, Cevat Fehmi Başkurt’un yazdığı oyun geldi aklıma “Harput’ta bir Amerikalı.”

Artık oyun yazarlarımız olmadığından mı, yoksa yazma oyunlardan ziyade yaşanan oyunların tercih edilmesinden mi bilmem, edebiyatsızlığa alışıp gidiyoruz.

“Külliye’de bir CHP’li” gibi haber başlıkları, “Harput’ta bir Amerikalı” isimli oyun kitapları ihtiyacını ortadan kaldırmışsa AKP’nin bu iktidar günlerinde, öbür tarafa haber gönderecek bir Bekri Mustafa’mızın olmadığını hatırlamaktan, bilmekten öte yapacağımız ne vardır ki? Sorusuna sıra gelmesin diye bir şiir yazdık.

İnce geldi, ince geldi.

Kafa-dar, bel ince geldi.

Pazar eylendi götürü,

Okkası bin inç’e geldi.

Sarayı yüksek tepede,

CeHePe’si İn’ce geldi.

İbrahim, kalın dururken,

O Muharrem, ince geldi!

İKİ FIKRA BİR ANLA

HEKİM ŞEMSİ MOLLA

Adalı merhum Şemsi Molla; hem din bilgini, hem iyi bir hekim, hem de eşi ender bir nükteciydi.

Bir gece ansızın kendisini Büyükada’da zengin tüccarlardan Hiristaki Efendi’nin köşküne çağırmışlar. Şemsi Molla meslek ve insanlık icabı apartopar gitmiş köşke..

Bakmış hastalık önemli değil.. Hıristaki Efendi, sadece pisboğazlık edip abur cubur yediği için, sancılanmış.

Sancıyı hemen teskin edecek şeyleri tavsiye ettiği sırada, Hıristaki Efendi:

- Aman doktor.. demiş; kabir acabı çekiyorum!..

Şemsi Molla gülümsemiş:

- Ne çabuk?.. Hele dur bakalım. Daha vakit var!..

Bu fıkrayı okuyanların aklına hemen şu ihtimal gelmesin.. Şüpheli Hoca diye ünlü yani “ünlü”lüğünü soyadıyla tescillendiren ve vaaz videoları paylaşılan kişiyi çağrıştırıyor, hatta birebir örtüştükleri dahi söylenebilir.

Hayır diyeceğiz mecburen. Bizim aklımıza doğrusu gelmedi. O şüpheli hoca ki, bugün her icraatına kendini feda ettiği AKP’nin önceki günlerinde, FETÖ onu Silivri’de ikamet ettirirken ve mektuplarla övdürürken, bir hahamla aynı ranzayı paylaştırmıştı uzun aylar boyunca.

Şüpheli Hoca’nın, AKP’den ziyaretime gelen olmadı ama, o haham hep baktı bana, ifadesi ekran kayıtlarına düştüğünde, aldığı o eğitimin bir bedelinin olacağı zaten o zaman anlaşılmıştı.

Yanmaz kefen ve gösteren terlik satışlarıyla bir ticaret erbabı olduğunu ispatladığında, ona karşı çıkanları biz iknaya çalıştık da.. “Yapmayın, böyle kalsın. Yarın satacak başka şeyler bulamazsa.. Zira tam olarak ne öğrendiği meçhulümüzdür.”

Boşboğazlık edip abur cubur konuşmasıyla, bu fıkrayı ilişkilendirmek kanaatimizce yanlış olur. Solcuları dışlarken ulusalcılara gönlünde yer açması, her ne kadar külliyeye kabul edilen CHP’liye paralellik gösterse de, azaplı yorumlamaya daha vakit var!

Fıkramız çok eski bir fıkra idi. Hem Şemsi Molla’yı nerde bulacağımızı bilmeliyiz önce.

TECRÜBELİ DOKTOR

Allah uzun ömür versin, bir meşhur hekimimiz, bir hastasına, mide rahatsızlıklarına birebir geldiğini iddia ettiği bir ilaç vermişti. Hasta sordu:

- Demek bu ilacın tesirini hemen göreceğim?

Meşhur profesör boş bulundu:

- Çok tesirli ilaçtır. Yirmi yıldan beri kullanıyorum!..

Tesirini, yani önceliklerin başaramadığı iyi yönetimi hemen göreceğiz umuduyla AKP’yi iktidar edenler, o geçmişi hatırladıklarında, tv kanallarında yatıp kalkan profesörlerden aynı cevabı alırlar.

- Çok tesirli bir partidir. Bizi yirmi yıldan beri idare ediyor. Ki siz, yirmi yıl önceki halinizi arasanız da..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Tuncer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?